Adelheid

Dauphin - 2006
ISBN: 8072720911

Dauphin (2006) 8072720911 390
Československý spisovatel (1967)

Tragicky nerovný milostný příběh s nadčasovým významem; erotický vztah dvou lidí, kteří si jsou cizí národnostně, společensky, svým nejvnitřnějším založením i neřešitelným rozporem dobové situace; vojáka západní armády, který se v úloze správce majetku po zavřeném nacistovi zamiluje do jeho dcery Adelheid. Tato žena je však vnitřně silnější, přijímá jeho dvoření, avšak ve skutečnosti jej nenávidí a podle této nenávisti také v kritickém okamžiku jedná. (Založil/a: ozisek)

jehlaspichlas
  23. 9. 2012, 11:00
Ať už si přečtete od Vladimíra Kornera cokoliv, vždycky v nich objevíte spousty naturalistických prvků, holou beznaděj a bezmoc lásky, samotu, které kolují v mnoha jeho
románech. Povětšina jeho hrdinů končí tragicky anebo zůstanou poznamenány traumatem
do konce života.
Ducii
  16. 6. 2015, 18:48
Četlo se to dobře, děj plynul, ale nijak mne to nenadchlo. Hlavní hrdinka - Adelheid - mi byla vyloženě nesympatická pro své chování
Michelle S
  17. 12. 2013, 21:08
Tuhle novelu jsem četla už hodně dávno, ale z hlavy jsem ji nedostala. Pochmurné, působivé a výborné dílo. Postava Adelheid mi připomněla Dostojevského Něžnou - ta zatvrzelost, síla a odhodlání... I podobný konec.
Weetr
  4. 11. 2012, 20:00
Adelheid ve mně určitě zanechala stopu. Na celé knize se mi nejvíce líbila ta tajemnost, která prostoupila celý příběh. Čekala jsem trochu více zátahu do historie k nacistickému otci Adelheid, více podrobností o jeho činech v minulosti. Závěr jsem víceméně očekávala, žádný šťastný konec. Podle mého mínění Adelheid Viktora nemilovala, možná soucit a určitý vděk.
Luka27
  16. 10. 2010, 18:45
Kniha, která Vás nechá na pochybách, jak to vlastně všechno bylo. Viz popis výše - někdo si může vyložit, že Adelheid Viktora nenáviděla, já to zas tak definitivně nevidím. A v tom je právě kouzlo toho příběhu. Prostě jako ve skutečném životě - ne vše musí být nutně jasné a černobílé.