Noc trifidů

Polaris - 2008
ISBN: 978-80-7332-119-2

Polaris (2008) 978-80-7332-119-2 344
Polaris (2003)

Den trifidů, legendární sci-fi román Johna Wyndhama, je svědectvím jednoho muže o konci světa: skoro celé lidstvo osleplo a Země se ujali noví vládci - monstrózní rostliny - trifidi. Román skončil ve chvíli, kdy jeho vypravěč Bill Masen opustil se svou ženou a čtyřletým synem Anglii, aby se připojil ke kolonii na ostrově Wight.Uplynulo dvacet pět let...Malá komunita, dočasně bezpečná ve své ostrovní pevnosti, pokračuje dál ve své práci nejen na odstranění trifidí hrozby, ale i na budování základů nové civilizace. Po celém světě zápasí podobné komunity o život, zatímco neporazitelní trifidi zamořují zbytek Země, zjevně odhodlaní vypořádat se s lidstvem definitivně.V roce 29 od pádu starého světa se David Masen, nyní už dospělý Billův syn, jednoho rána probudí do světa zahaleného tajemnou temnotou. A trifidi opět zaútočí...Den trifidů, legendární sci-fi román Johna Wyndhama, je svědectvím jednoho muže o konci světa: skoro celé lidstvo osleplo a Země se ujali noví vládci - monstrózní rostliny - trifidi. Román skončil ve chvíli, kdy jeho vypravěč Bill Masen opustil se svou ženou a čtyřletým synem Anglii, aby se připojil ke kolonii na ostrově Wight.Uplynulo dvacet pět let...Malá komunita, dočasně bezpečná ve své ostrovní pevnosti, pokračuje dál ve své práci nejen na odstranění trifidí hrozby, ale i na budování základů nové civilizace. Po celém světě zápasí podobné komunity o život, zatímco neporazitelní trifidi zamořují zbytek Země, zjevně odhodlaní vypořádat se s lidstvem definitivně.V roce 29 od pádu starého světa se David Masen, nyní už dospělý Billův syn, jednoho rána probudí do světa zahaleného tajemnou temnotou. A trifidi opět zaútočí...Padesát let poté, co John Wyndham napsal svůj slavný bestseller, renomovaný spisovatel Simon Clark vytvořil důmyslnou a impozantní teorii o tom, co se mohlo dít s Billem Masenem a jeho následníky v boji proti trifidům. (Založil/a: ozisek)

Simon Clark Simon Clark
*20.04.1958

Magyana
  20. 4. 2013, 10:43
Inu, jak to říct... Není to špatná kniha, ale vzhledem k tomu, že jsem ji četla v závěsu za Wyndhamovou klasikou, tohle "pokračování" mi tak docela nesedlo. Zatímco ve Dni trifidů jde hlavně o holé přežití a adaptaci na nové prostředí, Noc trifidů je spíše o boji o zdroje (ať už materiální nebo lidské) a technologie. Nemůžu se ubránit pocitu, že trifidi jsou zde spíš jen jako komparz. Ano, jistě, zmutovali, jsou chytřejší, větší, naučili se "vidět", plavat a jánevímcoještě, ale pořád jsou tu tak nějak navíc.
Také návrat starého nepřítele byl nanejvýš předvídatelný.
A to, jak si autor na závěr připravil půdu pro případné pokračování (kdyby se ukázalo, že kniha bude mít úspěch), je skutečně úsměvné...
Ale jak říkám, není to špatná kniha.
Rames
  7. 10. 2012, 15:08
Svět ovládají vraždící kytky ,část obyvatelstva je slepá,přestane svítit slunce a hlavní hrdina se nedobrovolně ocitne na druhé straně světa v zajetí diktátorského vůdce. Rozuzlení je AMERICKÉ a závěrečné objímání a tleskání nebere konce !
Že nesvítilo slunce ? To byl jen hvězdný prach !!!!!
Vysoké hodnocení pro úsměv které některé pasáže vyvolávaly na mém zachmuřeném obličeji.
LadysR2
  30. 1. 2013, 7:18
Já udělal dobrou věc a přečetl jsem s odstupem let od Dne trifidů. A šlo to. Slušnej spád. Klidně si to přečtěte. Lepší tři
Esther Darnett
  1. 12. 2013, 10:33
Jedná se o plnohodnotný druhý díl, jež je jednoznačně poctou Wyndhamovi. Tentokrát jsme se dočkali více soubojů a celkově kompletního obrazu postapo světa a za takové pokračování jsme ráda.
pratoriax
  28. 8. 2012, 0:30
Oproti dni trifidů je to prostě slabé. Hodně mě bavil úsek, když se David dostal do tábora lesáků, ale jinak už to tak dobré nebylo. Hlavně mě strašně zklamal konec a způsob, jak se lesáci dostali ze spárů gardistů, o tom americkém konci raději ani nemluvím. Slabších 70%.
Kleome
  14. 4. 2016, 21:24
Velké, ale předpokládané zklamání. Bohužel je to kniha psaná tak, aby byla akční, rychlospádová, avšak je zcela neoriginální. Nadto u ní není žádoucí přemýšlet, protože pak leccos nedává smysl.
JarKun
  28. 9. 2016, 10:03
Tohoto volného pokračování jsem se obával, protože Wyndhamovo dílo je velká klasika. A jak už to tak bývá u filmů, tak dvojky, trojky a čtverky od jiných režisérů většinou nestojí za nic. Simon Clark však šel na věc opatrně a díky tomu i úspěšně. Hlavní postavy nechal zestárnout a do čela děje postavil syna. Z vysněného ostrova ho poslal do nového dějiště, kde mu dal za soupeře padoucha, před kterým otec zdárně uprchl. Změny, které prospěli tomu, že nejde jen o omílání téhož a nijak to nedegraduje postavy předchozího, vcelku dobře uzavřeného příběhu. Co pak zdařile dokázal Simon Clark zopakovat, je motiv toho, jak lidé nedokáží táhnout za jeden provaz i v momentě, kdy mají velkého nepřítele, vetřelce, který jim sebral jejich svět. A tak pokračují boje nejen proti jednotné a stále se vyvíjející mase inteligentních květin, ale také boje jednotlivců o moc, slávu, bohatství a nadvládu. Odvážný počin se podařil, Noc Trifidů se rozhodně dala také číst jedním dechem.
Streamline
  6. 9. 2011, 18:06
Volné pokračovanie legendárneho sci-fi románu Johna Wyndhama „Deň Trifidov“. Simon Clark sa zhostil ťažkej úlohy, priblížiť sa formou i obsahom k tomuto veľdielu, veľmi dobre…neprekonáva však wyndhamovu klasiku. Príbeh sa odohráva 29 rokov po zániku starého sveta a točí sa okolo syna Billa Masena, Davida, ktorý podobne ako jeho otec má v sebe dostatok zvedavosti a odvahy aby sa postavil hrozbe Trifidov, ktorá stále ani po rokoch neutíchla.Od začiatku príbehu sa musí ľudstvo popasovať s nepríjemnou a nevysvetliteľnou temnotou, ktorá zahalila celý svet. David je ako pilot vyslaný preskúmať čo sa deje nad mrakmi, po tejto misii však naberú udalosti nečakaný spád. Zaujímavé postavy: generál Torrence – prototyp novodobého diktátora.
Christina – dievča imúnne proti jedu Trifidov. 80%!
slide
  28. 10. 2010, 17:36
Když jsem četl Den trifidů od Johna Wyndhama ,přehltal jsem tu knihu jedním dechem.Je to skvělá jednoznačně skvělá kniha.......ovšem Noc trifidů za tímto parádním dílkem značně pokulhává. Simon Clark jak přede mnou už napsal Haluma se zřejmě snažil dost přiživit na popularitě původní knihy. Dá se to číst , místy jsou dobré pasáže , ale na Den trifidů to zdaleka nemá
Zlatokrt
  24. 12. 2012, 21:19
Uf. Číst Noc trifidů nepříliš dlouho po Dni trifidů je jako rána do žaludku. Ta jedna hvězdička je za to, že jsem už četl horší knihy. Den trifidů byla kniha nápaditá, originální, řekl bych svým způsobem dospělá; Noc trifidů na mě udělala dojem knihy o teenagerech pro teenagery, kteří zachraňují svět.
Methat
  16. 1. 2013, 11:40
V tomto pokračovaní sa dostáva do úlohy syn Billa Masena - David. Príbeh začína pomaly, autorov štýl mi na začiatku knihy nesedel a pripadal mi, že sám autor je zmätený viac ako hlavná postava, ale po niekoľkých stránkach sa rozpísal a už sa kniha čítala sama od seba. Takmer okamžite som sa vžil s hlavným hrdinom a odhaľoval s ním zrady, prekvapenia a tajomstvá ukryté v "Novom svete"
Okrem Davida Masena sa mi páčil predovšetkým černoch Gabriel Deeds a optimistický Sam Dymes.
...čo všetko sa môže stať, keď sa rozhodnete stať pilotom...
Veľmi podarené pokračovanie legendárnej knihy Den Trifidú.
Merit
  16. 2. 2013, 16:22
Jistě, na Den trifidů to prostě nemá, ale pořád je to hodně nadstandardní sci-fi. ROzhodně stojí za přečtení.
brano286
  6. 8. 2013, 7:01
Keď som si pozrel film, tak ma napadlo, že už asi nahrali všetko čo zničilo ľudstvo a kráčajúce stromčeky budú posledné. Film ma naozaj neoslovil, ale do knihy som sa kvôli jej vysokému hodnoteniu aj tak pustil. Teraz som dočítal druhú časť a musím povedať, že mi je celkom ľúto, že nieje tretia ...
haluma
  9. 2. 2010, 22:35
Někdo se tak tochu přiživil na Wyndhamovi. Ale špatné to není. Je to docela akční a děj pěkně odsýpá.
Budulman
  12. 9. 2016, 8:39
Pěkné pokračování po luxusním prvním díle, které neurazí.
Knížka se čte velice dobře, děj má spád, začátek až pekelně rychlý a čekal jsem, že se dozvím něco víc o úkaze, kterým druhý díl začal...
Na rozdíl od prvního dílu, kde nešlo až tak o trifidy, tady už hrají jednu z hlavních rolí. Což ale není na škodu.
Po mnoha zvratech jsem už čekal podraz úplně všude, ale naštěstí to už pak autor nepřehnal.
Za mě spokojenost.
Childe
  19. 4. 2015, 13:05
Je to špatné, špatné. Obvykle nedávám takto nízká hodnocení, ale když se zamyslím o čem tato kniha je, na jaké klasice staví a jak je neuvěřitelná a nelogická. Prachsprostá vykrádačka příběhů, které jste slyšeli, viděli či četli již stokrát.
Přečteno nebo spíše doposloucháno jen se sebezapřením.
Merlotcz
  28. 7. 2016, 22:29
Je těžké tuhle knihu vůbec hodnotit John Wyndham to nikdy nebude. Nicméně jsem rád aspoň za nějaké pokračování. Ale upřímně už bych si tuto knihu podruhé nepřečetl.
Mugli
  24. 9. 2012, 21:44
Já jsem toto volné pokračovaní uvítala, protože na konci Dnu trifidů jsem byla trochu namíchnutá, že možností, co se stalo dál je opravdu hodně. Je však škoda, že alespoň podle mého názoru se Clark až moc držel osnovy Dnu trifidů.