Život ve středověku

Život ve středověku Originální název: Leben im Mittelalter (vom 7. bis zum 13. Jahrhundert)

H&H - 2005
ISBN: 80-7319-025-7

H&H (2005) 80-7319-025-7 462

Kniha začíná popisem životních podmínek: například z hlediska podnebí byl člověk zcela vydán přírodním katastrofám. Zničená úroda znamenala hlad, jemuž šel často v patách zhoubný mor. Goetz dále popisuje středověkou rodinu, přičemž dojde i na lásku a sexualitu. Následuje kapitola o životě mnichů, sedláků, rytířů a měšťanstva ve středověké každodennosti. Asketický život ve společenství klášterních mnichů se přirozeně odlišuje od života sedláků, stejně jako se obojí odlišuje od dvorského života s jeho občasnými slavnostmi a turnaji. Podle toho se různí i životní ideály jednotlivých vrstev a idealizovaná norma byla i tenkrát spíš výjimkou než pravidlem. To vše autor pojednává v názorných souvislostech, takže i nám, kteří stále máme tendenci mluvit o temném středověku, daná doba přestává být cizí. (Založil/a: NeutrinoX)

Hans-Werner Goetz Hans-Werner Goetz
*16.07.1947