Wellness - Jak si udržet zdraví a pohodu

Wellness - Jak si udržet zdraví a pohodu Originální název: Wellness - Jak si udržet zdraví a pohodu

TeMi CZ - 2009
ISBN: 978-80-87156-33-9

TeMi CZ (2009) 978-80-87156-33-9 152

Co je wellness? Známe termín fitness, který označuje tělesnou zdatnost, pohybovou schopnost, ba dokonce již máme termín „fitko“ pro místo, kde své tělo můžeme zušlechtit. Naproti tomu wellness není v překladovém slovníku, a přesto se hojně používá a vždy v souvislosti se stavem pohody, tělesné a duševní harmonie. Odborně se definuje jako stálé a uvědomělé úsilí zaměřené k udržení a upevnění zdraví, dosažení co nejvyšší úrovně životní pohody. V uspěchaném a rozjitřeném světě ustavičné práce, všemožného shonu a trvalého stresu je stav pohody pro mnohé z nás nejen přáním, spíše se stává naléhavou potřebou. Ve stavu pohody se nám lépe daří v životě, v zaměstnání, ve volném čase a vůbec. A kdo by si to nepřál?! Jak toho dosáhnout, jak dospět k dobré úrovni wellness a co vše se pro to má vykonat, o tom je tato knížka. Její autorka doc. PhDr. Eva Blahušová, CSc., je renomovanou odbornicí v tělovýchově s mnohaletou pedagogickou zkušeností získanou během působení na katedře tělesné výchovy MFF UK v Praze. Tématem wellness se zabývá již řadu let a patří v tomto směru k uznávaným a průkopnickým autoritám. Její pojetí wellness je vyváženým komplexem zdravé životosprávy, dostatku pohybu a tělesných aktivit, duchovní hygieny, citového vyžití a harmonie osobnosti. Svůj výklad doprovází třicítkou podrobných testů a množstvím tabulek, z nichž lze zjistit, jak na tom jsme se zdravím, jak rychle stárneme, jak jsme výkonní a řešíme-li zdárně stresové situace a jsme-li schopni se sebou něco udělat. A především radí, jak dosáhnout toho, abychom mohli být spokojeni v sobě, v životě, mezi lidmi.