Věčně zpívají lesy
Originální název: Og bakom synger skogene
Poprvé vydáno celosvětově: 1933

Československý spisovatel - 2016
ISBN: 978-80-7459-119-8

Československý spisovatel (2016) 978-80-7459-119-8 293
Motto (2009) 978-80-7246-487-6 269
Motto (2000) 80-7246-059-5 269
Práce (1969) 228

Rodová sága o lidech, kteří žijí na prastarém statku v hlubokých lesích východního Norska, těžce přístupných a záludných, ale ve své nekonečnosti dosud věčně zpívajících. Lidé tam stále ještě musí zápasit o uhájení živobytí i života s drsnou přírodou, s medvědy a vlky.

Trygve Gulbranssen Trygve Gulbranssen
*15.06.1894 - †10.10.1962

svobodka
  11. 11. 2012, 19:12
Gulbranssen se ve svém románu nespokojuje jen líčením nespoutané přírody a dobových zvyků na hrdém norském venkově. Hluboce se vžívá do lidských osudů a v jejich dramatech vidí cenu vykoupení pro člověka. Je spisovatelem ostrého psychologického pohledu a hlubokého poetického citu. Zná lidské povahy a dovede poctivě načrtnout charaktery svých postav, jejich růst a vývoj.
ilon-a
  25. 8. 2013, 21:17
Ta starší norská literatura mi přijde tak trochu na jedno brdo - "Věčně zpívají lesy" mi hodně silně připomínalo Hamsunovu "Matku zemi"... Každopádně je to nenamáhavý čtení s hezkými příběhy a osudy jedné rodiny a jejich způsobu života v drsné norské přírodě, i když sem tam trochu morbidní, když tam umíral jeden člověk za druhým, ale tak to je prostě život... Hodnotím kladně a určitě se vrhnu na další díl.
djarda
  8. 10. 2012, 7:59
Úžasný román o životě v drsných podmínkách evropského severu. Jsem zvyklý spíše na dějové romány a rozvláčný popisný začátek mě celkem nudil a vytýkal jsem autorovi jeho "nepopisnost" akce, později jsem si uvědomil, že tato sága není založena na jednotlivých akcích, ale jejich životě jako celku. Vřele doporučuji všem milovníkům drsných krás přírody.