Podtitul: aneb Hody divých žen

Originální název: Strakonický dudák

Artur - 2004
ISBN: 80-86216-43-8

Artur (2004) 80-86216-43-8 85

Báchorka J. K. Tyla, která vychází z české folklorní tradice a která dosáhla největší popularity. Švandova matka, lesní víla Rosana, vyprosí pro svého syna, aby jeho dudy dostaly nadpřirozenou moc. Švanda jejich mámení podlehne a odejde z vesnice do ciziny. Zapře přitom i svou lásku k Dorotce, ale její oddanost společně s matčinou obětavostí ho nakonec vymaní z moci divých žen a Švanda se vrací do rodné vesnice i ke své Dorotce. Její milostný cit - obdobně jako mateřská láska lesní víly Rosany má vykupující hodnotu. Je podobou domova, ochrany. (Založil/a: Mike)

Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:27
Nudná pohádka. Ale věřím, že najdou lidi, kteří by byli schopní tomu dát i o hvězdu víc, než já - to jest tři. Nic světoborného jsem v ní nenašel. To by se ostatně dalo zkousnout. Jenže ono v ní není ani nic kloudného.
Jokolo
  17. 9. 2013, 20:15
No jo, bomba to není. Ale je třeba se na hru dívat v dobovém kontextu. Ani tehdy to sice nebude supišhlubokomyslné dílo, ale občas je to i úsměvné, je to o lásce a člověk tím docela hezky zabije čas.
Rozhodně není na místě to přiřazovat k "těm nudným knížkám z povinný četby".
Ann-K.
  15. 11. 2015, 14:43
Zas tak hrozné to nebylo, když se na to podíváte z hodně druhé stránky je to téměř filosofické dílo Národních rozměrů:D Za 1. Láska je ďůležitější než všechny peníze světa za 2. Doma je doma, za 3. Vždycky se najde nějakej ,,vyžírka" který vás bude chtít okrást, za 4. k princeznám a podobné společnosti se nepřibližuj a za 5.komu není rady tomu pomůže maminka :D Takže v takto tenké knížce tolik moudrosti, jen ty pasáže kdy zpívali jsem musela přeskakovat :D
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:16
Známé dílo miláčka národa Tyla, mě bohužel neoslovilo. Krátká pohádka, ale dočíst ji bylo... dlouhé. :)
ledaver
  20. 11. 2015, 18:49
Kniha mě absolutně nenadchla. Těch stupidních 80 stran se mi neuvěřitelné táhlo. Velmi nezáživné čtení. Nikdy se k ní už nevrátím...
katze
  8. 8. 2014, 20:08
Moje nejneoblíbenější kniha. Chápu, proč je to v povinné četbě, dobrovolně by to totiž asi nikdo nečetl :/
McFly
  13. 11. 2011, 12:12
Neuvěřitelně nudná kniha z povinné četby! Naštěstí má jen 80 stran, ale možná bude lepší neztrácet čas u takových knih a přečíst jen pár stránek a pak zjistit děj na internetu. Doporučuju nečíst.