Poslední věci člověka. Nebe, peklo a očistec ve středověku

Poslední věci člověka. Nebe, peklo a očistec ve středověku Originální název: Die letzen Dinge. Himmel, Hölle, Fegefeuer im Mittelalter

Vyšehrad - 2004
ISBN: 80-7021-693-X

Vyšehrad (2004) 80-7021-693-X 152

Edice Kulturní historie. Německý historik Peter Dinzelbacher, i u nás už známý svým dílem Světice, nebo čarodějky, zde obrací svou pozornost k tématu, jež tvořilo středobod středověkého myšlení, ba života. Strach z konce, z toho, co přijde po smrti, propůjčoval – a propůjčuje – křídla lidské fantazii. Středověk však dovedl „onen svět“ líčit v barvách tak divuplných jako snad žádný jiný věk. Ve svém poutavě napsaném díle se autor soustředí jak na motiv očistce, tak na vývoj představ o nebeském království vyvolených a peklu zavržených. Svým způsobem tak doplňuje obraz, který si český čtenář mohl nedávno učinit na základě Le Goffovy rozsáhlé studie Zrození očistce (anotace, Vyšehrad). (Založil/a: NeutrinoX)

Peter Dinzelbacher Peter Dinzelbacher
*14.07.1948