Chaloupka strýčka Toma

Chaloupka strýčka Toma Originální název: Uncle Tom's Cabin

Albatros - 1977

Albatros (1977) 385

Román zobrazuje život černochů na otrokářském Jihu Ameriky v období před válkou Severu proti Jihu.
Pan Shelby, majitel farmy v Kentucky, na níž pracují otroci, upadl do dluhů a musí prodat nějaké otroky. Handlíř, pan Halley, chce koupit dva černošské otroky: malého chlapce Harryho a Toma - pobožného, poctivého, tichého a rozumného muže, který panu Shelbymu vždy ochotně a oddaně sloužil. Manželka pana Shelbyho s tímto prodejem nesouhlasí a prosí manžela, aby Toma a Harryho neprodával na jih. Jejich rozmluvu o chystaném obchodu zaslechne Eliza, matka Harryho. V noci před prodejem s Harrym uteče. Staví se ještě u Toma a jeho rodiny, aby ho varovala. Tom se však rozhodne zůstat svému pánovi věrný i nadále a neuteče.
Druhý den přijel handlíř Halley pro "své dva kusy zboží". Ale Harry tu už nebyl. Rozzuřeného Halleyho na farmě úmyslně zdrželi, aby Eliza měla dost času na útěk (což se jí po mnoha útrapách povede a se synem a manželem uprchnou do Kanady). Halley odveze Toma i s dalšími otroky na loď, kde ho koupí bohatý muž - tatínek holčičky Evangeliny, kterou Tom zachránil před utonutím.
V domě nového pána se má Tom velice dobře.
Po smrti těžce nemocné Evangeliny mu pán slíbí, že ho vykoupí, ale do své blízké smrti to nestihne. Tom je prodán na bavlníkovou plantáž. Jeho nový, surový a zlý pán ho sleduje a nelíbí se mu jeho pobožné chování. Tomovou jedinou útěchou je Bible, ze které si každý večer čte a zpívá. Svou zbožností a odmítnutím dělat dozorce jiným otrokům otrokáře velmi pobouří. Ten za trest ubičuje Toma k smrti.
Těsně před smrtí pro Toma přijel Jiří Shelby, syn prvního Tomova "majitele", aby ho vykoupil a odvezl domů za rodinou. Domů ale nedojeli - Toma pochoval nedaleko farmy.
Na závěr se sešli příbuzní některých dříve jmenovaných osob (matka Elizy a sestra jejího manžela) a společně odjeli do Francie, z níž se později vrátili.
Jiří Shelby propustil okamžitě všechny své otroky, kdyby se s ním stalo, že by upadl do dluhů nebo zemřel. Měl své otroky rád a chtěl jim dopřát svobodný život, jako měl on. Propuštění otroci pak u něj mohli pracovat za mzdu, chtěli-li. (Založil/a: ozisek)

Harriet Beecher Stowe Harriet Beecher Stowe
*14.06.1811 - †01.07.1896

Pend
  23. 7. 2013, 10:42
Po přečtení chápu, proč je tenhle román pro Američany jedním ze zásadních děl (vedle Toma Sawyera například). Přesto, že si Američané zakládají na osobní svobodě, otrokářství až do jeho zrušení prostě k USA patřilo. Samozřejmě je potřeba brát v úvahu, že tohle je psáno pro americké čtenáře se zřejmým didaktickým záměrem. Některé věci jsou jednoduše zjemněny či vynechány, postava Toma dostává v závěru téměř mesiášské rysy, nechybí nezbytný happyend týkající se Elizy a její rodiny.
svobodka
  14. 5. 2015, 15:40
Přečetla jsem Kořeny a vzpomněla jsem si, že mám doma od dětství Chaloupku... Tak jsem si ji po asi padesáti letech znovu přečetla. Já si nemyslím, že je dnes pasé. Pořád má co říci. Nevím, ale člověk si nějak nemůže srovnat v hlavě, že otroctví mohlo připadat některým lidem jako něco zcela normálního. A autorka to podle mě zvládla velmi dobře, když vezmeme v úvahu dobu, kdy knihu psala. Vždy mě osvěžil její smysl pro humor, který se v knize občas objevuje.
lusk_lusk
  16. 3. 2014, 23:52
Kniha se zcela zřejmým morálně osvětným záměrem. Dnes je pasé a v našich zeměpisnýchšířkách obzvlášť. Na současné sociální problémy v žádném směru nenapasovatelné. Snad kromě kréda, že všechny lidské bytosti jsou si rovny (jenže my už dnes opět víme, že to není pravda). V době svého vzniku však musel amít obrovský význam. Záměru autorky je nutné připisovat i sentimentálně naivně vyprofilované postavy a děj. Tento způsob byl určen nejen dobovým trendem - jež by jistě autorka dokázala překonat, ale byla tu nutnost zacílit na správnou čtenářskou obec - dámy z vyšší společnosti, které mohly dále šířit poselství o rovnosti a obměkčovat tvrdé srdce krutých manželu.
Konec jako z mýdlové opery (nám se vybaví Limonádový Joe), svatá andělská Eva (jak jinak, doslova biblické jméno), mučedník Tom a celá plejáda zástupců dobra i zla ze kterých plyne jasné poučení. Pochopitelně pro americké děti (plus bývalé kolonie) zásadní didaktická četba, pro ty naše zbytečné. Číst jen pokud musíte, nebo máte jiný vážný důvod (třeba jste kápo v call centru, nebo vedoucí směny v Tescu).
Buřinka
  26. 7. 2016, 12:18
Chaloupku strýčka Toma jsem četla asi v 10 letech a přestože už je to už skoro úctyhodných 30 let, tak si velice živě vzpomínám (byť si toho samozřejmě spoustu nepamatuju), jak jsem brečela jako želva, když zemřelo to malé děvčátko- Evangelina (Tom si schoval její ustřižené kadeře??.) No, asi si ji po letech zase půjčím, slz není nikdy dost. Opravdu moc dojemný příběh...
Rinae
  7. 12. 2015, 11:40
Ve svých nácti jsem potřebovala několik pokusů, abych se dočetla až do konce, protože úvodní dramatickou pasáž Elizina útěku a Tomova prodeje prudce vystřídá klidnější vyprávění. Od té doby jsem se ke knize vrátila mnohokrát. Příběh mi přijde důležitý jak kulturně (jako ilustrace nechvalně známé části amerických dějin), tak lidsky a právě pro tu lidskou část nám má i dnes co říct.
VaclavB
  3. 2. 2015, 12:10
Tato kniha byla napsána s jasným cílem poukázat na otrokářství, které v době vzniku knihy bylo běžnou součástí americké společnosti. To je potřeba mít na paměti při čtení a o to více je to působivější. Autorka odvedla velmi dobrou práci a soudě dle reakcí na její knihu se jí povedlo vyvolat celospolečenskou reakci, která napomohla vzniku rozchodu společnosti (alespoň severoamerické) s otroctvím. Dílo dodnes rezonuje - viz např. Nespoutaný Django, který se, možná nevědomky, nechává inspirovat touto knihou. Dvě dějové linky - příběhy Toma a Elizy končí každá jinak a přece nechávají stejně silný dojem.
MarionL
  7. 12. 2016, 19:03
Římané vydali zákon, že kdo se špatně chová k otrokovi, může mu být odebrán. To bylo v roce 300 n.l. Ještě že moje prababička neodjela do Ameriky. Nechtěla bych žít mezi největší lůzou z Evropy. Kniha se mi nelíbila. Byla primitivní jak malby kromaňonců ve francouzských jeskyních.