Originální název: Zánik samoty Berhof

Veduta - Pavel Ševčík - 2005
ISBN: 80-86438-11-2

Veduta - Pavel Ševčík (2005) 80-86438-11-2 159
Československý spisovatel (1973) 168

Novela zavádí do pohraničního kraje pod Jeseníky prvého podzimu po druhé světové válce. Na samotu Berhof, kde žije ovdovělý český hospodář se svou šestnáctiletou dcerou, se stahují esesáčtí záškodníci, aby odtud řídili akce pomsty, a posléze dochází k dramatickému střetu verfolfů s obyvateli Berhorfu.

V roce 1983 vznikl na základě této knihy stejnojmenný film, který režíroval Jiří Svoboda a v jedné z rolí excelovala Jana Brejchová. (Založil/a: ozisek)

Ariko
  14. 11. 2014, 9:35
Nějak mě kniha neoslovila. Možná proto, že než se děj rozběhl, tak byl konec knihy. Tudíž nic propracovaného. Dávám přednost delším příběhům, ale každý má jiný vkus - moje sestra knihu miluje a také díky jejímu doporučení se mi dostala do rukou
23.44
  1. 11. 2016, 21:25
Výborné. Je neuvěřitelné, s jakou jemností autor dokáže popisovat temné časy a temné skutky, kdy každý pochopí, co se stalo, ale nemá z toho těžké sny. Nesoudí, jenom vypráví. Moc pěkné.