Originální název: Le Pont de la rivière Kwaï

Euromedia Group - 2006
ISBN: 80-7257-317-9

Euromedia Group (2006) 80-7257-317-9 160
Naše vojsko (1966)

Vzrušující příběh z 2. světové války se odehrává v Japonci okupovaném Malajsku při stavbě strategicky důležitého železničního mostu mezi Barmou a Thajskem.

V prostředí anglického zajateckého tábora přivede absurdně vyvinutý smysl pro povinnost a vojenskou kázeň britského plukovníka, jehož vojáci na příkaz Japonců most budují, až na pokraj zrady zájmů vlastního národa. Dramatická, perfektně gradující kniha prozrazuje autorovo nezjednodušené chápání zákonitostí lidské psychiky ve vypjatých životních situacích.
(www.mlp.cz) (Založil/a: ozisek)

Ariko
  14. 9. 2014, 20:38
Věděla jsem, o čem kniha je, ale když jsem si jí půjčila, překvapila mě, jak je krátká. Dalo se přečíst za den, ale válečná tématika není můj šálek kávy.
Ajka13
  16. 9. 2012, 19:00
Čte se to překvapivě dobře, ale příběh samotný je na můj vkus docela strohý. Celá kniha je o stavbě mostu, což je jedná dějová linie, na kterou paralelně navazuje příběh druhý - plánování zničení mostu. Ale musím přiznat, že konec jsem přečetla jedním dechem, jak jsem byla napnutá, jak příběh skončí...
ROB33
  22. 10. 2014, 11:23
Nevím, jestli Japonci byli takový primitivové a měli opravdu jen povrchní civilizační nátěr jak je zde popisuje plukovník Nicholson. Na začátku knihy si plukovník-anglický snob, postaví hlavu a za každou cenu chce získat nadřazenost či jen uchovat autoritu britských důstojníků. Nakonec se mu to i za cenu bití a násilí ze strany Japonců povede. Konec knihy je napínavý, zejména opojné představy či úvahy člena anglické rozvědky Joyce o použití nože proti nepříteli, následně absurdní jednání anglického plukovníka.
Jokolo
  12. 10. 2016, 13:44
Obsahuje spoiler spoiler Zpočátku se člověk do příběhu vžije, je to poutavé vyprávění o poměrech panujících v táboře, o přehnané ideologii, co to znamená být dobrým britským vojákem a o tom, jak pevná a silná morálka pravého válečníka překoná "primitivní" smýšlení japonských nepřátel. Boulle byl válečný zajatec, je jasné, že s Japonci má vlastní vztah, který asi málokdo z nás pochopí, ale to, jak se o Japoncích mluví, je v knize přehnané a neskutečně zaujaté.
Zhruba první třetina, pojednávající o těchto věcech, je príma, jenže pak spadne do nezábavného stereotypu, kdy se stále jen bavíme o vztahu Saitóa a Nicholsona, aniž by se jejich vztah nějak vyvíjel, spíše se jen znásobuje to, co pozorujeme už od začátku.
Poté ale sledujeme druhou dějovou linii, úplně jinou a o mnoho zábavnější, kde nalezneme asi jedinou postavu s nějakým vývojem, jejíž akce chápeme a dávají smysl.
Jenže já jsem moc zatížený na postavy a charaktery, o to v téhle novele moc nešlo, Boulle podle mě spíš chtěl ukázat, jak se za války neměl moc pěkně, což se povedlo. A k tomu se mu navíc zadařilo to, že jak je první půlka ne moc zábavná, druhá půlka graduje úplně mega a pro člověka, který neví, jak to dopadne, není možné, aby posledních pár desítek stran nepřečetl jedním dechem, jak je to napínavé.
Co se mi však ještě líbí je to, že ač se o Japoncích nemluví pěkně, není zde jasně vymezeno, kdo je záporák, kdo klaďas. Joyce nakonec možná nebude jediná zajímavá postava.
ready19
  11. 7. 2014, 14:24
Ryan: souhlasím, film je skvělěj a u knížky je jen škoda, že není delší...ale i tak se to čte samo a můžu jen doporučit.
ScheRas
  21. 7. 2011, 0:30
Velmi kvalitní kniha s naprosto nepředvídatelným konce. Pierre Boulle si mistrovsky pohrává s psychologií většiny postav a i přes dvě dějové linie na mě kniha působí jako ucelené a velmi dobře zvládnuté dílo.
moniii_ch
  4. 4. 2014, 10:31
Všem překvapivým koncům jsem předešla přečtením si jediného odstavce na cbdb. Fakt super takovéhle popisky.
EDIT: Dík administrátorům za úpravu popisku :))
Ryan
  16. 3. 2014, 19:36
Pěkný čtení, který má nevýhodu v tom, že filmová adaptace je až moc dobrá a knihu přesahuje. Takže pokud jde o doporučení - knihu doporučuju a film doporučuju ještě víc.
JohankaD'Arc
  6. 11. 2015, 16:06
Dobré to bylo. Do půlky člověk čeká zvrat a od půlky si hryže nehty co s tím mostem tedy bude.
A posledních pár stran už jde o nervy.
Konec mě překvapil, ale od třičtvrtiny knihy se dá vytušit...
JayCZ
  2. 1. 2012, 13:30
Zajímavé a poutavé dílo. Bohužel nedokážu pochopit (možná je to moje vlastní škoda) proč sem do popisu knihy píšou celý příběh i stím, jak to celé skončí. - Radím nečíst popis.
Jinak jak už jsem řekl povedené dílo.
Raskolnikov
  3. 1. 2015, 21:25
Nesporně skvělá, leč na můj vkus mírně přeceňovaná kniha, která nezanechá žádný větší dojem a nebudete ji číst víc než jednou.