Originální název: La Planète des singes

BB art - 2000
ISBN: 80-7257-318-7

BB art (2000) 80-7257-318-7 166
Československý spisovatel (1970) 22-069-70 160

Mít po ruce Darwina, roztrhli by ho jak hada... Možná, že se lidstvo vyvinulo z opic, ale mělo ho napadnout, že to ještě není konec evoluce...
Nebo co se to vlastně na téhle podivné planetě děje? Je sice k zbláznění podobná Zemi, proto ji francouzská vesmírná expedice pojmenovala Soror, tedy Sestra, ale tím podoba končí. Lidský rod je tu odkázán k životu v polodivokých podmínkách, lidé nemají dar řeči a žijí kmenovým způsobem v pustinách jako... jako opice.
Opice naopak představují dominantní, vysoce organizovanou a vyvinutou rasu ovládající technologii a pyšnící se i vlastní kulturou. Jejich společnost jeví zárodky třídního rozdělení, jiné postavení mají gorily, jiné orangutani a jiné šimpanzi.
Pozemskou výpravu potká neradostný osud, jen hlavnímu hrdinovi, novináři Merouxovi, se podaří přesvědčit opičí učence, že stojí za víc než jen za laboratorní pokusy. Tím ovšem vyvolá mezi vědeckou opičí elitou doslova revoluci. Asi takovou, jako kdyby na pozemského vědce znenadání promluvil delfín. Nebo opice...
Merouxe i čtenáře čeká bohatý dobrodružný děj, při němž však je čas i na zamyšlení nad skutečným směrem evoluce, ale i nad druhou teorií vzniku člověka. Stvořil Bůh skutečně k svému obrazu člověka? Nestvořil Bůh k obrazu svému opici? A jestliže ano, znamená to, že Bůh je... (Založil/a: ozisek)

Ghoulman
  25. 11. 2016, 15:43
Strhující sci-fi, které je zároveň zajímavým zamyšlením se nad instinktivními složkami člověka, jež se dostávají do konfliktu s jeho vyššími mozkovými funkcemi. Kniha stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že ústřední otázky, jež si klade autor románu, by si měl vlastně položit každý z nás. Otázky jako na kolik je člověk opravdovým vládcem přírody a co by se stalo, kdyby se tímto pomyslným vládcem stala jiná forma života? Má vůbec nějaký živočišný druh právo na to korunovat se za pána tvorstva a zacházet se svým okolím (ať co se zvířat, či přírody obecně týče) jakoby to byly věci jemu darované? Tím ovšem výčet podnětů k přemýšlení nekončí, enviromentální tématika by se totiž dala rozšířit i na fungování lidské společnosti jako takové a to především v poukázání na problematiku moci. Autor upozorňuje na úskalí toho, když se do vysokých pozic dostane nedostatečně uvědomělá sorta lidí a na problémy z toho vyplývající. Vynikající finiš je pak pouhou třešničkou na vrcholu tohoto „skvěle propečeného“ románu.
janeicka
  14. 10. 2013, 20:24
Tak tomu tedy říkám pořádně silný příběh! Viděla jsem sice tři různá filmová zpracování, ale přesto mě kniha úplně dostala - úžasná psychologie postav, pokusy na lidech, návštěva ZOO, encefalická sekce + očekávaný, i když naprosto dech beroucí závěr. Nemám co víc dodat, jasných 5*
HPL
  11. 3. 2015, 16:29
Koncová scéna z prvního filmu je legendární, a téma se pro knihu vyloženě hodí, a tak jsem se nenechal odradit znalostí všemožných rozporuplných filmových zpracování a věřil Pierrovu talentu a kladným ohlasům.
Hned na začátku překvapí (ve své době) myšlenka na solární plachetnici, i když kromě nápadu dnes příliš reálně nevyzní. Kdo jsou Jinn a Phyllis jsem začal tušit už po 6ti stranách. Ale nevadí - už od začátku jsem totiž poznal, že se mi bude kniha líbit. Atmosféra je celou dobu na vynikající úrovni a je to celé výborně napsané (je moc dobře, že autorem není američan, a taky je to znát), nuda ani na vteřinku.
Ve své době to každopádně musel být pěknej nářez a s přibývajícím časem kniha (téměř) nic neztratila. Líbila se mi všeobjímající rudá záře Betelgeuze. Opice byly naprosto brutální (hlavně jejich nástup na scénu) a moc jsem si je užíval. Postavám není co vytknout. Ulyxes, Nova i Zira si mě získali.
Pointa samozřejmě vynikající a nutí k hlubokému zamyšlení, že by se člověk možná mohl už probudit (což je ale větší sci-fi, než tato kniha). Příběh (vynikající formou "deníku") nenuceně ubíhá a já potřeboval zjistit, co se teda nakonec zvrtne (menší SPOILER: nemohl jsem uvěřit, a pokaždé mě překvapilo, že oproti filmům, ale i celkově – se opice vůbec nechovali k Ulyxovi vlastně vůbec tak zle a kniha není vůbec pesimisticky naladěna, jak jsem čekal).
V poslední třetině mi to trochu připomínalo Brave New World. Encefalická sekce byla super, ale "odhalení", ke kterému zde dojde, je podáno poněkud příliš pohádkově a celkově je nástup opic k moci vysvětlen dosti nereálně a ne moc uvěřitelně na planetární úrovni. Ale to je jediná (i když bohužel ne-zrovna-malá) vada, co jsem na knize našel. Tedy kromě toho, že mohla být delší (téma dost prostoru rozhodně nabízí).
Konec byl (opět) samozřejmě totální vražda (a to i bez sochy svobody a přes fakt, že mi bylo jasné, jak to všechno dopadne).

PS: takhle by měla vypadat povinná četba. A zvlášť doporučuji jít si ji přečíst do zoo na lavičku ;)
ondrasek
  28. 4. 2013, 13:26
Opět srážím z hodnocení knihy jednu hvězdu jenom kvůli tomu, že jsem předtím viděl film (který mě krom konce nijak nenadchl), ale nemůžu si pomoct. Jinak je kniha úžasná a myšlenka převzetí nadvlády lidí opicemi provokativní a děsivá. A možná bych knihu přirovnal spíše k vynikajícímu filmu Zrození planety opic (2011), protože zde jsem našel více společných motivů.
LadysR2
  31. 1. 2013, 7:57
Přečetl jsem za chvíli a jedním dechem. A byl jsem rád, že je kniha jiná, než slavný film. Pro mě jasných 5/5
HELLBOY-DB
  30. 10. 2011, 15:54
Velmi čtivá kniha, příběh vtáhne a nepustí až do závěrečné pointy. Musím přiznat že je stejně vychytaná jako ta ve filmu. Nezbývá než udělit ===100%.
Balu
  29. 9. 2013, 21:06
Kniha, kterou člověk přečte jedním dechem za jedno odpoledne, je velmi svižným čtením o mrazivé budoucnosti, ke které lidstvo (možná) směřuje. Závěr knihy člověk díky filmům poměrně snadno uhodne, ale na působivosti mu to nic neubírá.
Jokolo
  8. 10. 2014, 16:13
Je dost osvěžující si přečíst nějakou antiutopii, kde nás pro změnu nechce ovládat nějaká superinteligentní technika nebo megamimozemská rasa, ale něco, co považujeme za pro nás podřadné a primitivnější. Střety kultury lidské a opičí jsou v knize výborně popsány. Nemohl jsem se opět ubránit pocitu, že kniha je vlastně jedna velká kritika společnosti (jako to ostatně inteligentní autoři v jednoduchých příbězích mívají). Hlavně toho, že se člověk (vlastně bez prokazatelného důvodu, nepočítáme-li víru) považuje za tu nejvyšší bytost, která si může dovolit takřka cokoliv a zaslepeně odmítá jakýkoliv jiný názor. Boulle nám tu tímhle doslova nastavil ošklivé zrcadlo.
Hlavní pointa byla skvělá, i když už jsem o ní bohužel věděl, i tak mě to chytlo. Jen mě trošku mrzí, že je kniha tak krátká, bylo by úžasné, kdyby sám Boulle svět trochu víc rozšířil a nabídl nám více konfrontací opiček s lidičkama. Málem už došlo i na nějaký ty erotický hrátky. Ale ne. Prej "Jsi moc ošklivý."
SaraG
  4. 1. 2013, 18:52
Příběh, který chytne a nepustí. Musím říct, že jsem byla závěrem šokovaná, i když jsem viděla film :)
dollyk
  26. 11. 2016, 18:05
K této knize jsem se dostal už jako kluk a musím dodat, že právě díky němu jsem našel úžasný svět sci-fi. Brilantní příběh. Pamatuji si, že mi moc vadilo, jak se tématu zhostili filmaři (Ch. Heston v hlavní roli), protože tohle podání ten příběh degradovalo o několik stupínků. A z tohoto pohledu mu nepomohly ani další dvě adaptace, které spatřili světlo světa po letech. Planeta opic je pro mě jen jedna a Boulle je pro mě spisovatel, který mi jako první předvedl svět literatury pro dospělé.
Ryan
  22. 3. 2014, 10:41
Tři filmové adaptace, každá si z předlohy Pierra Boullea bere něco a každá je jiná. Ve výsledku se tak tato kniha dá brát jako prapůvodní knižní verze Planety opic, kterou lze natočit spousta způsoby, aby zůstala jinak, ale zároveň stejně brilantní jako Boulleova kniha. Po přečtení Mostu přes řeku Kwai jsem se bál, aby i Planeta opic trochu nedoplatila na to, že její filmová adaptace je až moc dobrá, naštěstí se tak nestalo.
zdeny99
  11. 3. 2016, 7:59
Základní téma je stejné jako filmové zpracování z roku 1968, ale rozdílů je přece dost. Hlavně na začátku nepřiletí astronauti v raketoplánu, ale v nějakých létajícím korábu. Opice tu nejsou tak brutální jako ve filmu. Naopak jsou v knize více liberální. A hlavně konec je úplně jiný. Tady žádnou sochu Svobody nenajdou, ale kniha končí tak, jako začíná film Útěk z Planety opic (jen přesně naopak opice x lidé). Takže vůbec nechápu, proč na přebalu knihy je zahrabaná socha Svobody s klečícím Hestonem. [179. přečtení, 135. hodnocení, 12. komentář, 91%]
Kristýna Bečvářová
  20. 6. 2016, 15:02
Třetí část knížky jsem četla se zatajeným dechem, nešlo se odtrhnout! A když jsem konečně dočetla do konce, zůstala jsem na to zírat s otevřenou pusou. Neskutečnej příběh! Nádherná knížka, která člověka přiměje se nad vším tak nějak zamyslet, protože to co se děje tam se děje i u nás, jen trochu jinak. :)
Prochy38
  23. 11. 2011, 12:33
Jsem celkem velký fanoušek filmové série a první film zroku 1968 opravdu neměl chybu! Tak jsem byl zvědavý i na knižní předlohu a musím říct, že jsem velmi překvapen. Protože tvůrci filmu se o knihu jen lehce opřeli. Ale aspoň jsem si to pořádně užil. Kniha sice není tolik akční, ale čtení je to velmi příjemné. Protože je kratší, je to hned pryč, každopádně psychologický vývoj hlavního hrdiny byl opravdu skvělě vyobrazen. No a konec? Famózní!!
kapotka
  21. 9. 2010, 17:50
Naprosto úchvatná kniha! Ač někdo nemá rád sci-fi žánr, tento science fiction román si musí zamilovat. Příběh plný nečekaných zvratů a dojemných situací. Skvělá myšlenka - co kdyby na světe vyspěl jiný druh než člověk? Opice přebírají vládu a z lidí se stávají zvířata. Proč jsme si tolik jistí, když by to mohlo být úplně jinak.