Originální název: Metamorphoseon libri

ISBN: 80-86523-63-2

Plot (2005) 80-86523-63-2 489
Svoboda (1974) 515
Odeon (1967) 01-077-67 450

Ovidiovy Proměny – vrchol autorovy epické tvorby – zůstávají navzdory době, která již uplynula od jejich vzniku, trvalou inspirací pro všechna další lidská pokolení. Tato perla římského básnictví vychází v překladu Ivana Bureše. (Založil/a: Diesi)

Peetuliska
  15. 12. 2015, 10:30
Snažila jsem se, opravdu snažila, ale nějak více mě to neoslovilo, ale abych to rozebrala. Ze zacatku se to skládalo ze 2 věcí, buď si bůh užil s milenkou a manželka se pomstila tím, že ji v něco proměnila, nebo mu milenka nedala a pomstil se on. Později byly báje i jinak orientované a plno jich bylo opravdu moc hezkých. Dokázala jsem se přenýst přes archaický a těžký jazyk, ale aby Odysseus své druhy oslovoval soudruhu, to na mě bylo moc. Řikala jsem si, jestli mi neunikla nějaká souvislost, jestli to třeba dříve v Řecku/Římě neznamenalo něco jiného, ale pak jsem se koukla na rok vydání (1967) a bude to spíš tím.
A právě ten překlad toto dílo v mých očích opravdu o dost snížil, proto to hodnocení.
huttershofen
  31. 1. 2013, 15:54
S nadsázkou řečeno kompletní antické mýty v jediné knize. Dd dětství jsem je měl rád, proto jsem je přečetl jedním dechem. Skvělé!
gabin
  25. 6. 2014, 17:09
Nádhera!!!Jsem asi ve třetině, a už zařazuji do oblíbených a budu se snažit koupit (čtu výpůjčku z knihovny). Rozhodně doporučuji! Bohatý soubor antických bájí a pověstí, ze kterých čerpalo a dosud čerpá umění jakéhokoli druhu, hudba, literatura a hlavně výtvarné umění. Proto určitě pomůže k pochopení, třeba i dodatečnému, mnoha světově proslulých uměleckých děl. Určitě bych zařadila do povinné četby (ale fakt četby ne opisování výtahů z internetu:-)). Vůbec není třeba se bát antické klasiky, je to dílo čtivé, nadčasové a tedy i dnes moderní, protože lidi jsou pořád stejní, viz puberťák Faethon. Taky často dojemné, zvláště v pasážích popisujících např. žal rodičů nad proměnou nebo smrtí jejich dítěte nebo nešťastnou lásku.
Princ Eugen
  29. 9. 2011, 19:31
To se tak člověk začne zajímat o umění... Obrazy a sochy... No a pak se dívá, co že to vlastně znamenají ty obrazy a pak pochopí!
Naprosto nadčasové dílo, a inspirační zdroj evropského umění po dva tisíce let. Je třeba dodávat víc?
Jo, je: Jsou to krásné pohádky s velkým ponaučením... a nejenom pro děti ;)
cobykdyby
  5. 8. 2016, 15:11
Tuto knihu jsem četla již dávno, ale nejvíce mne zaujal příběh Narkisos a Echo, na který mne teď napadá krátký příměr: Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Prach jsi a v prach se obrátíš!
Violet
  8. 4. 2016, 16:17
Pro mě vždycky znova potěšení. Rozhodně pomůže i těm, kteří nepoznali nic z klasického vzdělání, pochopit kořeny evropské kultury. Doporučuji hlavně mladým. Moje vydání z roku 1956 má navíc úžasné Picassovy ilustrace.
Zo
  7. 11. 2015, 0:48
Vážně pěkná kniha, která dokazuje, že ani povinná četba nemusí být nutně nudná a nezáživná. Četla jsem výpůjčku z knihovny a žel, musela jsem dočítat ve značném spěchu, kvůli navrácení, ale určitě se chystám si ji i pořídit do vlastní knihovničky. Vřele doporučuji!
whiskas
  18. 1. 2012, 19:37
Začínám nechápat předsudky proti antické literatuře. Tohle je KRÁSNÁ kniha a vždycky se k ní budu vracet.A taky dost pomáhá k všeobecnému přehledu:-)