Šibumi

Originální název: Shibumi

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-746-3

Argo (2006) 80-7203-746-3 440

Trevanianův román (Shibumi, 1979) nepřestal být od svého prvního vydání ve Spojených státech bestsellerem a stal se ve svém žánru klasickým a kultovním dílem. Nabízí čtenáři nejen vynikající literaturu, ale je to rovněž román, který skutečně může změnit váš život. Trevanian je pseudonym, za nímž se skrývá vysokoškolský profesor historie, což vysvětluje řadu popisovaných historických událostí a detailů, politických souvislostí a pohledů, filozofickou hloubku a zeměpisnou i časovou šířku záběru hodnou moderního renesančního umělce. Byla by škoda prozradit dopředu cokoli o příběhu či hlavním hrdinovi románu, jenž je tak perfektně vystavěný podle pravidel japonské hry go. Právě tato postava se v textu zjevuje postupně – pomalu i náhle, drasticky i zázračně, komicky i smutně. Čtenáři nezbývá, než aby spolu s hlavním hrdinou dosáhl onoho úžasného duchovního stavu nazývaného šibumi. (Založil/a: java)

#drama
 Trevanian Trevanian
*12.06.1931 - †14.12.2005

Gallienus
  8. 4. 2016, 18:34
Šibumi by měl být bezesporu četbou pro každého budoucího Japanofila, protože lépe vzbudit zájem o tuto kulturu už asi nelze. Pro mě bylo číst tuto knihu nesmírným potěšením, měla snad všechno, co od dobrého románu mohu čekat. Nestává se mi často, abych již po necelé třetině knihy věděl, že bude patřit mezi mé oblíbené, ale je to skutečně skvost. Ne, že by v knize nebyly slabé části, pasáže, nebojím se nazvat nezajímavé, ale to byla daň dobrého příběhu.
Autor při hodnocení historie, kultury národů by klidně mohl číst mé myšlenky, ta shoda našeho vnímání byla neuvěřitelná, skutečné souznění...
Hlavní postava Nikolaj Hel totiž není v podání autora pouze renesanční člověk, on je ztělesněním vyšší bytosti, nadčlověka, hříčkou přírody.
Kniha může být poselstvím a s jeho pohledem na náš svět, který je pro hlavního hrdinu klecí (ze které se mu jen s obtížemi hledá cesta ven), nemusí asi každý souhlasit, nebo jej nadchnout, ale za zamyšlení určitě stojí.
LadysR2
  31. 1. 2013, 6:56
Slušná práce. Hlavní postava,Nikolaj Hel, je týpek, který si umí užívat života vzdělaného a bohatého muže s vytříbeným vkusem . Ale také vás dokáže zabít snad vším, co najdete v místnosti. Holt japonská škola... Hmmm
java
  28. 3. 2010, 12:45
Podařený román, v některých chvílích napínavý. Kupodivu sálodlouhé pasáže o speleologii (jeskyňářství) nebyly nudné. Děj nenásilně plyne a kniha nemá hluché místa. Krásný kontrast charakteristiky Američanů a Japonců. Američané jsou „kupci“, kdežto Japonci jsou téměř umělci, emotivní lidé, i když se tak navenek nereprezentují.