Originální název: Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dokořán - 2008
ISBN: 978-80-7363-231-1

Dokořán (2008) 978-80-7363-231-1 139
Akropolis (2000) 80-85770-97-0 125

Toto vydání obsahuje jen titulní povídku.

Esejistu a povídkáře R. L. Stevensona ani jeho klasický viktoriánský horor o sváru dobra a zla v lidském nitru není třeba dlouhosáhle představovat. Oslovuje, baví (a děsí) již celé generace čtenářů. (Založil/a: Judyth)

Anael
  1. 9. 2012, 13:37
Příběh jsem znala, ale jsem ráda, že jsem se dostala k této knize. Velmi mě zaujala. Je zajímavé pozorovat rozpolcenost jedné osoby a pak chování jen jedné – té zlé části člověka.
barbiegrrrl
  16. 10. 2014, 20:35
Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda se mi líbil, dobře se to četlo, mělo to atmosféru, a příběh, ačkoli notoricky známý, rozhodně nenudil. Přesto bych si přála, abych si tu knihu mohla přečíst dříve, než jsem mohla vědět o čem to je a jak to dopadne. Ale takové štěstí má v případě tohoto konkrétního příběhu asi málokdo. Nicméně věřím, že pak by mě to bavilo ještě o něco více. I tak ale nejsem zklamaná.
Vydání, které jsem měla k dispozici obsahovalo ještě další dva příběhy (Markheim a Kumpáni), které jsem sice přečetla, ale narozdíl od toho prvního mě bohužel příliš nebavily. Ty čtyři hvězdičky tedy náleží výhradně Jekyllu a Hydovi.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:33
Tuto knihu bych nazvala jednoduše a prostě - Schizofrenie Jekyll vs. Hyde. Výborná kniha se zajímavým a čtivým námětem!
nef7
  16. 3. 2011, 9:31
Příběh zajímavý i čtivý, ale kniha mi přišla příliš jednoduše napsaná. Myslím, že je to škoda. S takovýmto námětem by se dalo určitě dobře pracovat. Autor si mohl určitě více pohrát. Nicméně, určitě nejde o špatnou volbu čtiva. :)
Tomáš Fiurášek
  4. 11. 2014, 20:56
Co k téhle knize dodat?
Těžko se popisují první dojmy, proto jsem si je musel nechat značnou dobu uležet, abych tyhle řádky mohl sepsat. Přiznám se, dlouho jsem takhle atmosférické a psychidelické dílo nečetl, mohu-li si dovolit tak jej nazvat. Kniha nese krásné a přesto tak děsivé poselství a autorovi se povedlo to, co málokomu. (Pomineme-li některé (nejen) hororové mistry). Velice mne zaujalo, že si autor pro hrůzu nemusí chodit do hlubin zemských, aby byly démoni tím, kdo Vás naprosto zničí svým jednáním a aby byly tím nejděsivějším, co může na zemi být. Autor to pojal velmi chytře a sice uvedl na pravou míru fakt, že není většího zla nikde, než v bezbřehé temnotě lidské mysli. Osobně mne kniha velmi zaujala a rád se k ní vrátím. Přiznám se, že na to, jak je to staré dílo, stále ke mě promlouvá a stále má dost co dát i dnešnímu světu. V knize vidím velká pozitiva, nejen díky tomu, že autor zde podává myšlenku natolik troufalou ale natolik pravdivou, ale také díky tomu, že příběh lehce sklouzává do temných vod hororu, kterého jsem velkým fanouškem.

Negativa však, které nemohu příběhu odpustit a které musím vytknout, abych byl fér, byla přílišná jednoduchost psaní příběhu, která mne až někdy rušila a mírně shazovala onu vážnost celého příběhu.
To ale nemění nic na tom, že by k téhle knize měl přičichnout každý čtenář zapálenější pro literaturu.
Rozhodně doporučuji. Příjemné a mrazivě realistické čtení.
schumick
  10. 12. 2012, 10:23
Příběh bych označil jako psychologické sci-fi s prvky hororu.
S odstupem se jedná skutečně o neodborný popis schizofrenního rozdvojení osobnosti, které reprezentuje na jedné straně seriózní povahu doktora, který si musel "odříkat", vs. osobnost jeho "chtíče", která si rozhodně nic odříkat nechce. Toto rozdvojení je umocněno i fyzickou proměnou (odtud označení sci-fi).
Poutavé čtení, které rychle utíká. Na překážku není ani trochu archaický jazyk vyjadřování.
Rinae
  18. 10. 2015, 22:13
Obsahuje spoiler spoiler Kdysi jsme na gymplu četli zjednodušenou verzi, teď jsem se vrátila ke klasické verzi textu, ale opět v originálu. Docela mě těšilo, že příběh dlouho sledujeme "zvenku", tj. že nemáme přístup přímo k titulnímu hrdinovi. Neřesti, do nichž se Hyde pouští, nejsou z velké části pojmenovány (až na incident s dítětem a také se starým mužem, kde se nám dostane výpovědí svědků). Stejně mne ale zarazilo, s jakou lehkostí Jekyll, jenž se považoval za dobrého člověka, nechal celé měsíce Hyda volně tropit, co se mu zachtělo.
ilon-a
  17. 2. 2013, 11:56
Určitě výborný a originální námět na příběh. O ději jsem slyšela už dříve, a tak sem se na knihu hrozně těšila. Ale bohužel musím říct, že mě zklamala. Bylo to psané moc jednoduše, nudně, nezajímavě. Autor tomu mohl dát mnohem víc, víc si s příběhem vyhrát.
Ann-K.
  29. 8. 2016, 18:32
Toto není jen kniha nebo jen příběh. Pro mě to znamená mnohem víc, aniž bych přesně věděla proč. Dokonale to popisuje vnitřní rozpor člověka, a ta dokonalost až mrazí. Kdo občas necítí, jak se v něm proboudí nějaký pan Hyde? :) Neskrývá pan Hyde :D Ovšem doktora Jekylla to postihlo v plné míře. Příběh plný hrůzy a utrpení. Jsem unešena. Rozhodně si v brzké době od pana Stevensona něco dalšího přečtu.
Mifeet
  11. 2. 2010, 10:10
Velmi zajímavé čtení o konfrontaci dobré a zlé stránky člověka. Autor s typicky britským odstupem vypráví známý příběh doktora Jekylla, který objeví drogu schopnou oddělit všechny špatné vlastnosti člověka. Po jejím požití se mění na Edwarda Hyda, slizkého a odpudivého zlosyna a popouští uzdu zodpovědnosti, kterou je jako vážený doktor zatížen. Ale hlavně kniha dýchá výbornou atmosférou tajuplného a deštivého Londýna, který výborně koresponduje s tématem knihy.
Cermag
  16. 6. 2015, 7:45
Zajimava kniha na zamysleni, nicmene hlavni sdeleni je vlastne jen v dopise od dr. Jekylla, ostatni by tam ani nemuselo byt, byla to jen takova celkem nudna omacka okolo. Pribeh znam uz dlouho, ale kniha me celkem zklamala.
Kristina811
  26. 2. 2014, 14:14
Výborná maturitní četba. "Přelouskaná" za chviličku,právě díky jednoduchosti jazyka. Výborný námět,špetka filozofických úvah,určitě doporučuji přečíst i když příběh už znáte ;)
StepankaK
  15. 10. 2013, 18:02
Dle mého názoru jedna z nejlepších knih povinné četby k maturitní zkoušce. Pokud rádi čtete detektivní, psychologické příběhy, neváhejte a šáhněte po ní!
xjitule
  23. 10. 2012, 23:19
Knihu bych v dnešní době přirovnala i k schizofrenii - rozdvojení osobnosti. Příběh je poutavě napsaný a opravdu ukazuje dobro a zlo jedné osoby. A co se stane, když jedna strana má navrch.