Originální název: La Divina Commedia

Československý spisovatel (1984) 245 komentovaný výběr
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 01-114-65 488
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 670
Vyšehrad (1952) 544

Velkoryse rozvržená Božská komedie, jedno ze základních literárních děl světové literatury, už osm století upoutává pozornost čtenářů na celém světě. Dante Alighieri (1265–1321), básník a učenec, který mimo jiné stojí u základů spisovného italského jazyka, shrnul ve svém nejvýznamnějším, neobyčejně důmyslně komponovaném díle veškeré vědění své doby. Báseň je postavena na základním principu čísla tři: skládá se ze tří částí – Pekla, Očistce a Ráje, je napsána v sugestivních terciích. Na pouti záhrobní říší, která je symbolickým obrazem lidského života, od prvotního hříchu až po spasení a probuzení k věčnému životu, a očistcem autora provází římský básník Vergilius. ve třetím dílu, věnovaném ráji, se potom k básníkovi připojí milovaná Beatrice. (Založil/a: Diesi)

alča87
  12. 10. 2013, 12:52
U tohoto díla zaleží na překladateli, ale pokud se vám do ruky dostane dobrý překlad je kniha velice poutavá. Silné a vlastně i děsivé. Je to ale dost složitý text a pokud jsem neměla klid, musela jsem se vracet. Chce to ale velkou znalost zmiňovaných osobností nebo rychlý internet.
Peklo je silné a často ho čtou lidé samostatně a myslím, že to mnohdy stačí.
Peetuliska
  4. 3. 2015, 21:08
Kniha je to dozajista velice silná, ale domnívám se, že dnešnímu člověku moc neřekne. Často jsou zde jmenováni známí lidé té doby a vzhledem k tomu, že mi často jména nic neříkala, mi leckdy unikal smysl. Od čtení i částečně rušilo časté otáčení dozadu na vysvětlivky, kterých tam bylo požehnaně. Přesto knihu oceňuji, hlavně část Peklo, tak jak ho popsal Dante mi připadalo velice reálné :) I přesto, že se kniha četla velice obtížně stojí za to přečíst.
Romanka
  19. 2. 2015, 14:33
Knihu jsem četla hlavně kvůli Peklu. Peklo jsem přečetla poměrně rychle, ale ostatním se stále prokousávám (nejen díky složitému jazyku, díky tomu že člověk musí používat vysvětlivky vzadu aby se aspoň trochu orientoval, ale taky díky tomu, že je ta kniha prostě velká, a já čtu většinou v autobuse, tak nevlastním tak velkou kabelku abych ji s sebou tahala ;-)) Knihou jsem se prokousala, i když to byl boj, ale určitě stojí za přečetní, minimálně Peklo. Peklo výborné, Očistec podobně jako Ráj už mne tak nezaujal. A jinak nesmírný obdiv autorovi, taková znalost mytologie, filosofie, historie a já nevím čeho všeho, takový nesmírný přehled, to je neskutečné.
Ivet
  7. 7. 2015, 13:31
Překlad od O. F. Bablera (1952) s komentáři vedle textu a poznámkami na konci knihy, které byly obrovským přínosem k pochopení významu Dantových veršů. Zpěvy jsou plné nádherných a hlubokých citátů a myšlenek, často však s příliš složitými informacemi pro dnešního čtenáře s minimálními znalostí italských dějin v době tohoto velkého spisovatele.
Podnětem ke čtení bylo Inferno od Dana Browna, i když jsem tuto poezii měla na seznamu už dlouhá léta.
Dílo je to opravdu geniální, především Peklo, které je neuvěřitelně důmyslně popsáno. Očistec už mě tak nezaujal a Ráj to zase trochu zachránil, avšak na první část neměl ani zdaleka. Pokud se k Božské komedii někdy vrátím, přečtu si pouze Peklo.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:24
Po přečtení prvních padesáti stran jsem tomu nemohla uvěřit. Wow! Jestli jsem někdy četla něco podobného? Ne, ani válečný román Oheň od Barbusse se Božské komedii nevyrovná.
Už bych to něchtěla číst znova, i když mě nalákala ta tématika.
Ghoulman
  19. 4. 2016, 15:32
Co napsat o (vskutku) Božské komedii nového? O monumentálním a nesmrtelném básnickém díle plném filosofie, teologie, dechberoucích výjevů i hluboké intimity? O tomto díle prý vzniklo nejvíce odborných studijí, hned vedle prací o Shakespearových hrách. A přesto, byť tisícem slov, nelze kníhu pojmout v celé její kráse.
HeM
  27. 7. 2014, 15:48
Naprosto geniální dílo génia. Spousta veršů a myšlenek autora mi bylo strašně sympatických a v některých jsem se i viděl. Mou nejoblíbenější částí bylo asi jednoznačně peklo. Peklo je takové svižné krásně se čte a z mých očí vidím nesprávnosti ve víře/církvi (To samozřejmě i v očistci i ráji). Očistec samotný byl celkem nudný, i když se tu objevilo docela dost známých lidí tehdejšího času, což se mi na jednu stranu líbilo. Ráj dle mého obsahoval jednotlivé nejlepší verše jako části, ale né jako celek. Kniha se hned zařadila jako jedna z mých nejoblíbenějších a díky ní jsem i narazil na Dantův milostný život, který je také velmi zajímavý.

„Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!"
Lucie.Terezie
  13. 11. 2013, 18:40
Knihu jsem začala číst kvůli Infernu Dana Browna a musím říct, že se mi opravdu líbila. Nejen Peklo, ale i Očistec. Uznávám, že u Ráje jsem se trochu nudila, nic méně si myslím, že ve své době to muselo mít na lidi opravdu silný vliv a není divu, že dodnes inspiruje umělce.
Pan T
  27. 9. 2014, 11:56
I dnes je to pořád působivé snové čtení, což je určitě úspěch na tak staré dílo. Ve své době to muselo být zjevení. Jediná věc je mi dost proti srsti, a to ten zkostnatělí církevní dogmatismus, který by sám zasloužil ležet za zdmi pekla. Proto je potřeba trochu nadhled, a brát to jako ducha doby.
Benjo
  27. 4. 2013, 13:52
Přečetl jsem jenom "PEKLO" zbytek už jsem jen prolistovával(je to opravdu těžké na čtení a doufám, že se k tomu vrátím), přesto si myslím, že jde o geniální poezii pojímající celý gotický svět jak ho Dante chápal. Přestože se tu vyskytuje mnoho renesančních motivů, stavbou a tématem jde o gotické dílo.
lidus
  6. 2. 2016, 17:33
Musím se smutným začervenáním přiznat, že Božskou komedii jsem nezvládla dočíst. Na konci každého zpěvu jsem horkotěžko vzpomínala, o čem vlastně byl. Je to velké dílo s velkými nároky na čtenáře a bohužel jsem na něj nestačila. Možná k tomu přispěl krkolomný překlad Jaroslava Vrchlického (při vší účtě).
P.S. Z různých recenzí a anotací jsem čekala, že Božská komedie bude nabitá především filozoficko-historicko-mytologicko-teologickými informacemi (což vlastně je, nepopírám), ale spíš mi připadalo, že si v ní Dante řeší své osobní problémy...
thierry
  8. 2. 2012, 20:44
Spíš bych doporučil přečíst si jen samostatně vydané Peklo, které je opravdu "nádherné." Zbytek už tolik nezaujme.
Beránek
  1. 6. 2011, 10:54
Tato kniha není určitě pro čtenáře, kteří nemají odhodlání toto velké dílo dokončit až do konce. Putování samotného spisovatele je dlouhé a náročné nejen pro něj samotného, ale v jistých chvílích i pro čtenáře. Občas bez výkladového slovníku na konci knihy, bych vůbec netušila, co se skrývá pod spletí metonymií či metafor.
Ale i přesto všechno jsem ráda, že tuto knihu můžu zařadit mezi své přečtené.
bubous
  5. 2. 2012, 18:46
peklo je "nádherné" plné obrazů podané s úžasnou fantazií...zbytek mi drobet splívá...stojí ovšem za přečtení!
Josef.P
  30. 3. 2016, 19:21
Wow. Po cca roce jsem knihu dočetl a musím se přiznat, že jsem s knihou dost bojoval. Je to určitě kniha u které jen jedno přečtení nestačí. Pokud chce čtenář pochopit jednotlivé zpěvy je možná lepší knihu přečíst vícekrát.
Ve své podstatě mám pocit, že v kniha je plná jinotajů a je možná vhodné si zjistit něco více o Florenci v době, kdy byla kniha napsána. Poté bude pochopení knihy nepoměrně jednodušší.
Beckett51
  10. 2. 2013, 17:37
Zřejmě nejgeniálnější poezie, která kdy byla napsána. Dante Alighieri je Bůh. Odjakživa poezii nemám rád, ale tohle.... Uff.
BV
  25. 2. 2012, 12:08
musím souhlasit s předešlými komentáři. První část Peklo je obohacená jedinečností a Dantovou fantazii, Očistec ani Ráj mě tolik nenadchly, jako když Dante s Vergiliem prochází jednotlivé okruhy pekla.