Válečný deník historika

Originální název: Válečný deník historika

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1685-0

Academia (2009) 978-80-200-1685-0 476

Deníkové zápisky a komentáře k politickým událostem, k postupu válečných operací druhé světové války a úvahy o budoucím vývoji z pera jednoho z nejvýznamnějších českých historiků doby první republiky Jana Slavíka (1885-1978). Válečný deník historika je pro období nacistické okupace v českém prostředí jedním z mála takových dokumentů osobní povahy, z těch otištěných zřejmě nejvýznamnější a nejobsáhlejší. K jeho smyslu se komunistickým režimem umlčený Slavík vrátil v poznámce z roku 1950: "Za druhé světové války, když nacisté sráželi hlavu každému, kdo odmítavě kritizoval činy ‚Vůdcovy°, komentoval jsem téměř denně činy a projevy nacistických předáků. Nemaje možnost projevu tiskem nebo slovem, vrhal jsem na papír své diagnózy konce strašné světové řeže. Pokládal jsem za svou povinnost historika vůči sobě samému napsat, jak věc vidím."