Originální název: Krvavé jahody

ISBN: 978-80-87864-47-0

Kartuziánské nakladatelství (2016) 978-80-87864-47-0 240
Kartuziánské nakladatelství (2015) 978-80-87864-32-6 212
Mladá fronta (2007) 978-80-204-1747-3 205

Krvavé jahody napsal autor podle vyprávění české občanky Věry Sosnarové. Její matka byla Ruska. Ve zmatcích říjnové revoluce odjela s československými legionáři do nové republiky. To sovětské orgány považovaly za „zradu socialistické vlasti“. Uchovávaly seznamy těchto osob a po roce 1945 je pozatýkaly. Čtrnáctiletá Věra byla se svou matkou a mladší sestrou odvlečena do Sovětského svazu na nucené práce. Matka tam zahynula a obě sestry protrpěly dvacet let teroru a osobního ponižování v jednom z pověstných gulagů na Sibiři, v kolchoze a v průmyslových závodech. Kniha je svědectvím o degeneraci idejí, které hlásaly, že „stvoří nový život na Zemi“. (Založil/a: CINCLANT)

vladislaus
  10. 11. 2011, 13:58
Někde v rozhlase nebo v TV jsem slyšel o této knize , a tak jsem běžel do knihovny, kde naštěstí tato kniha byla. Ten příběh je neuvěřitelný a neuvěřitelné je, jak hrdinka Věra v sobě tento životní osud dusila v sobě, než dostala odvahu sdělit jej lidem.
janeicka
  28. 7. 2015, 16:46
Přiznám se, že jsem do přečtení knihy vůbec netušila, že po druhé světové válce Sovětský svaz systematicky vyhledával bývalé sovětské občany, kteří emigrovali do cizích zemí, a navíc je násilím přesídloval zpět - většinou rovnou na Sibiř do gulagů. Je skoro zázrak, že paní Věra se sestrou přežily skoro dvacet let ústrků a velké dřiny, naštěstí neztratily naději, že se jednou dostanou domů, do Brna. Uznávám, že kniha je psaná jednodušší formou, také mám už něco z literatury o gulazích přečteno, ale i tak na mne tento silný příběh velmi zapůsobil. Budu se snažit šířit ho dál.
Keatin
  21. 7. 2012, 23:50
Některé pasáže ve mně zůstanou hluboko zakořeněné a budu si u nich říkat: "To přece nemůže být pravda." Opak je však paradoxně pravdou. Zrůdnosti, kterých je kniha plná, a přesto je z vypravování a celého příběhu cítit optimismus Věry, která nikdy neklesla na mysli a neztrácela naději, to je opravdu k neuvěření ...nestydím se za to, že mi místy příběh vháněl slzy do očí a zastavoval dech.

Rutsuka
  14. 3. 2014, 19:23
Člověk sice občas zaslechne, jaké hrůzy se všude možně na světě děly nebo stále dějí, ale stejně pak při čtení knihy, nad kterou stráví nějaký čas, sžije se s postavami a čeká, co jim "osud" ještě provede, jen tají dech a nechápe, jak taková zvěrstva vůbec někdo může dopustit. Není to nic nového a není to ani to nejhorší, co se nevinným lidem dělo, ale stejně je to hrozné a děsivější než kdejaký fiktivní horor. Nějakou knihu s podobnou tématikou by si měl občas přečíst každý člověk, aby si uvědomil, že doba a místo, kde žijeme, nejsou vlastně zas tak strašné a že bychom si měli vážit toho co máme.
achilles
  11. 11. 2013, 19:31
Kniha velice podrobně líčí tragický příběh jedné rodiny, a jako takový je velice poutavý. Autorovo ztvárnění mě však moc literárně nenadchlo. Je velice jednotvárné a jak správně ohodnotila eval, ploché.
Vzhledem k tomu, že sovětská zvěrstva již byla mnohokrát popsána, nejenom Solženicynem, moc mě dílo neoslnilo.
Scathach
  17. 7. 2013, 0:38
Neuvěřitelná odhodlanost a víra Věry v to, že se dostanou zpět domů, mě ohromila. V pasážích, kdy jsem si už říkala, že bude konec, že je to beznadějné, byla Věra naopak stále neoblomná v přesvědčení, že to nakonec všechno dobře dopadne. Této osobě patří můj obdiv.
skjaninka
  19. 9. 2010, 18:55
Skutočný príbeh o krutom osude mladého dievčaťa a jej sestry, ktoré 18 rokov znášali utrpenie v tom najhoršom zmysle. Dôkaz o tom, čo všetko dokáže človek prežiť v nádeji na vysnívaný domov. Odporúčam prečítať, pretože potom si uvedomíte, čo skutočne znamená slovo sloboda a bezpečie.
Kebab Bursa
  25. 2. 2013, 21:27
Hezký, dočíst tuto knížku právě 25. února. Moc silný příběh, neskutečně krutý, několikrát jsem musel přestat číst a na konci jsem měl znovu slzy na krajíčku.
woolf
  2. 1. 2014, 13:43
Neuvěřitelné, co všechno je schopen páchat člověk na člověku. Silný emotivní příběh, který by si měl každý přečíst. Doufám, že s každou generací je v nás lidech něco víc, že se budem schopni zamyslet na takovými situacemi a nebudeme kolem sebe páchat takového zla nenávisti a podobně... Skutečný příběh, kerý rozhodně stojí za přečtení..
Francesco
  7. 5. 2014, 13:38
Kniha, která v lidské duši dlouho zní. Až neuvěřitelný se zdá být život Věrky a Nadi. Obě sestry museli mýt toliko síly když jim život posílal jednu překážku za druhou. Po tom všem trmácení se, dřiny, posílání z jednoho lágru do druhého se divým, že v sobě našli ještě tolik síly. Kniha je čtivě napsaná a nic jí nechybí.
gabce
  15. 2. 2014, 22:36
Kniha byla přečtená za jedinný den, možná i jedním dechem. Ke knize jsem se dostal plnou náhodou při čekání na vlak, kde byla součástí časopisu. A musím říci jedno: jedna z nejlepších koupí v mém životě. Jen jednu věc budu litovat - paní Sosnorová přednášela na naší fakultě v době kdy jsem byla asi 3 měsíce její absolvet - škoda škoda škoda
twiGGy88
  29. 9. 2013, 18:51
Kniha o tom jak se naši soudruzi osvoboditelé chovali snad ještě hůř než nacisti a jak naši soudruzi v ČSR vzali zpět své soudružky občanky pod svá ochranná křídla a po tom všem, co prožily, je využívali jako levnou pracovní sílu. Ještěže už ty časy minuly. A ještě lépe, že existují takovéto knihy.
AgnesB
  30. 3. 2013, 15:01
Panejo.. jsem v šoku.. tuto knížku by si měl přečíst každej... takový hrůzy jako jsou v ní popsané... ;-((
Barca9358
  25. 2. 2016, 23:31
Kniha je určitě nesmírně zajímavá z dokumentárního hlediska a po tom co jsem přečetla by snad ani nebylo vhodné knihu nějak kritizovat. Čistě z hlediska četby mě bavila spíš první polovina knihy, která byla svižná a zajímavá na události, druhá polovina byla víc klidnější a zajímavá spíše z historicko-dokumentárního hlediska, než že by byla poutavá příběhem. V každém případě ale stojí za přečtení, protože člověk u ní jen žasne.
Dominie
  5. 2. 2016, 20:59
Na knížku jsem narazila v knihovně náhodou, zaujala mě svým obsahem, tak jsem ani nepřemýšlela a hned se pustila do čtení. Probudila ve mně neuvěřitelné emoce, občas jsem si i zaplakala a uvědomila jsem si, v jak "krásné" době žijeme a veškeré naše starosti jsou proti tomuhle víceméně nic. Vážně úžasně sepsáno a autorce poklona za všechno, co vydržela. myslím že si to nikdo z nás nedokáže ani představit.. Určitě se ke knížce ještě někdy vrátím, vryla se mi do paměti nezapomenutelně.
safety
  29. 8. 2013, 15:27
Je to otřesný, ale tyhle věci se dějí i dnes. Pořád funguje otrokářství a lidskej život je míň než zvířecí - na mnoha místech.. a vůbec bych se nedivila, že i v Rusku mají pořád ještě takové sklony s lidma takhle zacházet. Je to smutný.
eval
  28. 6. 2013, 17:58
Dříve jsem četla Soustroví Gulag, takže mě sovětské praktiky nijak nešokovaly. A Kupkovo převyprávění příběhu paní Věry mi přišlo takové... ploché. Na druhé straně je tato knížka kratší než pověstná trilogie :)
Daleko více mě zaujaly názory na internetu, které zpochybňovaly, že p.Sosnárové mluví pravdu. Prý, že jí chybí "doklad" z gulagu. No. Tak jestli dotyčná paní přetrpěla vše, o čem se v knize píše, a ještě jí po revoluci upřeli odškodnění, a ještě se jí nevěří... to je smutné.
edulla
  26. 3. 2016, 14:10
Fascinuje mne, co všechno lidé přežijí. Všechna tato knižní svědectví jsou potřebná, a to z mnoha důvodů. Aby se lidé nesnažili popřít, co se stalo. Aby se to neopakovalo. A taky pro narovnání měřítek - jak se máme dnes.
hanka24
  21. 9. 2014, 17:35
Velký obdiv oběma sestrám za to, co vše musely vytrpět a přežít, obdivuji, že nacházely stále sílu a nikdy to nevzdaly. Hrůzné je, že i po tom všem, se k nim ani doma nakonec nechovali o moc lépe a využívali je. Hodně dojemná kniha a kolikrát jsem se přistihla, že čtu pardon s hubou nevěřícně dokořán otevřenou.
Anysek
  17. 8. 2012, 19:00
tuto knihu jsem přečetla jen za dva dny...obdivuju hrdinku a všechny, kdo se dokázali z takového prostředí dostat. A tolik let... Škoda, že nebylo napsáno o jejím životě po svatbě.
hrosik
  25. 5. 2012, 19:21
Neuvěřitelná kniha, silný příběh, čtivý a hodně emotivní, první setkání s tímto autorem.Doporučuji přečíst, opravdu až neuvěřitelné, co dokázal "režim" s lidmi.
Hami37
  11. 4. 2012, 21:15
Občas jsem měla skutečně problémy dočíst kapitolu nebo stránku. Velice silná kniha. Pro někoho kdo tuto dobu nezažil až nepochopitelná, čeho byli vůbec sověti schopní. Když jsem dospěla k tomu, proč se kniha jmenuje Krvavé jahody tak jsem nečekala, že to bude tak silný zážitek. Už jen proto, že ta žena, matka a sestra skutečně existovaly a musely si prožít něco tak příšerného. Poté je tam vidět jak už se člověk soustředí jen na sebe a na to aby přežil, nejprostší a nejzákladnější instinkt každého člověka, když se dostane do podobné situace.
peetulee
  27. 1. 2016, 15:37
Kniha se mi dostala do rukou náhodou a nic velkého jsem od ní nečekala. To byla ale chyba! Jedná se o, chvílemi až neuvěřitelnou, zpověď. Celou dobu se vám pouze tají dech a vy nemůžete pochopit, proč se vůbec něco takového kdy dělo. Tématika extrémistických ideologií je velmi zajímavá a měl by si jí přečíst povinně každý, kdo za něco takového v dnešní době vystupuje. Lidi totiž vždycky vidí jen to dobré a špatné zkušenosti mají tendenci vypouštět.. Je mi z toho až špatně, když se uvědomím, že řadě lidí se u nás po tomhle období nostalgicky stýská.
ZouZoja
  18. 10. 2014, 9:26
Podle mě se jedná o silně přeceňovanou knihu. Jistě, příběh je silný, ale sovětské praktiky byly popsány i jinde a mnohdy značně lépe. Pokud se týče literární úrovně, tak knížka podle mě dost pokulhává, těží ze zajímavého příběhu, ale nepřidává žádnou hodnotu navíc. Naprosto se ztotožňuji s komentáři uživatelů achilles a eval.
cxdr
  13. 11. 2013, 21:06
Hodně silný příběh, zdá se až neuvěřitelné, že je sepsán podle skutečnosti... Četla jsem jedním dechem.
verca1990
  3. 1. 2016, 14:33
Tuhle knihu jsem si koupila u nas na poste protoze uz sem nemela co cist jinak podle obalu bych si ji nekoupila ale chyba to nebyla byla naprosto skvela... jeste ted si ji v hlavne premitam a rikam si ze to nemuze byt pravda jeste tak dlouho po valce..
Eva Sz
  19. 10. 2015, 22:24
Číst tuto knihu byl pro mě silný zážitek. Co ty ženy dokázaly vydržet a přežít je neuvěřitelné. Byla to strašná doba. Nebylo se kam odvolat,nikdo se vás nezastal. Nedovedu si to vůbec představit. Knihu všem doporučuji.
Kriss.s
  19. 10. 2015, 22:16
Mě osobně kniha nějak neoslovila. Asi jsem ji moc srovnávala s knihami z Osvětimi apod., což ovlivnilo mé hodnocení, ale něco mi v této knize chybělo. Příběh byl na jednu stranu silný, na druhou pro mě napsaný tak nějak moc jednoduše, čekala bych to trošku propracovanější. Vím, že jsem tu knihu poprvé vzala do ruky asi 1-2 roky zpět a skončila po pár stránkách, teď jsem ji dala novou šanci a nedočetla jsem ji. Už od poloviny jsem se do ní musela nutit, v podstatě se tam opakovalo pořád to samé dokola a přišlo mi, že se kniha nikam neposouvá. Takže nedočtenou odkládám a už se k ní určitě nikdy nevrátím, což mi přijde vzhledem k tématice škoda.
Adéla Bugnerová
  30. 7. 2015, 15:14
Musím uznat,že tahle kniha se opravdu povedla.Velmi čtivá,zajímavá a napínavá.Knihu jsem zhltla jedním dechem a jsem velmi ráda, že se mi tahle kniha dostala do rukou :) Hodně mě uchvátila a zakončení je taktéž skvělé.Tuhle knížku jsem hned zařadila mezi nejoblíbenější..
Jedna z nejlepších knížek,co jsem četla a že jich nebylo málo.Doporučuji :)
Deniska12
  6. 7. 2015, 16:40
Čtivý, silný a děsivý příběh. V části kde se dozvídáme, proč se kniha jmenuje Krvavé jahody člověku mrazí. Opravdu skvělá kniha, dokonce mi při doslovu bylo líto, že už končí.
zonoro
  30. 3. 2014, 17:05
Nechápu, jak to mohla přežít, hrozné :(
A přiznávám, že hlavně scéna s krvavými jahodami se mi dostala pod kůži....jakmile vidím název, znova se mi to vybavuje.
muj.macik
  20. 9. 2013, 13:40
Knihu se chystám přečíst. Neboť jsem jedna z osob kdo tetičku Sosnarovů zná a o jejím příměhu mámo vím..Neboť tetička js strašně veseý člověk a o těchto věcech se tu vůbec nemluví..Je to až neuvěřitelné..kdyby by to tchán neřekl tak ani nevím s kým takdy vesele klábosím...
Niky93
  23. 7. 2012, 0:24
Kniha přečtena na jeden zátah! Naprosto neuvěřitelný příběh o naprosto neuvěřitelně silné dívce, kterou jsem od začátku až do konce obdivovala pro její výdrž a naději, málokdo by to všechno unesl. Zasloužených 5 hvězd, hlavě pro hlavní hrdinku.
cajduska
  23. 1. 2012, 23:04
Tuto knihu jsem četla na střední, protože jsme ji měli jako povinnou četbu v semináři dějiny. Paní profesorce jsem se omluvila, že ji nestihnu včas přečíst musela jsem ji odložit a na týden si odpočinout. Dost silně emotivní příběh.Není pro slabé povahy.
Karlos3344
  20. 9. 2011, 8:05
Dramatický příběh z dob stalinistických hrůz, který bych se nebál označit jako povinnou četbu pro nové generace.
Na takovéto časy je potřeba nezapomínat a hledat v nich poučení, aby se již nikdy neopakovaly.
Děda
  27. 10. 2010, 14:45
Vcelku děsný a krutý příběh osudů jedné rodiny, a takových či podobných osudů byly miliony.... Hrůza stalinistické moci byla úděsná, doporučuji přečíst. Brrr.