Originální název: The Left Hand of Darkness

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0162-1

Argo (2009) 978-80-257-0162-1 228
Argo (1995) 80-901-829-3-3 242

Román, jenž bývá často citován jako jedna z nejvýznamnějších prací žánru science fiction, popisuje příběh velvyslance Ekumeny na zimní planetě Gethen. Planeta není zvláštní jen svou drsnou ledovou krásou, ale i svou oboupohlavní společností. Le Guinová opět vyniká v psychologii druhu i jednotlivce. Levá ruka tmy je knihou, na kterou nezapomenete. Román autorce vynesl ceny Hugo a Nebula. (Založil/a: Scavenger)

aage
  17. 5. 2014, 13:58
Číst Levou ruku tmy pro dobrodružný příběh a dějové zvraty je čirá bláhovost. Pro Le Guinovou je science-fiction prostředkem k setkání s Odlišným a Cizím, k inscenaci kulturního šoku, po jehož prožití se dovedeme sami na sebe podívat s náležitým odstupem. Její mistrovství spočívá jak ve věrohodnosti a propracovanosti, jimiž svá fikční společenství obdařuje, tak ve schopnosti tnout do živého a reflektovat zásadní společenská témata své doby. Těsné spojení s antropologií a kritickou teorií představuje jisté úskalí podobné poetiky v tom, že vyprávění mnohdy připomíná spíše beletrizovaný esej – ovšem tak podmanivý a podnětný, že mi to nijak nevadí.
Pokud jste ochotni těšit se z onoho tření myšlenkově odlišných světů, ze hry s alternativními možnostmi a zpochybňování zdánlivé samozřejmosti a přirozenosti západních kulturních konstant, je pro vás Le Guinová jako stvořená. Pokud ale hledáte eskapistické scífko, kde se hodně střílí a hláškuje, zkuste to raději jinde.
HELLBOY-DB
  18. 1. 2013, 20:14
Už zhruba po patnácti stranách jsem zjistil, že tato kniha asi nebude můj šálek kávy, přesto jsem ji dal šanci a dostal se až do finále. První polovina bylo vyložené utrpení, které se pak trochu změnilo k lepšímu, ale jen díky tomu že se z toho stal dobrodružný útěk z vězení. Celkově byla čtivost hodně slabá a tak mému dojmu z této knihy odpovídá i hodnocení. ===20%
tomdra
  29. 8. 2012, 21:21
Pěkný příběh vyslance ze Země na Zimní planetu, který je ke konci docela smutný. Kniha se četla docela dobře, až na mnoho cizích vymyšlených slov.
Janiska
  5. 2. 2015, 10:41
No,tesila jsem se na tuto knihu ponerne dost, ale nebyla zazivna,prvni pulka zmet nevysvetlenych pojmu a spoista postav, ke kterym clovek nema zadny vztah. nudne popisky krajin a pocasi me uspavaly. v druhe pulce se to zlepsi, ale pro me knihu docist bylo skoro utrpeni,ackoliv jine knihy od autorky se mi cetly krasne plynule.
tequilaking
  6. 12. 2013, 14:55
Souhlasím s HELLBOYem. Na to, že to má být jedna z nejvýznamnějších prací sci-fi je to pěkná nuda...