Viditelná temnota

Originální název: A Visible Darkness

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1976-9

Knižní klub (2007) 978-80-242-1976-9 272

Max Freeman žije už delší čas sám v divočině floridských bažin. Vzdálen od světa se učí žít se svou minulostí, do níž patří i tragédie, při které jako filadelfský policista nechtěně zastřelil dvanáctiletého chlapce. Maxova nejlepšího přítele, právníka Billyho Manchestera, navštíví dcera zemřelé paní Jacksonové a svěří se mu se svými pochybnostmi ohledně smrti své matky. Billy záhy zjišťuje, že v černošské čtvrti, kde mrtvá žila, zemřelo v poslední době ještě několik stařenek, jež podobně jako paní Jacksonová nedlouho před svou smrtí prodaly své životní pojistky jakési investorské společnosti. Jejich úmrtí byla prohlášena za přirozená, ale Billy se přesto rozhoduje případ prověřit a o pomoc při pátrání žádá Maxe. Ten váhá, protože se svou bývalou prací už nechce mít nikdy nic společného, ale nakonec souhlasí. Ani v nejmenším ovšem netuší, že bude mít co do činění s dokonale promyšlenými trestnými činy a také s nesmírně surovým, a přitom neviditelným vrahem… Jonathon King přichází po Modré půlnoci s další bravurně napsanou detektivkou a v rámci napínavého příběhu vytváří strhující psychologický portrét dvou zcela odlišných mužů - bývalého policisty, jenž se po traumatických zkušenostech znovu vrací na stopu zločinu, a vraždícího monstra, které ohrožuje obyvatelky chudé černošské čtvrti. (Založil/a: java)

#drama
Jonathon King Jonathon King

java
  28. 3. 2010, 13:05
Po dlouhé době jsem četl nějakou detektivku a opět jsem kápl na vybroušený briliant na poli tohoto knižního žánru. Přes malý rozsah knihy je děj velmi napínavý a hodně čtivý. Taky nastávají v ději zvraty, které nelze předpokládat. Silná stránka je i popis stavu myslí všech zúčastněných, kde se ukazuje autorova zručnost. Čtenář nemá nejmenší problém zapadnout do prostředí románu. A příběh jako takový je taky dobře komponován, což ostatně vyplívá z obsahu. Až se mi nechce věřit, že těch stránek bylo tak málo. Prostředí, kde se román odehrává je pro středoevropana dost nepředstavitelné (Florida, močály). Tady přichází na pomoc jak TV (různé kriminálky), tak i sám autor, který pomáhá čtenáři s představivostí více než dost. Celkově vzato – ano, tohle můžu zase doporučit, vřele doporučit. Asi se podívám po dalších knihách o Maxi Freemanovi…