Originální název: Wij Tz'e Hsi, Keizerin van China

ISBN: 80-85637-09-X

Český klub (2006) 80-85637-09-X 231
Odeon (1987)
Odeon (1971)

Kniha holandského autora je knihou o proslulé čínské císařovně, žijící koncem 19. století a známé světu jako krutá vládkyně a intrikánka bez skrupulí. Fabricius se však zajímal o život této ženy hlouběji a vylíčil s lidským pochopením její osamocenost, touhu po lásce i marnivost, jíž vysoké postavení propůjčovalo absurdní podobu. Zachytil tak sugestivně příběh ženy, která své skutečné názory mohla uprostřed nepřátel a pochlebníků svěřit jedině papíru. Materiál k poutavému a svým způsobem ojedinělému románu nalezl autor za svých četných pobytů v Číně. (Založil/a: Judyth)

vladislaus
  30. 12. 2012, 15:25
Byla to prohnilá císařská dynastie a zasloužila si konec, který ji potkal. Jak sama císařovna prohlásila na smrtelném loži: " Nenechte již vládnout Číně ženě. " Je neuvěřitelné, jak za mladé a nemocné císaře nechali vládnout tuto pokroku nepřející ženu.
Ariko
  16. 11. 2014, 13:00
Hisotrický popis dané doby byl možná popsán dobře, ale beletristická úroveň pro mě byla průměrná. Na knížku jsem se moc těšila po přečtení Čínské císařovny o císařovně Wu, ale tato byla pro mě zklamáním.
DinDan
  7. 3. 2014, 17:33
Hlavní přínos knihy spatřuji v přiblížení dobové atmosféry a vůbec důležitého úseku čínských dějin, především co se týče pronikání cizinců ze západu do Číny. Ze začátku mi přišel autorův styl ne moc dobře věřitelný, také mi něco nehrálo v prožívání hlavní postavy, ale jak děj postupoval, určitá strnulost ustoupila do pozadí. Koneckonců císařovna Cixi specifickou osobností určitě byla.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:00
Přemýšlela jsem dlouho jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček, nakonec jsem dala čtyři. Kniha mě moc bavila, příjemně se četla a život císařovny byl zajímavý. Pokaždé když jsem si část přečetla, tak jsem měla chuť zajet do Číny a poznat tu zemi a nebo se o Jehonale dozvědět něco víc. Zaujala mě její osobnost, odvaha a inteligence. Dokázala se z pouhé konkubíny stát matkou budoucího císaře a následně císařovnou. Kniha byla psána přesvědčivě. Čtyři hvězdičky dávám za to, že se v knize našli nějaké části, při kterých jsem se nedokázala soustředit a myslela jsem na jiné věci, ale jinak byla kniha skvělá.
Awele
  28. 8. 2012, 20:18
Knížku jsem četla zhruba někdy po maturitě, ale teď jsem se k ní vrátila. Na wiki jsem hned projela všechny odkazy tžkající se historie Číny a poslední vládnoucí dynastie - nedokážu posoudit, do jaké míry se autor přesně držel historických fakt, ale troufám si tvrdit, že dokázal velice plasticky popsat zákulisí mocenskýchz bojů (myslím, že to funguje i dnes a i u nás), barvitě popsal dvorský život i často smutný osud nejvýše postavených vyvolených, kteří vlastně o život ve zlaté kleci Zakázaného města ani nestáli. Pokud vás tato khina zaujme, doporučuji zhlédnout po jejím přečetení film Poslední císař. Nejenže se seznámíte s tragickým koncem vznešené dynastie, ale na začátku filmu se objeví i hlavní postava románu císařovna vdova...