Sex Wars

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Akropolis - 2008
ISBN: 978-80-86903-74-3

Akropolis (2008) 978-80-86903-74-3 224

Polský spisovatel Stanisław Lem (1921–2006) je známý především jako autor žánru science fiction. Neméně důležité, u nás přitom téměř neznámé jsou Lemovy publicistické texty, v nichž se zabývá především kybernetikou, informatikou, genetikou, robotikou, internetem a dalšími tématy, která úzce souvisejí s civilizačním pokrokem. Právě díky těmto textům se Lem záhy proslavil jako prognostik, jenž byl leckdy sám překvapen, když se objevy, které kladl do vzdálené budoucnosti, začaly uskutečňovat už za jeho života. Do výboru jsou pro podání uceleného obrazu Lemovy tvorby zařazeny také ukázky z jeho životopisu, v nichž se vyjadřuje k nejdůležitějším událostem 20. století. Rozpadla se světová socialistická soustava, došlo ke změně politického systému, což provázely v naší části Evropy změny nejen ekonomické. Současně začala nabírat na obrátkách revoluce v oblasti biotechnologií a zpracování informací. To vedlo k podstatným změnám v lidské kultuře i způsobu života. K těmto novým jevům přistupuje Lem jako zastánce tradičních hodnot, pamětník předválečné éry, který s jistou nedůvěrou sleduje zázračná zařízení nových časů, jež mají usnadnit život. A jeho skepse je mnohdy oprávněná... Na základě předkládaného výboru budou konečně moci i naši čtenáři posoudit, do jaké míry byly a jsou jeho předpovědi nadčasové. Výbor sestavil, z polštiny přeložil a doslovem opatřil Pavel Weigel.

Slarque
  15. 6. 2014, 14:32
Sbírka čtyřiadvaceti teoretických textů – esejí, prognóz, teoretických úvah i vzpomínek na minulost. Kdo četl jeho opus magnum Summa technologiae, asi ví co očekávat. Protože v češtině od té doby vyšel jen výbor Tajemství čínského pokoje zaměřený na kybernetiku, informatiku, robotiku, internet a spol., jsou do této knihy zahrnuty převážně texty z odlišných odvětví jako jsou biotechnologie, astrologie, kosmogonie a samozřejmě futurologie. Závěrečnou čtvrtinu představují vzpomínky na dětství v polském Lvově, na absurdní stránky jeho návštěv Sovětského svazu, texty shrnující úspěšnost vlastních prognóz, autorův vztah k futurologii či vtipný text o nepochopení moderního postmodernismu. Našince by mohlo zajímat, že text Energetická dilemata z listopadu 2000 je vystavěn na příkladu spouštění Temelína a rakouské blokády našich hranic.