Originální název: Soul Music
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-441-3

Talpress (2012) 978-80-7197-441-3 752 Knihy Muži ve zbrani a Těžké melodično vyšly jako jedna.
Talpress (1998) 80-7197-150-2 423

Zuzanka je docela obyčejná holčička až na to, že její dědeček je Smrť. Je nesmírně těžké vyrůstat v takovéto rodině, když dědeček jezdí na obrovském bílém koni a máchá kolem sebe kosou.
Pak najednou Zuzanka převezme rodinný podnik a všichni si jí pletou se zubní vílou a musí čelit návykové hudbě, která se začíná linout zeměplochou.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 10:24
S touhle knihou od Pratchetta jsem se trochu trápila a ani Smrť to nezachránil. Není to sice taková bída jako Barva kouzel, ale k Melodičnu se prostě nevracím.
Keatin
  20. 9. 2013, 17:17
Songy jako "Trsej a ječ" a "Jedl jenom kamení, nic víc" tedy popustili uzdu mé fantazii, k tomu žánr "Hudba s kameny" a Hajdův park :)...pan Pratchett musí být neskutečně vtipný chlapík, protože vymýšlet takové ptákoviny, to snad ani v takovém tempu nejde. :) A Zuzanku bych chtěla mít za sééégru. :) I když, přiznám se, konec mě trochu nudil ...ale jinak opět super!
Tanmut
  29. 10. 2014, 15:06
Extrémnější formy metalu by se na tu kytaru teda hrát nedaly, když u ní nefunguje palm muting.

Po třech famózních dobrodružstvích přichází útlum. Ani jedna z dějových linii není nijak zvlášť nosná: ta se Zuzankou je docela pěkná, ale jde de facto o epilog Morta s nápady, které se nevešly do Sekáče; Buddyho zážitky si nezadají s těmi Viktorovými z Pohyblivých obrázků, jen Gaspoda byl vypotřebován o díl dřív.
Fanouška klasického rocku může bavit hledat narážky na různé skladby i kapely a bavit se dalšími aluzemi k historii hudby s kamením, ale nakonec mi přijde, že autor příliš prvoplánovitě tlačí na pilu.

Kdyby se hlavní hrdina jmenoval Chuck, mohl to být úplně jiný příběh se Smrťem.
prkali
  2. 2. 2013, 20:22
"Nemáte nějaké müsli?" zeptala se.
"To je nějaký druh klobásy?" zeptal se Albert s podezřením.
"To jsou oříšky a obilniny."
"Je v tom nějaký tuk?"
"Myslím, že není."
"A jak to potom chceš smažit?"
"To se nesmaží."
"A tomu ty říkáš snídaně?"
"Některé věci nemusí být smažené, a přece jsou dobré ke snídani," oznámila mu Zuzanka. "Tak například jste mluvil o kaši z ovesných vloček, a tu taky nesmažíte-"
"A kdo ti to řekl?"
"Co takhle vařené vajíčko?"
"Pch, vaření není k ničemu, to zdaleka nezabije všechny bakterie."
"UVAŘ MI JEDNO VAJÍČKO, ALBERTE."
wwwhisk@s
  29. 5. 2013, 18:40
Tak Těžké melodično je snad jediný díl Zeměplochy, u kterého mám dojem, že se mu jeho filmová (v tomto případě seriálová) adaptace vyrovná. Viděla jsem nejprve kreslený seriál, který se mi velice líbil a po přečtení knihy ještě víc.
Knihu jsem sjela bleskovým tempem, už dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla (zjistila jsem totiž, že nepočítám stránky, což je můj dávný zvyk). Čtivá byla úžasně, mnohokrát jsem se rozesmála na celé kolo. Jedna z nejlepších, možná proto, že jsem hudebník, tak mě dost potěšily vtípky zaměřené do tohoto oboru - bylo znát, že pan Pratchett pilně studoval:D Konec byl asi nejslabší, prostě tak nějak nezvládnutý - v tomhle místě ho seriál dokonce předčil. Mně se tenhle díl prostě líbil.
chroust123: Není snad parodování toho, co potkáváme každý den a podávání to způsobem, že se tomu smějí i potrefené husy smyslem Pratchettovy tvorby?
Bernadette
  18. 6. 2013, 21:36
Smrť je moje druhá nejoblíbenější zeměplošská postava (po Vlahoši von Rosretovi samozřejmě :)) a Zuzanka mu docela důrazně šlape na paty... Ale stejně se nemůžu ubránit pocitu zklamání ze závěru knížky. Přišel mi takový nedotažený a hrozně uspěchaný. Takže první cca 2/3 za 4,5* a konec tak za 3... Bohužel...
huttershofen
  31. 1. 2013, 15:24
Beatles na Zeměploše, to je paráda, můj oblíbený díl. Je pro mě těžké hodnotit jednotlivé Zeměplochy, ony jsou prostě skvělé z většiny.
Desmond
  28. 12. 2013, 15:07
Zatím asi nejlepší díl Zeměplochy, který jsem dosud četl. Patrně to bude kombinací rock n´ rollu, mágů a Smrtě.
Zelda knihkupec
  2. 5. 2014, 9:44
Trochu bachrlatě nezáživný rozjezd ale jakmile se do něčeho pustí mágové a Smrť s jeho depkama... vážně umí pobavit. Tato kniha mi v ledasčems připomínala Pohyblivé obrázky...
Aratar
  21. 8. 2014, 18:56
Tentokrát si vzal Pratchett na paškál tvrdší hudbu a opět se mu to povedlo. Nejlepší byly stěny natřené na černo a valící se kameny.
DeviR1
  23. 3. 2015, 19:25
Přestože jsem se těšil, že ústřední postavou této knihy bude Smrť, nakonec tomu tak nebylo a mě to ani nevadilo. Nejvíc mě bavil trpaslík Zlota a vůbec celá dějová linka točící se okolo hudebních kapel. Naopak pasáže týkající se Zuzanky mě nijak zvlášť nenadchly, ale zase se nedá říct, že bych se u nich nudil. Celkově jsem dostal přesně to, co jsem chtěl - spoustu zábavy, hlášek, narážek a kritiky hudebního průmyslu a trochu toho filozofování o životě a smrti. Takže 5*
chroust123
  17. 2. 2013, 15:26
Je to veselé a pěkně se to čte jen co je pravda. Ale především v příběhu kapely (půlka knihy) se nemůžu ubránit tomu, že Pratchett akorát vykrádá to co potkáváme každý den, ačkoli nám to podává způsobem, kterému se zdá se smějí i potrefené husy. Eskalace příběhu a zakončení je dost nezvládnutá, a až jaksi zbytečná.
LordBartimaeus
  30. 12. 2015, 15:38
Ze začátku mi kniha nesmírně připomínala Pohyblivé obrázky, naštěstí (!) se v ně nezvrhla! Děj běží rychlým tempem, málo nudných výplní, tradičně spousta vtipu - ale to už tak bývá, když se v knize sejde Smrť (nebo Pan Pinďous) s Albertem a Výsměšek se svými kolegy. Vysvětlení etymologie slova Mág od "Magusanus" jako "člověk vylučující moudrost ze všech otvorů" je naprosto dokonalá!
Maud
  19. 10. 2011, 16:56
Téhle knížce dlužím za to, že mě seznámila se Zeměplochou. Srdcová záležitost a rozhodně jedna z těch nejlepších.
jewix
  18. 10. 2011, 11:07
Pro mě, hned po prvních dvou dílech, nejoblíbenější příběh ze Zeměplochy.Taky je to tím, že miluji hudbu :)
manwe
  15. 9. 2011, 18:06
Pro mě asi nejtěžkopádnější a nejnezajímavější díl Zeměplochy. Nějak jsem se do toho nemohl dostat a nebavilo mě to. 6/10
trollkona
  22. 11. 2009, 23:41
Valící se kamení, Smrť s kytarou a mágové lakující si nehty na černo. Těžké melodično je skvělé od začátku až do konce, přičemž se záchvaty smíchu zdají nevyhnutelnými. Osobně můj nejoblíbenější příběh ze Zeměplochy.