Lev Makedonský

Originální název: Lion of Macedon

Perseus - 2007
ISBN: 978-80-87010-09-9

Perseus (2007) 978-80-87010-09-9 484

První kniha dilogie Lev Makedonský.

Stará věštkyně Tamis procházela stále dokola možné budoucnosti. V každé z nich ohrožovali Řecko temné síly, strašlivé zlo hodlalo znovu vstoupit do světa.
Budoucnost chovala pouze jedinou naději: spartského míšence, chlapce Parmenióna. Tamis se proto rozhodla zajistit, aby se z Parmenióna stal nejnebezpečnější válečník na světě - bez ohledu na to, co to bude stát.
Parmenión dospíval ve Spartě, kde ho každý den zastrašovali a pronásledovali. Přitom netušil, jak jeho osud ovlivňují magie a mystérie. Jeho vojenský génius mu ve Spartě vysloužil titul stratégos. Vítězství vybojované pro město Théby z něj udělalo hrdinu. A osud ho nakonec zavedl do služeb Filippa Makedonského.
Jak Tamis předpověděla, Parmeniónův osud byl spojen s Temným bohem, s Filippem a s dosud nenarozeným Alexandrem. Budoucnost je všechny dostihla až příliš brzy. Parmenión byl připraven zlo porazit - nebo otevřít bránu, kterou by mohl Temný bůh znovu vstoupit do světa. (Založil/a: Parm)

janeicka
  10. 9. 2015, 11:35
Po přečtení série o Tróji nedám na Davida Gemmella dopustit :-) Opět skvělé vyprávění, perfektně vykreslené postavy i období, jen je třeba se trochu oprostit od historických skutečností. I tak se mi moc líbilo zobrazení situace v Řecku v době neustálého hašteření městských států, kdy měl navrch střídavě ten či onen, až se nakonec dostala k moci podceňovaná Makedonie s králem Filipem.
illy
  23. 1. 2013, 8:16
Co si počít když žijete ve slavné Spartě, jste vychováván jako voják a zároveň šikanován a ponižován kvůli nečistému původu? Vyroste z vás hajzl. Nebo hrdina. Lev Makedónský - Smrt národů. Pokoříte Spartu. Gemmel pracuje s postavami výborně, mají vývoj, kniha má spád a čte se jedním dechem. Klasická hrdinská fantasy, na mě možná trochu příliš magie, ale to se druhým může naopak líbit. Plný počet a těším se na druhý díl - Temného prince.
Zuzzi
  28. 5. 2014, 23:50
Zpracování témat z antického Řecka jsem se u Gemmella zprvu obávala, naštěstí marně! Zajímavě a poutavě pojatý příběh Parmenióna na historickém pozadí Sparty a vzestupu Makedonské říše. Magie v gemmellovském pojetí přirozeně navazuje (a doplňuje) na antickou víru v olympské bohy.
Hodnocení 9/10
Alice_E
  28. 3. 2011, 11:30
Výborná kniha. Propracovanost až do posledního detailu, děj má spád, nezachytila jsem žádnou nudnou pasáž. Podle mě je tohle špice Gemmellova díla, mohu jen doporučit.