Originální název: Dead until Dark
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Baronet - 2009
ISBN: 978-80-7384-189-8

Baronet (2009) 978-80-7384-189-8 296

První kniha série Pravá krev.

Sookie Stackhouse je servírkou v malém louisianském městečku. Je tichá a uzavřená, ale ne proto, že by nebyla hezká. Má totiž jednu nectnost - dokáže číst myšlenky. A to se na rande moc nehodí. Pak však potkává Billa. Vysokého a hezkého - a hlavně neví, co si Bill myslí. Přesně na takového muže čekala. Ale i on má nectnost - je totiž upír a s nevalnou pověstí... (Založil/a: Judyth)

Richie
  10. 7. 2016, 19:50
Oddechovka, na kterou mě samozřejmě nalákal úspěšný seriál (podle předlohy vcelku věrně natočený). Nečekal jsem žádnou náročnou intelektuální četbu, jen zábavu - a nebyl jsem zklamán. 70%
Shax
  13. 5. 2013, 10:24
Jak píše trpaslyk - po dokoukání seriálu True Blood jsem se rozhodla přečíst si i slavnou knižní předlohu. Seriál mi naservíroval jako Sookie skvělou Anne Paquin, která svou roli zvládla báječně. Jinou Sookie si už nedovedu představit - žádná krásná modrooká blondýna. Prostě Sookie s mezírkou mezi zuby a tmavým obočím, které jí nesedí k blond vlasům. V knize mi dost chyběla nejlepší kamarádka hlavní hrdinky - hubatá černoška Tara. Nějak si děj bez ní nedokážu představit.
Musím přiznat, že kdybych neměla shlédnutý seriál, tak bych se k této knižní sérii nedostala. V poslední době se upíři v nadměrném množství vysypali z rakví a já jsem se od diamantově světélkujících - po krvi toužících - duševně rozervaných fešáků distancovala.
Stručné shrnutí - 1. Kdybych nejprve přečetla Mrtví do soumraku, asi bych se do dalšího dílu nevrhala s nadšením a filmové zpracování by mě nějak extra nezajímalo. 2. Jelikož jsem naštěstí viděla jako první zfilmovanou podobu, ráda si nyní přečtu knižní předlohu, díky které mohlo městečko Bon Temps i se svými mnohdy podivnými obyvateli ožít.
Pokud je něco, co mi na knize vadí, tak je to strohost a strnulost postav. *SPOILER* - ,,Zavraždili mi babičku, vymáčknu slzu, je to ok. Někdo mi zabije kočku, slza ukápne, je to ok." * KONEC SPOILERU* Knižní Sookie se občas chová jak robot bez emocí. Oproti tomu je seriálová Sookie lepší.
Při čtení se mi živě vybavují scény ze seriálu a díky tomu se dokážu lépe vžít do děje, což je výhoda. Potom se divím, kde jsou scény, které byly v seriálu a nejsou v knize..To je nevýhoda. Neustálé očekávání, kdy už přijde to, co jsem viděla. Moje hodnocení je: 3,5 hvězdičky pro knihu a 4 pro seriál :).
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 21:40
Ano, seriál odstartoval moji zvědavost a tohle ji uspokojilo. Zamlouvalo se mi, že se od sebe vzájemně nerozlučují a seriál si nejde vlastní cestou. Kniha je z pohledu Sookie a seriál ukazuje i to, co čtenář neměl možnost si představit.
trpaslyk
  30. 9. 2011, 13:35
Právě jsem dokoukala seriál True Blood, který byl natočený podle téhle knížky, a rozhodla jsem se přečíst si i knižní předlohu. Musím říct, že se mi líbí mnohem víc. Není to seriál, ale ucelená knížka, takže děj opravdu odsýpá, má to spád, navíc dokonce i trochu víc logiky. I postavy jsou trochu přirozenější než v seriálu, víc reálné a uvěřitelné. Co ale oceňuju nejvíc – na rozdíl od seriálu v knížce necáká neustále krev. Ona i ta upírská tematika se dá pojmout s noblesou, když se chce, ale tvůrci seriálu se asi zhlídli v Kill Billovi nebo co.
NinadeL
  14. 1. 2013, 20:13
Nejsem si úplně jistá, jak bych na The Sookie Stackhouse Novels reagovala bez znalosti seriálu True Blood: Pravá krev, ale aktuálně jsem velmi spokojená. Jedním z dalších alternativních názvů knižní série je The Southern Vampire Mysteries a to je zdaleka nejvýstižnější titul pro celý tento fenomén. Charlaine Harrisová vědomě zareagovala na fenomén Anne Rice a její slavnou sérii The Vampire Chronicles a situovala své příběhy také do mokřin Louisiany. Fiktivní městečko Bon Temps zaplnila nejprve moderními upíry, kteří se díky vynálezu umělé krve stávají jedněmi z nás… Později pak také připojila mnoho dalších fantastických postav a každé z nich dopřála setkání s naší milou hlavní hrdinkou, servírkou Sookie. Sookie je ostatně vypravěčkou a skrze její optiku vnímáme všechny události, ať už jsou to napínavá setkávání s tajemným Billem nebo detektivní řešení místních vražd. Harrisová sice podvědomě více tíhne k detektivce, ale naštěstí si to mnohem více nechává pro své další série a v Sookiině příběhu brzy nechá rozehrát úplně jiné žánry. A zatímco se seriálem jsem se oťukávala poměrně kostrbatě (a trvalo to velmi dlouho), psaná forma mi přirostla k srdci prakticky okamžitě. Už vím, na co se mám těšit, užívám si jednotlivé kapitoly, ale zároveň nechci spěchat, protože vím, že s Billem to nebude navždy...
TeoCZE
  16. 6. 2012, 18:59
No... Tohle byla opravdová oddychovka... :-/ Jednoduchá skladba vět, která připomínala čtivo pro mládež, ale velmi časté sexuální zápletky mi připomínali spíš červenou knihovnu, než knihu pro mladé dívky. Souhlasím s tím, že je český překlad opravdu děsný a knize neuvěřitelně ubere....
Majdule
  29. 4. 2011, 19:57
Seznamte se se Sookie, která jak sama říká, sedí na zdi mezi světem lidí a nadpřirozených bytostí. Jestli máte aspoň trochu rádi kýč a dokážete ocenit i kouzlo nechtěného, budete se prostě bavit. Upírů jsou mraky, ale Sookie a její deníček jsou prostě originál.
DBomm
  21. 3. 2013, 22:21
Jako prvni jsem videla prvni serii serialu. A protoze se mi hodne libil tak jsem si koupila i knizku. A musim rict byla jsem velmi zklamana, cekala jsem to lepsi, mela jsem to prectene hned protoze serial znam zpameti. Sookie je tako hloupoucka servirka na vesnici, ale kdyz to hodnotim podle knizky v originale tak si to urcite ty 3* zaslouzi.
corneille
  14. 4. 2012, 12:04
Ono to není v podstatě zas tak zlé... spíš jiné,než co obvykle čtu. Jednoduchá skladba vět, lineární příběh stylizovaný do něčeho mezi dívčí literaturou a nenáročnou detektivkou. Hlavní hrdinkou je krásná a žádoucí modrooká blondýna, která je vlastně svým vzhledem, inteligencí i schopnostmi tam na venkově takový malý zázrak. Čte se to rychle, přemýšlet nad čímkoliv netřeba. Prostě oddechovka do vlaku nebo na ospalé nedělní odpoledne.
cuarenta
  7. 8. 2011, 0:15
Červená knihovna, převážně o upírech. Ačkoliv podobné knížky obvykle nečtu, po čtyřech dílech, které jsem zhltla jedním dechem, musím říct, že to není vůbec špatné. Ačkoliv český překlad tomu nesmírně škodí, příliš spisovné až knižní výrazy (haló, už je 21. století...) a vykání mezi postavami, které se oslovují jménem?! Anglický originál je výborný, česká verze posouvá knihy někam do kategorie C...škoda. Člověka to nutí smát se tam, kde to vůbec vtipné není.