Na úsvitu živých strojů

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Mladá fronta - 2008
ISBN: 978-80-204-1674-2

Mladá fronta (2008) 978-80-204-1674-2 358

MARTYN AMOS získal na MIT první doktorát na světě za práci na biopočítačích. Od té doby na tomto poli vyrašily desítky nových výzkumných projektů. Je členem Školy biologických věd a Katedry informatiky na Univerzitě v Exeteru. Žije v Devonu.

Sedmikráska
  18. 7. 2014, 21:55
Název knihy ve spojení s obrázkem na přebalu je poněkud zavádějící a vzhledem ke svému obsahu je kniha zbytečně dlouhá. Zřejmě v zájmu popularizace relativně nového vědního oboru autor uvádí - na můj vkus - zbytečně mnoho příhod ze životů vědců, a dále je velká část knihy věnována základům informatiky, přičemž si autor místy libuje v rozepisování řešení různých úloh až do jednotlivých kroků. Následuje popis prvních pokusů s modifikacemi a využíváním molekul DNA včetně podrobného rozebírání zádrhelů, které práce s živým genetickým materiálem obnáší. Jak kniha postupuje, člověk se nemůže ubránit dojmu, že jde o beznadějný obor, ve kterém se navíc, na rozdíl od dnešních počítačů s křemíkovými obvody, nedá POČÍTAT se stoprocentní spolehlivostí výsledků. Autor se snaží čtenáře přesvědčit (v mém případě marně), že nemoci se dají řešit jakožto úloha z oblasti informatiky. Když se pak ještě vydá do oblasti výživového poradenství ("proto musíme jíst steaky"), je dílo zkázy dokonáno. Knihu jsem měla chuť odložit a nedočíst, ale naštěstí jsem vydržela až do poslední kapitoly, ve které jsem konečně našla něco hodně zajímavého. A to pohled na biologii/evoluční biologii/genetiku očima informatika, kterému nebyla léta vštěpována základní pravidla oněch oborů, takže se jich ku prospěchu věci nemusí držet a dojde tak k závěrům, o kterých by se vystudovaný biolog, zvyklý pohybovat se pouze v rámci dobově daného paradigmatu, nejspíš neodvážil přemýšlet.

Kniha je docela čtivá, dala bych jí asi slabých 70% (ale 60% už je neúměrně málo, takže nakonec za 4*).