Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Příliš tiché hodiny

80%
4 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Příliš tiché hodiny
 Všechny obaly
Příliš tiché hodiny
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: The Empty Hours
Poprvé vydáno celosvětově: 1962

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
BB art - 2012
ISBN: 978-80-7461-114-8
Počet stránek: 496
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 40x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2012) 978-80-7461-114-8 496 Knihy Vražda předem ohlášená, Příliš tiché hodiny a Všichni do jednoho vyšly jako omnibus
BB art (2003) 80-7341-128-8 238
BB art (2001) 80-7257-601-1 199

Povídky zpravidla nebývají žánrem, který přináší autorovi slávu. Zato však jsou víc než romány prověrkou autorových schopností kondenzovat děj a říci na malém prostoru vše podstatné. Proto se do boje s touto literární formou pouští snad každý romanopisec.
Výjimkou není ani Ed McBain. Jeho knihy už měly oddané publikum, 87. revír a jeho stálé osazenstvo už u čtenářů zdomácněli ve dvanácti románech, když autor roku 1962 vydal tuto sbírku tří kratších textů spojených opět známými postavami. A co nebývá zvykem u jiných, se McBainovi podařilo - prokázal, že si i na malém prostoru dokáže poradit s fabulací, napětím i živostí děje. Ostatně, ani jeho romány nepřekypují slovy. A tak Příliš tiché hodiny nebyly McBainovou poslední výpravou k povídkové formě - jako nebyly ani první.
V povídce, která dala název celé sbírce, schází Claudii Davisové k jejímu mládí a bohatství jedna podstatná maličkost - život. Najít toho, kdo ji o něj připravil - stejně jako toho, kdo před časem inscenoval jako nešťastnou náhodu smrt její přítelkyně - je úkol pro Steva Carellu. Vodítek, která by mu pomohla v pátrání, nemá mnoho - vyjma neplatné šeky v Claudiině šekové knížce.
Vodítko, jaké v druhé povídce „A" najdou detektivové 87. revíru vedle těla rabína ubodaného k smrti v temné uličce, se naopak zdá dostatečné: vrah tu zanechal nápis na zdi, který případ klasifikuje jako rasovou vraždu. Avšak ukáže se, že to není tak jednoduché, jak se jevilo...
Ve třetí povídce Vánice nás autor pozve na dovolenou. Měli bychom ji strávit v horách s detektivem Cottonem Hawkesem a jeho dívkou. Jenže dovolená se změní v závod s časem. Na sedačce lyžařského vleku je nalezena mrtvá dívka, probodnutá lyžařskou holí. Než aby Cotton nechal na případu pracovat nepříliš schopnou místní policii, ujímá se ho sám. Vše totiž nasvědčuje tomu, že oběť by nemusela být poslední.

Povídky:
- Příliš tiché hodiny (Příliš tiché hodiny)
- „A" („J")
- Vánice (Storm) (Založil/a: Tanmut)

(více)  
Ed McBain Ed McBain
*15.10.1926 - †06.07.2005

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Smells
80% 80% 80% 80% 80%
  16. 2. 2011, 18:54
První dvě povídky jsou klasická výprava do 87.revíru.První povídka,která dala celé knize název mi příjde jako nejzdařilejší.
Povídka A je již slabší,ale nijak neodbočuje s McBainova průměru.
Vánice,která jako jediná se neodehrává v 87.revíru i když v ní hlavní úlohu "hraje" jeden z detektivů Hawes,je dle mého názoru to nejslabší co jsem zatím od McBaina četl.
Zprvu jsem doufal,že po přečtení několika knih z 87.revíru,pro mě bude jakýmsi čtenářským osvěžením opustit vody tohoto revíru a vydat se s jedním protagonistem na zasněžené sjezdovky,ale jak se později ukázalo,děj je břitký a bez Steva,Mayera,Berta a dalších to prostě nemá šťávu.Je to také jediný detektivní příběh od McBaina,kde jsem již předem tušil pachatele a na konci se můj úsudek ukázal jako pravdivý.