Naše vojsko - 2008
ISBN: 978-80-206-0982-3

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0982-3 284

"Vylezte krysy, vylezte se zdviženýma rukama", volal v létě 1941 lord "How-How", britský kolaborant ve službách Hitlerovy říše, na statečné bojovníky v obklíčeném tobruckém přístavu. Avšak tobrucká posádka neuposlechla, vytrvala; z nadávky se stalo brzy hrdě přízvisko pro obránce města - Tobruk-Rats (Tobrucké krysy). Koncem října 1941 přivezly dva torpédoborce přes šest set československých vojáků do obležené tobrucké pevnosti. Až donedávna byly dlouhé měsíce bojů i hrdinství našich lidí na této protihitlerovské frontě pomíjenou epizodou historie druhé světové války. A přece archivní dokumenty, válečné deníky i lidská paměť zaznamenaly a uchovaly pro dnešek pravdu oné doby. Bylo však třeba historika, aby ji objevil. O tobrucké a další bojové činnosti, o osudech a životě československých vojáků v severní Africe a na Středním východě v letech 1940-1943 pojednává tato publikace Tomana Broda.