Král

Originální název: Le roi. Les myths et symboles

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0205-5

Argo (2008) 978-80-257-0205-5 363

Francouzský badatel Jean-Paul Roux (narozen 1925) je především orientalistou a komparativním religionistou. Jeho kniha Král - Mýty a symboly je součástí volné trilogie, věnované dějinám mytologie a náboženství. Zkoumá nejrůznější aspekty role panovníka jako univerzální postavy v mýtech a náboženských systémech všech civilizací (např. král-člověk, král-syn boží, král-bůh, Kristus-král, křesťanský král atd.). Pojednává i o symbolech vládcovy moci dokládajících jeho roli ve společnosti jako soudce, kněze, ochránce a zprostředkovatele blaha a spásy všeho lidu. Široce založenou komparativní práci (zahrnující nejen evropské a asijské, ale i jihoamerické kultury), jež tkví především ve studiu starověkých a středověkých civilizací, dovádí autor až k zamyšlení nad rolí panovníka jako archetypální postavy v období končícího druhého milénia. (Založil/a: NeutrinoX)

Jean-Paul Roux Jean-Paul Roux
*05.01.1925 - †29.06.2009

Hledající
  22. 7. 2016, 18:34
Napříč civilizacemi, kulturami a náboženstvími, kontinenty a světovými stranami, od úsvitu dějin až po současnost, všude se objevuje různě vnímaná a pojímaná postava krále. Zformování osobnosti panovníka, jeho atributy moci, intronizace, symboly moci, vztah k „božskému“, pravomoci i povinnosti a spousta dalších informací o této „lidské ose mezi nebem a zemí“, to vše je vynikajícím způsobem podáno v publikaci Jean Paul Rouxe. Zvláště jsem ocenil propojení a návaznost postavy krále k historii středověké Evropy, která je mi velice blízká. Čtivé, fakt zajímavé, obsahově bohaté, jen doporučuji (ale do detailů skoro nezapamatovatelné, informací opravdu hodně).