Ministerstvo strachu

Knižní klub - 2007
ISBN: 80-242-1751-1

Knižní klub (2007) 80-242-1751-1 253
Mladá fronta (1964)

Ač nebyl odsouzen, považuje Arthur Rowe sám sebe za vraha, protože nemohl snést utrpení své smrtelně nemocné manželky a urychlil její odchod ze života. Muž, který osaměle živoří ve válečném Londýně sužovaném nacistickým bombardováním, se náhodou zúčastní dobročinné slavnosti a za zvláštních okolností tu získá podivnou cenu - dort. V tu chvíli se nechtěně stává klíčovou postavou záhadné a nebezpečné špionážní hry, jejíž význam mu zprvu zcela uniká. Životem usmýkaný človíček neustále koketující se sebevraždou je najednou okolnostmi nucen bojovat nejen o svoji budoucnost…
Podobně jako jiná díla Grahama Greena i román Ministerstvo strachu nabízí čtenáři napínavý příběh okořeněný řadou groteskních situací, jejichž pravá podstata se vyjevuje teprve postupně. Ještě dramatičtější než barvitý děj je ale psychologický vývoj hlavního hrdiny, jenž během překotného toku událostí přijímá břemeno svého osudu a doslova se znovu stává člověkem. (Založil/a: Javert)

vladislaus
  19. 10. 2012, 14:42
Ze začátku to připomíná Kafkovy romány, pak se z toho vyklube takový normální špionážní román. Jsou ale lepší knihy k přečtení.
rt12
  15. 10. 2014, 13:25
Pěkný tajemný začátek v ponuré atmosféře se postupem času stává nudným čtením, plným rádoby filozofických myšlenek o vině a soucitu. Konečné vyústění vyznělo plytce a trapně jako v laciných detektivkách.
miiichalka
  9. 12. 2015, 13:50
Knihu jsem vyhrabala někde v rodinné knihovně, měla zelené stránky zašlé a voňavé časem... a i jako náročného čtenáře detektivního žánru si mě dostala. Je to zase něco trošku jiného než dnešní mainstreamová produkce. Tak nějak netušíte, kde se ocitáte a to je právě kouzelné. Atmosféra nevědění, špinavosti a občasných náletů. Asi ocení hlavně příznivci novot, alternativ a pokusů...
Vera_28
  15. 5. 2014, 9:17
Je to náročnější na čtení, atmosféra je napínavá a velmi ponurá, ale vyplatí se to dočíst do konce. Ale stejně fuj, ještěže nejsme ve válce a nemusíme zažívat utrpení tehdejších lidí! Muselo to být úděsné. :-(
otgo
  2. 9. 2013, 11:09
Z poměrně zajímavého příběhu se postupně stává průměrná detektivka, kde se čtenář poměrně lehko ztratí. Na konci knihy mi příliš nesedí přehnaná láska Anny k Arthurovi. Dávám tři hvězdičky, začátek ale vypadal na pět.
QUASTER
  4. 4. 2013, 15:09
Kniha se dělí na čtyři části.První část mi přišla čtenářsky náročnější a musel jsem se jí prokousávat.Všechny ostatní části jsou již čtivější a přinášejí šionážně/kriminální zápletku z válečného Londýna.Ta první část uvádí do dusné atmosféry zkoušeného města a seznamuje nás s psychikou hlavního hrdiny,který se doposud nevyrovnal s tím,že je vrahem /i když z milosrdenství/ své ženy.Určitě stojí za přečtení,je to pohled na válku z trochu jiného úhlu,než jsme u nás zvyklí.
8bambam
  6. 3. 2012, 22:23
k přečtení této knihy mě přimělo jedno starší filmové zpracování.Jediná Greenova kniha,kterou jsem zatím četl. A rád si ji znovu přečtu.
zurivymlok
  15. 4. 2010, 23:53
Tak tato kniha mi vůbec nesedla. Celou jsem jí naprosto protrpěl a vůbec jsem nechápal, proč vlastně vznikla. Nyní si už prakticky ani nic moc z ní nepamatuju. Možná jsem na ní jen neměl náladu. Možná jí ublížilo i to, že jsem jí četl hned po "Na východ od ráje" od Johna Steinbecka, což je jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četl. Každopádně četba této knihy pro mě byla opravdu "hrůza".