Přistávali jsme za měsíčního světla

Přistávali jsme za měsíčního světla

Naše vojsko - 2008
ISBN: 978-80-206-0958-8

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0958-8 336

Většinu druhé světové války vysílalo RAF malé letouny do okupované Francie, kde přistávaly a vzlétaly v naprosté tajnosti. Jejich úkolem bylo transportovat agendy do a z Francie na podporu aktivit francouzského hnutí odporu a SOE. Historie těchto operací je plná výjímečně dobrodružných příběhů, které byly nesmírně riskantní a nebezpečné jak pro letce, tak agenty, které dopravovaly. Operace zahrnovaly tajná rádiová vysílání; osobní sdělení předávaná na vlnách BBC; dobrovolníky z řad maquis, kteří strážili u přistávacích ploch; úniky před německými nočními stíhači;... Autor knihy se zúčastnil jako pilot mnoha z těchto misí, proto je kniha plná jeho vlastních vzpomínek i vzpomínek jeho spolupracovníků, i těch, které ve Francii vysazovali či nabírali. Ale nejen to. Je po výtce i podrobnou historickou prací, neboť Hugh Verity prozkoumal všechny dostupné zdroje, aby činnost zúčastněné 161. perutě speciálních služeb předvedl vcelku. Kniha popisuje operace, které bez jakýchkoliv pochybností ovlivnily moderní historii Francie. Sám autor, Hugh Verity, byl jedním z nejlepších "vyzvedávacích" letců. Do výslužby odešel jako plukovník RAF.