Desátý muž

Originální název: The Tenth Man

Opus - 2005
ISBN: 80-903456-3-8

Opus (2005) 80-903456-3-8 80

U nás dosud nepublikované dílo britského romanopisce a esejisty Grahama Greena (1904-1991) je strhujícím příběhem odehrávajícím se ve Francii za druhé světové války a těsně po ní.
Do přeplněné cely německého vězení kdesi na francouzském okupovaném území přichází důstojník wermachtu, aby třicítce vězňů oznámil hrůzný verdikt: každý desátý obyvatel cely bude následujícího rána zastřelen. Losování, které vězni zvolí, rozehraje krutou hru odkrývající absurditu i osudovost jednání člověka v bezvýchodné situaci.
Hořká existenciální novela s detektivními prvky, která vychází česky poprvé, v sobě nese všechny typické rysy autorova literárního světa. S ironickým odstupem tematizuje paradoxní jednání člověka v hraniční situaci, osudové selhání a následný průchod spletitým labyrintem lidského svědomí ústící až k tragickému rozuzlení. (Založil/a: Javert)

MatesS
  9. 11. 2012, 12:31
Psychologická paráda. Jak z encyklopedie lží, přetvářky a tragických konců. Na to, jak krátká tahle knížka je, má v sobě mnoho síly.