Originální název: The Collector

ISBN: 978-80-7473-172-3

Kniha Zlín (2014) 978-80-7473-172-3 301
Volvox Globator (2004) 80-7207-533-0 264
Odeon (1988) 295

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechci jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek. (Založil/a: Yellow)

#únos
John Fowles John Fowles
*31.03.1926 - †05.11.2005

Pett
  12. 10. 2014, 13:01
Obešla bych se bez Mirandiných "přechytračelých" řečí... chvílema mi vcelku slušně brnkala na nervy a já osobně bych jí zabila asi už po třech dnech...ale k příběhu... je to děsivé...je to šokující... nevíte, zda by vám mělo být líto jeho nebo jí... vaše názory se mění ze stránky na stránku... až dočtete tu poslední...jednou, dvakrát, potřetí... nechce se vám věřit a té husí kůže už se jen tak nezbavíte... ten pocit je opravdu nezapomenutelný!
Jen ještě povzdech nad těmi spoilery tady... ach jo... a právě z toho důvodu jsem se odnaučila číst komentáře k chystanému čtení...
Casey
  18. 8. 2016, 11:06
Jedním slovem SUPER!!! Je to vážně psychárna a Frederick (Ferdinand) je skutečně ukázkovej magor. A ten konec... ještě teď mám z něj divnej pocit v břiše a se zvracením to nemá nic společnýho :-)
nana
  31. 7. 2012, 18:42
Páni! Musím říct, že už jsem dlouho nečetla takhle kvalitní a přitom chytlavou knihu. Hilský v doslovu mluví o tom, že Fowlesova próza je skloubením "vysoké" a "pokleslé" literatury a nejspíš právě v tom spočívá její kouzlo. Tahle kniha není jen o věznění a o pocitech, které mají oba hlavní hrdinové, ale také o tom, jak velkou sílu mají peníze a co se všechno může stát, když k nim jen tak znenadání někdo přijde, a taky o tom, co pro různé lidi znamená umění. Také je zajímavá hra autora se čtenářem a sledování toho, jak se ve Vás při čtení mění postoje k oběma postavám. Jsem nadšená!
23.44
  22. 10. 2012, 22:15
Zajímavé téma, zajímavé vrstvení románu, slabší zpracování. Chybí tomu emoce, které ve vás probouzí touhu nakopat mu zadek nebo vrhnout se jí na pomoc. Tedy až na výjimky, pár momentů tam bylo. Trochu mi nesedělo jeho vyprávění v první osobě. S jakýmsi nadhledem a pochopením, jako seznam na nákup. Přitom to mělo být psychopatické vyprávění psychopata. Podle mě téma nebylo zdaleko vyčerpáno. Co mě ale dostalo, bylo závěrečné líčení její smrti, sugestivní a nečekané.
Babsi
  21. 1. 2014, 13:52
Od knížky jsem čekala víc. Místy mě naprosto nudilo vyprávění Mirandy, když popisovala svůj vztah k staršímu muži. Nicméně knihu jsem dočetla a na konci mě hodně překvapila. Pořád jsem čekala happy end nebo policii, ale to se nestalo. Navíc ten nakousnutý konec, kdy si vyhlédl další oběť mě donutil k přemýšlení, co vlastně by bylo, kdyby autor dopsal i tuhle část příběhu.
Kosac
  10. 11. 2016, 16:21
Zase jeden příběh popsaný ze dvou, naprosto odlišných pohledů. Je zvláštní, že člověk více přilne, a soucítí s pachatelem, než s obětí. Nebo alespoň u mne tomu tak bylo...
Beornottobe
  18. 6. 2013, 20:50
Pro mě naprosto úžasná kniha, kde vás autor zasvětí do uvažování psychopatického chlápka, který dlouho toužil po jedné dívce a právě tím, že získal velké množství peněz se odvážil k tomu, o čem přemýšlel už dávno předtím. Poté přichází část z pohledu Mirandy, psaná jako deník. Tahle část mě bavila, přiznám se, trochu víc, možná proto, že se mi líbilo, jak uvažuje, jak prokoukla všechny lži, kterými ji Fred krmil, jak ho vnímá. A jak vzpomínala na to, co prožila před uvězněním, přemítala nad tím, co chce udělat, až se odtamtud dostane a že na tom, co jí předtím přišlo jako překážka, vlastně nesejde. Možná je vám pak na konci Mirandy líto, jak dopadla, že nestihla jít za G.P. a říct mu, co chtěla, ale právě ten konec dodal knize něco víc, něco, co by v ní scházelo, kdyby skončila happy-endem.
bousovka
  21. 12. 2015, 11:36
Netradiční kniha o opravdu děsivě zvláštním člověku. Racionalita se kterou je napsaná je až děsivá. Připomíná hru kočky s myší, která si myslí, že by mohla někdy vyhrát. Bohužel musím říct, že kniha mě do děje nevtáhla.
Ad-Libri
  28. 10. 2015, 20:52
Nezapomenutelná kniha, která zůstane v paměti ještě dlouho. Závěr byl naprosto nečekaný, a člověk tomu nemůže věřit...

HDosoudilová
  19. 8. 2015, 9:27
Zajímavé a zvláštní čtení. Kniha mě od začátku chytla, byla jsem zvědavá, co bude dál a ze začátku jsem fandila Mirandě. Ovšem v druhé části jsem spíš soucítila s frederickem, jelikož mi M. připadala dost protivná a namyšlená. Chápala bych, že má vztek, strach apod. Ale ty její myšlenky mě moc nebavily. A co se týče konce, ten mě dost překvapil.
celticek
  16. 12. 2013, 21:41
Kniha je zajímavá,ale já jsem zklamaný. Nějak mě to nechytlo, je to bez emocí, ikdyž pár solidních okamžiků tam je.
Marek Singer
  15. 7. 2016, 14:08
Od Sběratele jsem čekal víc. Víc thrilleru, víc napětí, mrazivosti a horroru. A dostalo se mi "pouze" psychologického románu. Ne že by mě kniha přímo nudila, pouze Mirandiny pasáže o její minulosti byly pro mě k nevydržení a musel jsem je přeskakovat (což jsem u knihy nikdy neudělal).
Kniha byla jinak celkem zábavná, chtel jsem vědět co se bude dál a jak to všechno skončí. Ale pro mě tato kniha nebyla vůbec žádným objevem.
Janiani
  15. 10. 2014, 9:56
Nemám "umělecké" ambice, a tak z myšlenkových pochodů a rozhovorů Mirandy by mi praskla hlava. Ferda byl na pár facek, vytáčelo by mě, kdyby takhle se mnou někdo mluvil (i kdyby mě nezavřel). Závěr byl nejzajímavější, od 3. se to dalo opravdu hltat.
SlyDog
  24. 10. 2012, 20:39
Bohužel jsem z knihy poněkud zklamaná. Ale nejspíš to bude tím, že je napsaná jako kdyby bez napětí, stoickým klidem zachycené dění... spousta filozofických myšlenek a hlavně rozhovorů, které si v reálném životě nedokážu představit... ale aby mohl být člověk umělec, musí být asi i trochu filozof...