Originální název: La Fortune des Rougon

ISBN: 978-80-7390-239-1

Omega (2014) 978-80-7390-239-1 320
Svoboda (1974) 25-043-74 336
Jos. R. Vilímek (1925) 371

Tato kniha napsaná v roce 1871 je prvním svazkem volného cyklu Rougon-Macquartů, cyklu spojeného spíše myšlenkou než postavami a dějem. Zola o ní říkal, že je přírodopisem rodiny za druhého císařství, čímž chtěl objasnit svůj záměr obnažit člověka v jeho fyziologické podstatě. Podařilo se mu však mnohem víc: napsal skvělý román, který strhuje a řadí se k základním dílům francouzské literatury.
Vystupuje v něm syn bláznivé Adelaidy z chudinské čtvrti, Petr Rougon, jemuž státní převrat, prohnaná manželka a vlastní bezohlednost dopomohou ke kariéře a kterému se věné staví do cesty jeho nevlastní bratr, "parchant" Antonín Macquart. Vedle drsného rougon-macquartovského partu tu však najdeme i křehký, patetický příběh lásky mladého dělníka Silvéra a dívenky Mietty, příběh, jenž je v tom stinném obraze krásným kontrastním světlem.

zdroj:přebal knihy (Založil/a: NeutrinoX)

Peetuliska
  31. 8. 2016, 11:48
Už Zola píše (1871), že jeho věk je v první řadě rozpoutání chtíčů, řítění se za požitky. V současnosti by se asi hodně divil.
Nicméně, v knize je ukojení svých tužeb hlavním námětem. Co vše jsem schopna udělat pro to, abych se vymanila ze své vrstvy? Začínající láska, boj za republiku, snaha zbohatnout a podmanit si město, jsou hlavními milníky. To vše samozřejmě v Zolově popisném stylu. Popis přírody, vojska, ale i plno odstínů lidské duše, v tom je Zola přeborník a i díky němu mám knihy z 19.století a z Francie moc ráda. Jen on dokáže osobitě popsat bezútěšné dětství a zmařené sny a ideály kvůli chudobě tak, až vás z toho mrazí a jste rádi i za to málo, co máte. Dávám 90%, leckdy byly ty popisy až moc hutné.

"Nejčastěji dávají tyto drobty vědy o nedostupné pravdě úplně falešnou představu, a tito chudí duchem se tak stávají nesnesitelní svým hloupým sebevědomím."

Děčínský
  27. 6. 2016, 19:08
Franci má tolik vynikajících spisovatelů jako málokterý stát. Patří k nim také Zola. V této knize autor, jak naznačuje v úvodu provádí "Přírodopisnou a sociologickou studii jedné rodiny za druhého císařství (po r. 1848). Zakladatel rodu zplodil jednoho potomka (syna- Petra) a zemřel. Jeho vdova pak měla nemanželské děti (syna a dceru). Jejich otcem byl jakýsi Masquert a s tímto základem rodu pak autor dále pracuje. Hlavní vztahy jsou pak mezi sourozencem zákonitým a dvěma nezákonitými- nikdo se nechce smířit s chudobou. Děj doprovází samozřejmě dalšími událostmi, které jsou rozhodující pro osud lidí a země. Dále cituji autora: Chci objasnit, jak se rodina, malá skupina bytostí, chová ve společnosti, jak se rozvíjí a dává život dalším individuím... Důležité pro hrdiny románu jaké zaujmou místo ve složité politické situaci (ke komu se přidat).
Wookie Morrowindová
  20. 3. 2016, 23:55
Líbila se mi pasáž, kde Zola popisoval po válce neudržovaný městský hřbitov. Bylo to něco jako, že "veškerá flóra nasála živiny z mrtvých a hřbitov pak vypadal jako předimenzovaná rajská zahrada, protože jedlé plody dosahovaly nadprůměrných rozměrů."
cicwi
  20. 9. 2015, 23:34
První díl ságy Rougonů a Macquartů. Krásný děj. Miluju Zolovi knihy, protože popisuje realitu a to, že v jeho dílech nikdo není dokonalý a každý má své chyby.