Alenka v kraji divů a za zrcadlem
Originální název: Alice's Adventures in Wonderland and Through The Looking-Glass
Poprvé vydáno celosvětově: 1940

Slovart - 2016
ISBN: 978-80-7529-188-2

Slovart (2016) 978-80-7529-188-2 192
Argo (2013) 978-80-257-0553-7 188 Pod názvem Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem
Academia (2010) 978-80-200-1847-2 204
Slovart (2010) 978-80-7391-361-8 220
Aurora (2004) 80-7299-074-8 326

Alenka v říši divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který ji údajně napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné. Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodných věcí a událostí, Carrollův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručili dílu světové uznání a přerod v klasiku. (Založil/a: Judyth)

Introvert
  13. 3. 2014, 10:54
Dočetla jsem Alenku a probudila se ze sna. Tahle kniha totiž ničím jiným není...
Po přečtení několika prvních stran jsem pochopila, že musím zapomenout na racionálno, přestat diktovat knize, co mi má dát a nechat ji, aby mi dala, co sama chce. Když se mi toto povedlo, neskutečně jsem si ji užila.
Magyana
  6. 5. 2013, 8:05
Popravdě, Alenku příliš neprožívám. Je to sice nepopiratelně velmi nápaditá kniha, ale když se absurdity vrší jedna na druhou, začne toho být příliš.
alča87
  24. 1. 2016, 21:51
Asi jsem knihu četla už moc stará, ale zklamala mě, moc fantaskní příběh mě prostě nenadchl. Je to jenom sen a to já nemám ráda. Alenka mě doslova štvala, jako ostatně všechny postavy, všichni jsou zlé nebo hloupé. Pár zajímavých scén mi to prostě nevynahradilo.
Moreanne
  30. 8. 2012, 10:17
Těšila jsem se na tu úžasnou a všemi vychvalovanou knihu, nakonec ale musím uznat, že něco tak neskutečně blbého jsem ještě nečetla. Fantasy knížka pro děti, kde se pořád jen všichni hádají, uráží a povyšují jeden nad druhého, no to fakt ne, děkuji pěkně.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 21:44
Krásná pohádka o svéhlavé Alence, která chtěla dostihnout bílého králíčka. Ani v dospělosti jsem nezanevřela nad tímto dílem a snad nikdy ani nezanevřu.
S.monika
  27. 1. 2014, 22:29
Alenka podle mě musí patřit povinně do všeobecného podvědomí každého člověka. Já jako dítě jsem knihu tahala neustále s sebou a dokonce jsem nutila táta, aby mě naučil hrál šachy. Alenka v říší divů je příběh, který budu neustále aktuální a plný dobrodružství.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 15:53
Tak k téhle knize máme asi nějakou (geneticky danou) rodinnou averzi. Maminka o ní odjakživa nemůže ani slyšet a já už jsem na tom podobně.
Do čtení jsem se dala ještě v euforii po Sapkowského Zlatém odpoledni, představujíc si božskou předlohu geniální povídky. Ani nedokážu popsat jak moc jsem byla zklamaná. Po X stránkách jsem došla k závěru, že příběh nemá ani hlavu ani patu, mizernou čtivost a (nejen) hlavní hrdinka je doopravdy blbá (jak by řekla maminka), popřípadě hlupačka (jak by řekl Chester). Dílo jsem zařadila do pomyslné kolonky "nedočteno/neplánováno dočíst" a s ulehčením přešla k něčemu jinému.
Pochybuji, že bych se k této knize dokázala vrátit, ačkoliv bych v ní ráda našla nějaký hlubší smysl (který se tam údajně ukrývá).
domingo
  8. 3. 2010, 21:30
Divné, nesourodé, bizarní, neuchopitelné, absurdní, dadaistické, šílené, úchylné, nepochopitelné, pedofilní, psychedelické, zfetované, nečitelné, nenormální a blbé. (4/5)
antoniana
  19. 9. 2014, 21:14
Alenka v říši divů i její pokračování mě zklamaly, přijde mi to jako klasický případ přeceňované literatury. Bezdějovým příběhem jsem se vyloženě přetrpěla, není to vtipné, milé ani nijak zvlášť čtivé. Jedním z mála kladů byly překrásné původní ilustrace Johna Tenniela. Buď nejsem dostatečný mešuge nebo jsem si knihu měla přečíst jako dítě.
Luremaster
  23. 6. 2014, 2:44
pro Processus Xiphoideus :-))

The Cosmic Dead - The White Rabbit
huttershofen
  11. 1. 2013, 22:41
Oba dva díly Alenky jsem přečetl jedním dechem a ohromně si je užíval. Carroll dokonale vystihl hravě dětskou fantazii.
Ange014
  9. 10. 2012, 19:04
Dávám poloviční hodnocení, protože zatímco první díl mě naprosto nadchl a jeho postavičky okouzlily, druhý mě nudil a zábavné na něm byly jen ty krásné slovní hříčky.
Rumbelle
  30. 8. 2015, 18:31
Asi jsem si přečetla nějakou blbost kterou napsal školkáček. Všude slyším jaké je to dobrodružství s Alenkou a srdcovým klukem ale tohle byla pěkná blbost. Vždyť tam ani srdcový kluk nebyl. Film byl nádherný i seriál once upon a time in wonderland, kvůli tomu jsem se do toho pustila, ale tohle? Jinak si to vysvětlit neumím než že to byla nějaká mýlka.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 20:04
Rozhodně kniha, která stojí za přečtení. Nádherná knížka plná fantazie a "věcí" tak neskutečných, že je naprosto jasné, že ve skutečnosti skutečně existují. Určitě jsem knihu nečetla naposledy.
colore
  11. 7. 2015, 16:43
Nenapadlo by mě, že ještě může existovat nudnější knížka než povinná naučná četba na vejšce... ale po přečtení Alenky jsem zjistila, že může. 1 hvězdičku z 5 dávám sobě za to, že jsem to skoro celý přelouskala...
Weetr
  4. 11. 2012, 21:09
Čekala jsem, že se mi tato kniha nezalíbí. Ovšem chtěla jsem si ji přečíst, abych ji mohla posoudit. Nevím, zda bych ji i jako malé dítě mohla ocenit. Nesedí mi spisovatelův mlhavý styl, kdy všechno je vším. Zarážela mě i zlost, kterou v sobě měla zvířátka i samotná Alenka. Proto tak nízké hodnocení - oprávněné.
Halalí
  3. 7. 2010, 22:13
Alenka byla první „disneyovka“, kterou jsem viděl. Později jsem ji nadšeně četl jako dítě školou povinné, na střední škole jsem ji musel číst v původním znění (i když jen ve zjednodušené verzi, na komplikovaný anglický text plný jazykových hříček moje znalosti angličtiny nedostačují…) a poměrně nedávno jsem viděl v kině nejnovější filmovou adaptaci od Tima Burtona (která mě mimochodem velmi zklamala), což mě přesvědčilo, opět si Alenku přečíst. Dalo by se tedy říct, že mě tahle ztřeštěná kniha provázela celým mým životem. Kniha je primárně označovaná jako dětská kniha, ale myslím, že bláznivé a naprosto absurdní situace, kterých je v Alence spousta (spíše mnohem víc než „spousta“) si vychutná i dospělý čtenář, ve kterém zůstal alespoň kousíček dětské dušičky. Notoricky známá „čajová seance“, může být chápána jako fraška (nejen) anglických „čajů o páté“, na kterých vlastně nikdo neposlouchá nikoho jiného, jen sebe, a kdo mlčí, tak jen čeká, až přijde „na řadu“, při dlouhém čekání občas usne, jako plch. Absurdní soudní přelíčení zase jako parodie na současné soudnictví… No nic, o Alence by se mohly popsat stohy papíru, ale já dnes slavím nenarozeniny, tak už nemám čas.
stavradka
  6. 1. 2014, 20:57
Carrol proslul tím, že to psal jaksi v rauši. A proto je to tak dobré! Jako dítě jsem to milovala a vůbec nešlo o to, to chápat. Prostě to byla fantazie, ta nemá hranice a nedá se vysvětlit, taky je jedinečná. Tak nedumejte a nechte se unášet. Filmové zpracování Burtona se mi trefilo do chutě, mňam. Disneyovka no nevím .... :(
Processus Xiphoideus
  14. 4. 2013, 13:07
Vlastně jsem se s Alenkou seznámil prostřednictvím filmu "Něco z Alenky" od Švankmajera.
Knížka mě pak poněkud zklamala, ale i tak je Alenka pořád znervózňující.
Snad neohraností myšlenek Alenky, skrze které to vše vidíme, myšlením, které si ještě "nezvyklo" na neměnnou empirii zažívanou den co den.
My už jsme si zvykli, že kámen padá k zemi, vycpaná zvířátka neožívají, za zrcadlem je stěna a housenky nekouří.
Ale co Alenka?

Něco z Alenky:

Jefferson Airplane - White Rabbit:
veronikaS
  5. 8. 2016, 2:36
Vždycky jsou toužila přečíst si příběh malé Alenky, která spadla do králičí nory. Knížka je stejně podivná jak už napovídá její název a nikdy vám opravdu neřekne, co si máte myslet a co vlastně přijde. Má totiž svá vlastní neotřelá pravidla. Když jsem knížku začala číst, vůbec jsem neočekávala, že bude taková, jaká nakonec byla. A konec přátelé...konec bych nikdy v životě neuhodla :D Dnes mám jen chuť se tomu zasmát, protože jsem netušila, že konec knížky může být tak triviální, ale přesto svým způsobem nečekaný, jako v příběhu malé Alenky.
Faltuska
  10. 7. 2013, 8:49
Když jsem v knihovně uviděla Alenku, že je k zapůjčení, okamžitě a bez váhání jsem si ji půjčila. Po dlouhé době jsem udělala obrovskou chybu. Nevím, jestli jsem doopravdy hloupá nebo ignorant, ale žádný hlubší smysl jsem tam opravdu neviděla, jenom hromadu slátanin, které se pokoušely spojit v jeden příběh. A to má být prosím kniha pro děti, jak to mohou chápat ony? Být dítě, tak asi přestávám číst. Na druhou stranu však, kdyby v knize nepanoval takový chaos a některé části by byly více pochopitelné, tak by tato kniha měla jistou šanci, protože námět je to opravdu kouzelný.
Harris
  6. 11. 2012, 17:54
Ke čtení téhle knížky jsem se donutila proto, abych vyzrála na matku, která jí odjakživa nesnáší, a to jenom proto, že si myslí, že Carroll bral drogy. (Já se ho zastala, i kdyby je bral - nebo byl blázen -, tak co? Svět se z toho taky nezblázní, bože.) Po pár stránkách jsem si uvědomila, že se mi to moc nelíbí, ale statečně jsem se prokousávala dál, a po sedmé kapitole jsem se do toho teprve pořádně vžila. Trvalo mi chvíli, než jsem si zvykla na Carrollův styl psaní a upřímně řečeno se mi docela zamlouval.
Tahle knížka se prostě pochopit nedá, nemůžete nad ní přemýšlet, ale právě proto je to tak krásné.
A dechberoucí.
To hlavně.
Seraphin
  30. 10. 2016, 20:13
Počátek světové fantasy literatury je trochu chabý, ale to se dalo očekávat. Nechápu jak z toho mohl Walt Disney vytáhnout pohádku. Osobně dávám přednost 2. části knihy, co našla Alenka za zrcadlem. 1. část se mi zdá více nudná a někdy nepochopitelná. Tato kniha mi připomíná to nejdražší a nejkvalitnější víno, které když ochutnáte tak byste ho nejraději vyprskli, ale kvůli tomu co vás to stálo, to musíte spolknout a přitom se hezky usmívat.
Petra Terezie
  3. 7. 2016, 19:49
Pravdaže není moc pro racionální povahy a možná právě proto ji naprosto miluji. Geniální dílo. Prostě tak.
Jana Brůžková
  21. 1. 2015, 13:18
Dočetla jsem Alenku, v nadšení z kouzelného světa nesmyslů jsem si honemrychle stáhla film - a poprvé byla Burtonem zklamaná. Film je až přehnaně krutý, o což určitě v knížce nešlo. Knížka se mi právě líbila svou hravostí, královna sice poroučí setnout hlavy, ale spíš jsou to takové plky - kdežto ve filmu Alenka musí překonat příkop těmi hlavami "posetý". Každý režisér má sice právo podat cokoliv jakkoliv, jen si moc nedovedu představit, že bych film zařadila mezi jeden z mých nejoblíbenějších (aktuálně je na csfd 232. nejoblíbenějším). Kniha super a doporučuji přečíst si ji ještě před zhlédnutím filmu - anebo se na film vůbec nedívat! :) Jen škoda, že je v mém vydání dost překlepů, a to hlavně, když je Alenka za zrcadlem (a možná i díky tomu se mi první část - v kraji divů - líbila o krapínek víc).
Franky
  3. 7. 2012, 11:35
Neskutečně krásná knížka, snad jediná, kterou jsem si s chutí přečetla asi čtyřikrát po sobě a vždycky našla nový skrytý vtip. Že je chaotická? Ale no tak, vždyť je to sen, bylo by spíše s podivem, kdyby bylo všechno jasné. Kdo dokáže snít, pochopí Alenku intuitivně. Geniální dílo.
StaniaC
  18. 7. 2011, 13:04
Psychotické a naprosto k nepochopení, ale svým způsobem jedinečné a kouzelné. Alenka v kraji divů působí zvláštním dojmem rozpustilých a nepříliš uspořádaných myšlenek člověka s dokonale propracovanou fantazií. V této knize nejde o pochopení děje (pokud se o nějakém ději dá vůbec hovořit), ale o vtažení čtenáře do jiné reality, do "říše divů". Tím je kniha jedinečná a podle mě rozhodně stojí za přečtení.
markyz henry wilde
  11. 12. 2010, 10:01
''Alenka v kraji divů'' a její pokračování ''Za zrcadlem, a s čím se tam Alenka setkala'', patří k nejznámějším světovým knihám pro děti. Od roku 1865 a 1871, kdy vyšly v prvním anglickém vydání, vyšly v nesčetných vydáních v originále i v překladech po celém světě, dočkaly se filmového zpracování jak kresleného z dílny Walta Disneye a animovaného Jana Švankmajera, tak nejnovější 3D filmové verze Tima Burtona. Toto vydání doprovázejí původní originální ilustrace Johna Tenniela.
zamilovany
  16. 11. 2010, 22:10
Celý život mám pocit,že se ženu za Velkým Bílým Králíkem a nakonec mi setnou hlavu.Kolik lidí asi tuto prý pohádku pochopilo?Určitě Tim Burton.Pozor,Tiky Ták mi je v patách.