Sýr a červi

Sýr a červi Originální název: Il formaggio e i vermi. Il cosmo di un mugnaio del ´500

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-278-X

Argo (2005) 80-7203-278-X 224

Jedna z nejlepších historických knih vůbec, v níž autor vypráví příběh furlánského mlynáře Menochia, jenž se díky svým názorům dostal do střetu s inkvizicí. Menochiovy autentické výpovědi před soudním tribunálem se autorovi staly podkladem pro plastické a barvité vykreslení každodenního života člověka na konci 16. století včetně jeho úzkostí, radostí či naopak vytváření si osobitých představ o Bohu, vesmíru a posmrtném životě. (Založil/a: NeutrinoX)

Carlo Ginzburg Carlo Ginzburg
*15.09.1939

Skřítek
  6. 1. 2013, 14:28
Kdo inklinuje k historii, koho fascinuje středověk, kdo sbírá střípky informací o inkvizici, víře, pro toho je kniha tou pravou. Jedná se o historickou sondu do uvažování obyčejného měšťana, o střední vrstvu tehdejší doby. Ukazuje novou tvář inkvizice, celkem odlišnou od preferované Jindřichem F. Bobligem, laickým inkvizitorem známým z Kladiva na čarodějnice. Díky reprodukcím skutečných výpovědí, seznamů a listin získává kniha na autentičnosti.
mosem
  23. 12. 2014, 23:19
Hodnotit knihu jako historickou studii je pro mne složité. Nicméně recenze, resp. upoutávky nabízely "vykreslení každodenního života člověka na konci 16. století", nicméně z mého pohledu tohle kniha nesplňuje. Je dokumentací jednoho procesu...který je zevrubně a poutavě komentovaný, nicméně jen stěží si dovedu tohle zevšeobecnit. Ne, není to zpochybňování toho co se odehrálo, co je zachyceno v protokolech. Je však podle mne pravděpodobné, že v tom případě musel mlynář Menocchio narazit na osvíceného inkvizitora, který s ním ani tak nevedl proces jako s kacířem, ale spíše teologické disputace. A také Menocchio není prototypem běžného člověka z konce 16. století - už jen znalost čtení a psaní, stejně jako jisté společenské postavení mu přisuzovalo jistou výjimečnost postavení...a zřejmě i výjimečnost přístupu k jeho kauze. Kniha může nesporně sloužit studentům historie jako ukázka práce s prameny, přístup k jejich hodnocení, zpracování a komentování, pro laického čtenáře však zůstává na hranici beletrie, kterou jen malá část z nich prostřednictvím poznámek a komentářů překročí.