Originální název: Interesting Times
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-464-2

Talpress (2012) 978-80-7197-464-2 700 Knihy Zajímavé časy a Maškaráda vyšly jako jedna.
Talpress (1998) 80-7197-158-8 431

Nejstarší a nejmocnější říše na Zeměploše se ocitá ve válce a naprostém chaosu a úpadku. Všude je videt Válka a jeho synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila.
Mágská rada se rozhodne pro vyvolání neschopného Mrakoplaše po arcikancléřovu projevu, kdy řekl "Jestliže přežil všechno, co tvrdíte, že přežil, pak také přežije všechno, co tvrdíte, že nepřežije." a za Mrakoplašem se táhnou jen samé nepříjemnosti, jedna také na 1000 maličkých nožičkách.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 10:35
Kombinace velkého Máka Mrakoplaše, který nezná jediné zaklínadlo, ale vždycky ze všeho nějak vybruslí, a hrdinného Barbara Cohena, který měl svá nejlepší léta za sebou už dobře před půlstoletím, ale stále je to ještě člověk (hm...), se kterým je třeba počítat, je vtipná, ale přece jen mám jiné Pratchettovy knihy v oblibě více.
Hm, když po sobě čtu, co jsem napsala, říkám si, že bych na to souvětí vážně NERADA dělala jazykový rozbor. Ještě že už jsou moje školní léta dávno za mnou. :o)
Tanmut
  13. 11. 2014, 12:14
Návrat dokonalého antihrdiny. Abych parafrázoval autora, Mrakoplaš je tak daleko za hranicemi zbabělosti, že se vynořil na druhé straně hrdinství. Až nyní jsem pochopil, že jde o dona Quijota naruby: i s jejich Dámami, o níž jeden neví a o druhém není věděno. Jaká skvělá fan-fiction by mohla z jejich střetnutí vzejít!

Jemná anarchie vévodí Zajímavým časům: vše spořádané je zde apriori zlé a veškeré síly chaosu předkládány k sympatizování. Pratchettovský aurient je krásně zápaďácky zjednodušený a zhuštěný do jediné kultury, kterou nakonec převálcují nejen barbarské hordy čítající sedm mužů, ba i ta nejjemnější kontrakultura.

Pozn.: To, že Velká agateánská zeď je jediná zeměplošská stavba viditelná z vesmíru, je pouhý mýtus.
prkali
  2. 2. 2013, 20:20
" Za zády se mu ozvaly kroky.
"Tak hele," řekl popuzeně a otočil se. "Už jsem vám řekl, že můžete jít všichni-"
Bylo to Zavazadlo. Vypadalo, jako by se mírně stydělo.
"Ale, tak se nám přece jen nakonec uráčilo se ukázat, co?" utrhl se na ně Mrakoplaš. "Copak se stalo s tím slavným svého pána kamkoliv půjde, následovati budeš?"
Zavazadlo rozpačitě přešlapovalo. Z vedlejší uličky najednou vyšla jeho o něco větší a poněkud ozdobnější kopie. Víko toho druhého Zavazadla bylo vykládáno barevným dřevem a Mrakoplaš měl dojem, že proti mozolnatým a masivním nohám jeho Zavazadla jsou nohy toho druhého mnohem štíhlejší a jemnější. Kromě toho mělo nehty na nohách nalakované. "
Bruncvik
  17. 8. 2016, 0:29
Moje již třetí setkání s Prachettem a jsem si jistý, že se s ním mile rád potkám za pár let znovu. Stejně jako ffoxik musím upozornit, že není tolik knih, které mě donutily smát se opravdu nahlas.

„According to the philosopher Ly Tin Wheedle, chaos is found in greatest abundance wherever order is being sought. It always defeats order, because it is better organized”

„...said Rincewind, with the expression of one who knows that the light at the end of the tunnel is incoming train.”

„The Quantum Weather Butterfly (Papilio tempstae) is an undistinguished yellow colour, although the mandelbrot patterns on the wings are of considirable interest. Its outstanding feature is its ability to create weather. This presumably began as a survival trait, since even an extremely hungry bird would find itself incon-venienced by nasty localized tornado”

„We-ell...I did leave him the money for the apple.´ ´Yes, but, you see, I do believe you took all his other money.´”

„And therefore education at the University mostly worked by the age-old method of putting a lot of young people in the vicinity of a lot books and hoping that something would pass from one to the other, while the actual young people put themselves in the vicinity of inns and taverns for exactly the same reason”

„He leaves trouble behind. Someone Up There smiles on him. Rincewind winced. He had always been aware that Someone Up There was doing something on him. He´d never considered it was smiling.”

„He was also playing chess, against himself. It was the only way he could find an opponent of his calibre but, currently, things were stalemated because both sides were adopting a defensive strategy which was, admittedly, brilliant.”
Bred
  1. 11. 2011, 20:37
Klasika - Mrakoplaš, jakkoliv se o něm tvrdí, že je neschopný, dokáže být v pravý čas na pravém místě, a trochu štěstím, trochu náhodou, řeší jednu kritickou situaci za druhou. Dále potkáváme starého známého Barbara Cohena, který se se svou hordou rozhodl zcivilizovat, takže takové nabytí jablka už neznamená zapálit a vyrabovat stánek s ovocem...
Nakonec všechno dobře dopadne, i Zavazadlo zde najde... něco zajímavého. Tak už stačí jen říct: Zajímavé časy na Vás!
Martin
  3. 11. 2010, 16:38
Po dlouhé době se opět objevuje Mrakoplaš, legendární, velký mák. V knize Mrakoplaš trochu jízlivě odkrývá pravdu ohledně totalitních systémů a revolucionářů, kteří hlásají změny. Nechybí ani Smrť a jeho kumpáni Válka, Hlad a Nemoc. Skvěle jsem si početl!
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:12
V této knize je mezi hlavními hrdiny moje celkem oblíbená postava – Mrakoplaš. Tento mág je opravdu miláček Osudu, který pro něj vždy rád najde nějaké to nebezpečí, dobrodružství a v každé chvilce, která se zdá být začátkem nudy a pokoje mu do cesty nastaví něco nepředvídatelného, ale zároveň i miláček Štěstěny, protože ještě nezemřel. A je to vážně jen o štěstí, protože jako jeden z mála (nebo jediný?) vidí Smrtě, aniž by umřel (což je podmínka), protože měl být vlastně už dávno několikrát mrtvý. V této knize je to někdy až o nervy, jak prostě ani jednou nemá klid :D A jak to předpívá, taky dobrý :) Jinak tu vystupuje o Barbar Cohen a jeho horda (kteří se učí civilizovat. Nejlepší byl boj s nindžama :D), také se zde opět objevuje Dvoukvítek a další. Určitě dobrá kniha, bavila mě. Jen lituju, že se Vetinari a Hong nesetkali, bylo by to velice zajímavé.
p.a.
  24. 6. 2013, 23:29
Mrakoplaš, Zavazadlo, barbar Cohen, Stříbrná horda a zase hroznej chaos a sranda. Co by kdo potřeboval víc?
ffoxik
  13. 6. 2016, 0:43
Takový Bedekr alá Mrakoplaš. Putování po Agateánské říši společně se stříbrnou hordou. Doporučuju tuto knihu nečíst na veřejnosti, protože okolní lidé by vás mohly považovat za tichého blázna, protože vás donutí se nejen potutelně uculovat, ale i polohlasně uchechtávat.
Amanita
  21. 10. 2015, 20:35
Knihu jsem přečetla až na druhý pokus, začátkem jsem se musela doslova prokousat. Konec byl svižnější a poutavější, přesto se mi příběhy s Mrakoplašem líbí výrazně méně než dobrodružství jiných hrdinů ze Zeměplochy.
Lukin
  25. 9. 2012, 9:37
Asi moje nejoblíbenější dílo ze světa Zeměplochy. Kombinace profesionálního zbabělce Mrakoplaše a Barbara Cohena, který slovo strach ani nemá v mentálním slovníku je naprosto dokonalá.
Deamoon
  27. 7. 2012, 19:55
skvělý nic víc .. Barbar Cohen a jeho Stříbrná horda je nezapomenutelná .. jedna z nejoblíbenějších ne li nejoblíbenější. Dokonalé jiný slovo pro tohle dílo neexistuje
Zizi
  18. 11. 2010, 23:46
Rozhodně zajímavé čtení o zajímavých časech na jednom ne až tak zajímavém kontinentu. Autor až moc očividně opisuje čínu/asii včetně čínských reálných objektů, které nebudu popisovat, abych nespoiloval. A přiznám se, že mě Rudá armáda nebavila. Zeměplošský svět evropského středověku je tak nějak víc "košer" než zeměplošská čína.

Tak jako tak příjemné čtení, které je na úrovni a zastiňuje ho pouze naprostá genialita předchozích knížek