Ženy ve středověku

Originální název: Frauen im Mittelalter

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-369-7

Argo (2001) 80-7203-369-7 340

Nejznámější německá historička v této knize podává první komplexní zpracování dějin ženské problematiky od období raného středověku až do konce 15. století. Její práce sleduje vývoj právního postavení žen všech sociálních kategorií (šlechtičen, měšťanek i venkovanek), každodenní život ženských církevních řádů, poutavé osudy žen – podnikatelek, obchodnic, chudých služek i všudypřítomných prostitutek. Značný důraz klade i na poznání specificky ženské středověké zbožnosti. Mimo její pozornost nezůstávají ani praktiky středověkých porodních bab, ženská práce v kuchyni i úloha při výchově dětí. Pozoruhodnou kapitolou je obraz žen z pohledu středověkých mužů, v němž něžné pohlaví básníkům i rytířům zosobňovalo eroticky vzrušující ideál a církevním teologům a kazatelům zhmotňovalo všudypřítomné působení všemocného ďábla. (Založil/a: NeutrinoX)

#kultura
Edith Ennen Edith Ennen
*28.10.1907 - †29.06.1999

Ariko
  14. 11. 2014, 9:19
Krásná a poučná kniha o středověkém způsobu života. Četla jsem knihu kvůli své diplomové práci a moc se mi líbila. Stala se mou oblíbenkyní