Zahrada kostí

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2472-5

Knižní klub (2009) 978-80-242-2472-5 336

Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny staré téměř dve stě let vrhají zlověstné stíny až do současnosti... Učitelka Julia Hamillová zvelebuje zahradu starobylého domu, který si koupila po nedávném rozvodu, a v kamenité půdě objeví zakopanou lidskou lebku. Přivolaní odborníci exhumují celou kostru a bostonská soudní patoložka Maura Islesová pozná, že patřila ženě a nese jasné známky vraždy. Kdo byla ta neznámá a co se jí přihodilo, však zůstává skryto v minulosti. Norris Marshall, nadaný, ale nemajetný posluchač bostonské lékařské fakulty, si na studium v roce 1830 přivydělává ve společnosti zloděje mrtvol, který prodává nebožtíky jako materiál pro pitvy. I toto děsivé podnikání však bledne vedle brutálních vražd dvou ošetřovatelek a lékaře, jež se odehrají poblíž nemocnice. Nešťastnou shodou okolností se právě Norris stává hlavním podezřelým. Aby prokázal nevinu, musí vyhledat jedinou svědkyni, která stejně jako on tajemného vraha zahlédla. Tou je Rose Connollyová, půvabná sedmnáctiletá švadlena z bostonské chudinské čtvrti, jež se právem obává, že bude další obětí...

Tess Gerritsenová nás ve svém novém příběhu vtahuje tentokrát z větší části do předminulého století a provází nás hřbitovy, pitevnami i porodnickými sály, ponurými výčepy i honosnými sídly tehdejší honorace. Vyzbrojena znalostí historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny důmyslně propojuje osudy současných postav s příběhem z minulosti a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.

Zdroj: Knižní Klub (Založil/a: zirafak)

Peetuliska
  27. 1. 2015, 9:48
Kniha je rozdělena na současnost a minulost, kde se setkáváme s medicínou 19.století a tajuplným vrahem. V současnosti učitelka Julia Hamillová objeví na své zahradě lidské ostatky a začne pátrat po minulosti svého domu.
Kniha mě velice bavila, dobře se četla a byla jsem překvapena, jak i medicína tehdejší doby byla popsána velice věrohodně. Rose Connollyová a Norris Marshall jsou hlavní postavy příběhu z minulosti a tak na vás zapůsobí, že jim celou dobu držíte palce, aby to dopadlo, tak, jak chtějí oni. Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, škoda, že nejde 4,5 ;)
Kebab Bursa
  29. 6. 2013, 13:54
Dlouho jsem tento titul odkládal, protože se trochu lišil od těch předešlých. On však o to více překvapil. Sledujeme detektivní případ z první poloviny devatenáctého století, který má skutečně reálný základ, což jsem zjistil, když jsem si na internetu hledal informace o horečce omladic. Takže nakonec i poučení. Gerritsen je skutečně jistota!
maurarita
  25. 7. 2015, 11:16
Velmi zajímavá kniha kde se spojuje součastnost s minulostí, velmi dobrý příběh který vás udrží v napětí až do samotného konce
VaclavB
  7. 4. 2015, 10:05
Zajímavý příběh, který spojuje současnost s dávnou minulostí. Historické pozadí již bylo dotčeno v Gordonově Šamanovi i okrajově v Segalových Doktorech. Tady ale dostává více akčního nádechu, takže to místy vypadá až na Jacka Rozparovače. Ale rozuzlení je stejně překvapivé - jen ta dohra v současnosti je trochu utahaná. Autorka odvedla dobrou práci.
Trina1
  3. 3. 2012, 11:49
Knížka je čtivá od začátku až do konce. Překvapivý závěr, skvělé čtení. Tess Gerritsenovou zařazuji k mým oblíbeným autorům.
Matěj
  4. 6. 2015, 11:24
Oproti detektivkám byla tohle vcelku příjemná změna. Až na tu linku ze současnosti, ktérá stojí pěkně za vyližpr..l. Naštěstí je velmi krátká a neznechutí to člověku celou knížku. Krvavé, uvěřitelné a překvapivé na závěr.
misazavadilova
  19. 9. 2016, 19:18
Z knihy mám trošku rozporuplné pocity. Ze začátku jsem se do ní vůbec nemohla začíst. Část z minulosti mi nepřišla příliš zajímavá. Ovšem v jednom momentě se to uplně obrátilo a děj mě pohltil. Vyšla z toho kniha s velmi silným a zajímavým příběhem a milým závěrem. Navíc během pátrání na internetu jsem zjistila, že i s pravdivým jádrem. Oliver Wendell Holmes a jeho objev s horečkou omladic je totiž skutečně reálný.
Arsi007
  23. 6. 2014, 9:44
Velice zajímavý příběh ze zajímavým tématem. Kniha mi sice nepřišla tak moc čtivá, že bych se začetla a musela jí hned dočíst, ale tím lépe. Nemám totiž celý den na to, abych mohla přečíst celou knížku a vzhledem k tomu, že zde není milion podrobností, které si musíte pamatovat, aby vám kniha dávala smysl, když si uděláte i třeba několikadenní pauzu, do příběhu se rychle vrátíte. U knihy musím ocenit především konec.
CGY
  29. 2. 2012, 20:07
Výborná knížka, jedna z těch, které se těžko odkládají. Pasáže z minulosti jsou až Holmesovské. Kdyby to šlo, dal bych 90%. Stovku přeci jen nedávám, tu si schovávám na opravdu vyjímečné tituly. Ale doporučuji, skvělé.