Kriminalita a každodennost v raném novověku

Kriminalita a každodennost v raném novověku Originální název: Kriminalita a každodennost v raném novověku

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0049-5

Argo (2008) 978-80-257-0049-5 367

Historická kriminalita má ambici ukázat, jakým způsobem překračovali lidé v minulosti psané i nepsané normy. Zvláštní přitažlivost poskytuje raný novověk, 17. a 18. století, neboť je spojen s řadou základních změn společnosti. Jak je obvyklé i dnes, kriminalita nikdy neprobíhala ve vzduchoprázdnu, ale projevovala se v těsné vazbě ke každodennosti. Tu doslova prostupovala. Těžiště knihy je zakotveno v jižních Čechách, regionu s neobyčejně bohatými prameny. Kniha se pokouší o komplexní analýzu fenoménu kriminality, s důrazem na sexuální delikty a na delikty dotýkající se lidské cti. Hlavními aktéry je zde městské a venkovské obyvatelstvo, i když ke slovu se dostanou i menšiny, jako byli cikáni nebo židé. Mikroregionální pohled optikou historické kriminality prozrazuje mnoho nečekaných momentů obyčejného života v době, jež bývá vnímána poněkud jinak, než je rýsují velké dějiny oné doby. (Založil/a: NeutrinoX)

Stifter
  1. 8. 2015, 14:57
Obdivuji Jaroslava Čechuru jako badatele, nelíbí se mi však jeho příštup k pramenům a sebestřednost, která z knihy vyzařuje. Navíc se pohybuje v jihočeském prostoru, který nezná, a tak se dopouští řady přešlapů - například chybně vysvětluje původ názvu Komařic, místo vltavotýnský uvádí týnovltavský atd., měl jsem jako Jihočech od knihy velké očekávání, ale výsledkem je poměrně velké zklamání.