Originální název: Hranice placená krví

ISBN: 978-80-7425-334-8

Epocha (2015) 978-80-7425-334-8 440
Epocha (2014) 978-80-7425-219-8 480
Epocha (2006) 80-86328-97-X 432

Historie sovětsko-finských válek je u nás málo známou či dokonce neznámou skutečností, a přitom se jedná o zajímavý a velice dramatický pohled nejen na osudy malého národa ve vztahu k velkému sousedovi – Rusku a posléze Sovětskému svazu, ale i k jiné velmoci – Německu. První ze tří válek začala již v roce 1918, kdy přes Leninovu proklamaci o právu Finska na nezávislost sovětská vláda podnítila ve Finsku občanskou válku a za intervence Rudé armády se snažila připoutat zemi k sobě. V roce 1939 následovala další fáze bojů, a to po požadavcích Sovětského svazu na odstoupení některých strategicky významných území. Následovala druhá, tzv. zimní válka, ve které byli Finové přes hrdinný odpor nakonec donuceni k uzavření míru a splnění Stalinových územních požadavků rozšířených o válečné reparace. Finsko poté přijalo nabízenou německou pomoc, aby nakonec využilo německo-sovětské války k vojenským akcím po boku wehrmachtu. Proběhlo tak třetí dějství sovětsko-finských válek, které svým způsobem navazovalo na dávnou historii rusko-finských válek. Za využití bohatého dokumentárního materiálu i vzpomínek a deníků tak před čtenářem defilují jak velké osobnosti, včetně Mannerheima, Stalina či Hitlera, politiků a generálů všech zúčastněných zemí, tak i prostí vojáci, lidé a jejich osudy v dobách míru a především války. (Založil/a: CINCLANT)

Gallienus
  27. 3. 2016, 20:25
Při hodnocení této knihy u mě převažuje zklamání, protože tak velké množství faktografických chyb jsem nečekal. Na jednu stranu se autor snaží oprostit od historických klišé a napsat knihu, která má být na rok 2006 historicky vyváženou, bohužel tato snaha se míjí úspěchem.
Vyberu několik chyb: nejdříve autor napíše, že Zimní válka trvala 150 dnů, v další kapitole při jejím závěrečném zhodnocení je to již pouze 100dnů (probíhala: 30.11.39 - 13.3.40)..., o operacích sovětské flotily píše jednu hloupost za druhou, Finům se nikdy nepodařilo potopit žádný sovětský torpédoborec, Leningrad nebyl křižník, ale Liděr - vůdčí loď torpédoborců (zjednodušeně velké torpédoborce) a sovětské ponorky zcela jistě nepotopily 20 finských lodí (pouze 4, některé zdroje uvádí 5). Nejvíce mě však překvapilo (nemile) hodnocení síly Wehrmachtu a koaličních partnerů jen na východní frontě v roce 1942 - 6 200 000 vojáků! Kdyby tomu tak skutečně bylo, válka by dopadla asi trochu jinak, než známe.
Chyby a nesrovnalosti jsem nacházel v tématice, se kterou jsem alespoň trochu seznámen. Co se týká politických a historických událostí, které stály u zrodu Finska, tam se ztrácím a vnitřně bych si přál, aby autorem předkládaná fakta byla pravdivá. Byla totiž velmi zajímavě podána, ale jejich přesností či spolehlivostí si příliš jistý nejsem.
Má další výtka k této práci je časté autorovo vkládání vzpomínek jednotlivých účastníků, od Mannerheima po prostého vojáka. Obyčejně mi to tolik nevadí, ale zde mi to spíše připomínalo práci publicisty a ne historika. Ono totiž spoléhat se na paměti jednotlivých osobností bývá velice ošidné a málokdy si citovaní účastníci jsou schopni udržet nadhled, mnohdy k nim totiž chyběl autorův komentář, protože v některých případech by se hodil.
Když to shrnu, kniha mi moc nedala, dvě hvězdy jsou možná kruté hodnocení, ale na víc to opravdu nemá.
Cinik
  1. 9. 2015, 14:42
Jistě pro čtenáře užitečná populárně naučná kniha, ovšem chtělo to od autora trochu více pečlivosti - co všechno dokáže udělat s finskými jmény, jaké zkomoleniny z nich dokáže místy vytvořit, to je opravdu neuvěřitelné a příšerné - za to rozhodně alespoň jedna hvězdička dolů...

Dodatek: Původně jsem nečetl knihu celou - po podrobnějším prostudování musím konstatovat, že obsahuje i rozličné faktické chyby, z nichž některé konkrétní zmiňuje Gallienus.