Noví rytíři

Noví rytíři

Podtitul: Dějiny templářského řádu

Originální název: The New Knighthood. A History of the Order of the Temple.
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-764-1

Argo (2006) 80-7203-764-1 435

Rozsáhlá historická práce o dějinách templářského řádu od jeho prvopočátků spojených s ideou křížových výprav až po jeho skandální zrušení na počátku 14. století představuje doposud nejrozsáhlejší a nejpodrobnější práci o dějinách templářského řádu ve středověku. Na základě všech dostupných pramenů v ní autor analyzuje zrod idey „nového rytířství“ v souvislosti s vyhlášením křížových výprav a samotné počátky templářského řádu. Detailně sleduje dějiny řádu v Palestině a Sýrii ve 12. a 13. století, přičemž klade velký důraz jak na vnitrní život řádu, tak na jeho koexistenci s pohanským obyvatelstvem a zkoumá mocenské rozšiřování vlivu templářů po Evropě, jejich zásahy do nejvyšší politiky a spolu s tím i způsoby jejich úspěšného ekonomického podnikání. (Založil/a: NeutrinoX)

Malcolm Barber Malcolm Barber
*04.03.1943

teite
  7. 12. 2013, 22:06
Dle mého názoru to nejlepší, co u nás o templářích vyšlo. Bez romantických příkras, fundované, přitom čtivé.
Hledající
  4. 2. 2016, 19:21
Ochránci poutníků do Svaté země, bojující rytíři a modlící se mniši, adorovaní i proklínaní, tajemní, bankéři i obviňovaní z pohanství .. to vše jsou templáři a knihou Malcolma Barbera konečně seriozní a vysoce profesionální publikace (nejsem si jistý, jestli v naší zemi vůbec lepší zpracování) o životě jednoho rytířského řádu, po jehož zániku nám do současných dní zůstal "pátek 13." (pokud tedy nepočítáme možnou návaznost na svobodné templáře), bohužel datum pro ně nejhorší (13.říjen 1307). Pro dílo mám jen slova chvály.