O válce

O válce

Academia - 2008
ISBN: 978-80-200-1598-3

Academia (2008) 978-80-200-1598-3 749

Knihu o válce a válečné strategii, kterou pruský generál Carl von Clausewitz psal po Napoleónských válkách v letech 1816-1830, vydala po jeho smrti manželka Marie. Nedokončená kniha je dodnes jedním z největších děl v oboru vojenské strategie, přeloženým do mnoha světových jazyků, základem doporučené četby na vojenských školách i předmětem hloubání milovníků militárií. Dokonce i mnozí z těch, kteří se o vojenskou literaturu nikdy nezajímali, znají autorova slova: "....válka není pouze politický akt, nýbrž opravdový nástroj politiky, pokračování politických styků a jejich provádění jinými prostředky."

Princ Eugen
  13. 10. 2011, 21:42
Ty, kdož čteš tato slova, věz, že nemám toto dílo přečtené. Poněvadž jak pravil jeden generál: "Je jen málo knih, které jsou tolikrát citované, a zároveň tak málo čtené jako Clausewitz."
Nejspíš to nebude lehká četba, ale někdy se do toho pustím... Stejně jako Ty, drahý čtenáři ;)
Josef.P
  28. 9. 2016, 18:18
Knihu jsem dočetl po cca 4 měsících četby. Kniha vyšla v nakladatelství Bonus A v roce 1996. Četla se mi dosti těžce a nevím, jestli je na vině jazyk autora či překlad (poměrně dost chyb).
Co říci ke knize jako takové. Ač je pokládána za jakousi esenci vojenského umění a základ vojenské vědy, ta můj osobní názor je ten, že kniha je místy překombinovaná a své teze místy vylučuje, aby je záhy potvrdila. Na druhou stranu je kniha poplatná době svého vzniku a nic se nemění tak rychle jako vojenská taktika a strategie.
Co na knize lze ocenit je to, že je to asi první kniha, která do vojenského prostředí vtahuje i ekonomicko-politické aspekty, které jsou dnes již téměř součástí každého plánování.
Nejzákladnějším dědictvím je prohlášení:
Válka je pokračování politiky, jen jinými prostředky. Tyto prostředky by měly být použity koncentrovaně, najednou, v maximální možné míře ve snaze o jasné rozhodnutí, tj. zničení protivníka a nebo vnucení protivníkovi naší vůli.

Dle mého je to v současnosti velmi zajímavá filosofická kniha dané doby, které dobou ztratila na svém faktickém obsahu.