Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák Originální název: Oněgin byl Rusák

Druhé město - 2006
ISBN: 80-7227-244-6

Druhé město (2006) 80-7227-244-6 258

Volné pokračování úspěšného románu "Hrdý Budžes". Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože to nemá vůbec jednoduché, statečně usiluje o to, vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem a navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. (Založil/a: Huntress)

rt12
  1. 9. 2014, 17:14
Asi jsem neměla číst a později vidět ,,Hrdého Budžese". Pod jeho vlivem mě moc ,,Oněgin byl Rusák" neoslnil a ani jsem se moc nenasmála. Přišlo mi to jako slabý vývar a Helenka coby dítě se mi zamlouvala daleko víc.
Rames
  31. 7. 2014, 9:06
Možná je to sentiment ale mě se kniha ohromně líbila. Některé věci člověk zapomíná a paní Dousková je připomněla, třeba návštěva školního lékaře, neuvěřitelné šunty pašované ze západu a tady vydávané za vzácné relikvie.
Líbí se mi styl psaní autorky i smysl pro humor zamlžený smutkem osmdesátých.
Ještě malý dodatek: Michalem Davidem jsme všichni pohrdali, je neuvěřitelné, že dnes jeho písně stále moří lidové tancovačky a plesy!
svobodka
  25. 1. 2013, 16:42
Myslím, že se autorce velmi dobře podařilo vyjádřit pocity mladých lidí tehdejší doby, i když jsou to pocity mladých možná v každé době. Kritický postoj ke starší generaci, touha po pravdě, po lepším způsobu života.
LadysR2
  13. 1. 2013, 11:20
Výborná sonda do života puberťačky za totáče.. Sice jsem se občas zasmál, ale jinak to bylo spíš odlehčené vyprávění o nelehkých časech... A tohle paní Dousková umí. Díky jí za to
antoniana
  30. 9. 2016, 17:09
Oněgin byl Rusák mě bavil, ale bohužel ne tolik jako Hrdý Budžes. Tu dobu jsem nezažila, ale mám z toho pocit, že tak nějak se doopravdy puberťáci cítili, tu atmosféru vystihla autorka vážně skvěle.
Ronnie
  26. 7. 2015, 13:25
Nedokáži říct, jestli se mi líbil víc Hrdý Budžes nebo Oněgin byl Rusák. Hrdého Budžese jsem četla i viděla několikrát v jeho divadelním zpracování (Bára Hrzánová v roli Helenky opravdu nemá chybu). Kniha má svůj vtip a člověk se při četbě musí smát absurditě a nesmyslnosti komunismu. Oněgin byl Rusák má v sobě také dost humoru, další dávku nezapomenutelných hlášek, ale už tu není ta malá Helenka, která vidí svět svýma dětskýma očima, už na ni dopadá realita a to se vším všudy. Možná ale právě vývoj hlavní postavy a to, že další díl není z pohledu malé holčičky oceňuji na druhém dílu nejvíce.
inhalium
  21. 6. 2011, 19:26
Jakkoliv se mi nepozdával Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák mě dostal ještě víc. Vtipy, které jsou v knize použity, zní, jako by je vytvářel spisovatel po lobotomii. Opravdu nesdílím nadšení zbytku české populace, a to jsem se doopravdy, ale doopravdy snažila.
23.44
  16. 12. 2012, 9:16
Já jsem Hrdého Budžese nečetla, takže nemám srovnání. Ale tohle jsem přečetla rychle a ráda. Není to žádné literární veledílo, ale píše o 80.letech 20.stol., období mé puberty, a bylo to přesně tak! Věci abstraktní, atmosféra, paradoxy, způsoby myšlení...jak vysvětlit tu absurditu? A paní Dousková to vystihla. Dám to přečíst svým děteme, ať taky vědí.
Tosim
  11. 9. 2012, 12:43
Vtipné i hrůzné, ale nemůžu si pomoct, pořád mi to připadlo jako takový chudší Petr Šabach v sukních.
KlaraT
  1. 7. 2012, 21:50
knížka byla super :) ale Dousková u Hrdého Budžese nasadila laťku hodně vysoko a bohužel se ji nepodařila překonat, i když se přiblížila velmi blízko ;)