Originální název: Amsterdam

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1427-5

Odeon (2012) 978-80-207-1427-5 162
Volvox Globator (1999) 80-7207-237-4 119 Na obálce ISBN 80-7187-067-6

Tato novela je možná nejčtivějším a nejbrilantnějším textem, který McEwan napsal. U příležitosti pohřbu Molly Laneové se setkávají dva přátelé, bývalí Mollyini milenci. Ve jménu přátelství dospívají k jistému druhu dohody, která má ovšem pro oba nedozírné následky. Každý z nich učiní závažné a zničující morální rozhodnutí, které dokonale prověří pravdivost a hloubku jejich vztahu. (Založil/a: Yellow)

janeicka
  4. 11. 2013, 21:34
Čím víc čtu knihy Iana McEwana, tím víc ho musím obdivovat. Další příběh a další bomba, pokaždé mě dokáže něčím ohromit a překvapit. Opět zpočátku jemné seznamování s dějovými linkami, pár naznačených nenápadných situací, střet mezi hlavními postavami a dech beroucí finále, o kterém budu ještě dlouho přemýšlet...
Rames
  26. 5. 2015, 10:55
Málo kdy se mi stává abych o knize přečetla víc stran než má sama kniha. Tady mě McEwan dostal. Je to můj oblíbený autor, mám ráda jeho výřečnost a schopnost překvapit, nechat si to nejlepší nakonec a zasadit tak příběh do rámu.
Amsterdam je něco docela jiného , strohost vyjadřování a neucelenost vyprávění působí chaoticky a to co mělo být překvapením se ztrácí ve fraškovitém závěru.
ROB33
  4. 2. 2015, 10:49
Nemohu knihu hodnotit maximálním počtem bodů, i když by si to možná zasloužila. Částečně i proto, že jsem při čtení knihy nebyl v optimálním rozpoležení. Autor zde dokonale zachycuje myšlenky člověka, jeho psychologii, podstatu svého bytí či nebytí, slabost či ješitnost jedince. Na tento druh knih je potřeba mít patřičný prostor, zcela jistě se nejedná o oddechovou literaturu.
AgnesB
  2. 10. 2012, 20:27
velice čtivé. konec byl překvapením. doporučuji určitě............................................................
jithushka
  24. 2. 2013, 16:30
I když se tato kniha stala terčem kritiky, pro mě to byla první "McEwanovka" se kterou jsem následně srovnávala všechny ostatní knihy, které jsem od autora přečetla. Když se k ní dnes vrátím připadá mi již absence kladných postav trochu ohrané téma, ale příběh je pro mě pořád silný. Pletenec tří dějových linek, který končí jedním velkým a překvapivým sociálním tabu. Když si knihu přečtete znovu, budete ji číst z jiného úhlu pohledu, ukrývá totiž velké množství příběhů, které si čtenář postaví ve své vlastní fantazii, s McEwanovou oporou, sám.
Karlicka
  8. 3. 2015, 12:22
Knihu jsem přečetla v podstatě jedním dechem. Včera večer jsem začala, dnes v dopoledních hodinách skončila. Dostala mě! Jiných slov asi ani nemám.
I přesto, že v závěru už jsem trochu tušila, jak to dopadne, McEwan je opravdový spisovatel a moc dobře ví, jakými slovy, slovními obraty čtenáře zaujmout, uspokojit. Zkrátka mě opravdu nezklamal. :-)
cachanell
  12. 12. 2014, 20:18
Čtivé dílo. Perfektně zvládnuté postavy. Přátelství - nepřátelství, úzká linie. Láska a smrt. Jen konec byl celkem očekávaný. Proto 4 hvězdičky a ne pět. Jinak super.
edulla
  20. 9. 2015, 19:17
Moje první McEwanovina, a zaujala. Přečetla jsem tuto knihu za jeden den, nešlo ji odložit a nedozvědět se, kam to všechno spěje. Navzdory místy neveselým věcem jsem měla prostě radost, že to čtu, protože mám moc ráda autory, kteří dovedou stinné stránky života v textu podat šikovně.