Originální název: Heart of Darkness

ISBN: 978-80-7363-307-3

Dokořán (2010) 978-80-7363-307-3 129
Alpress (2006)
Mladá fronta (1996)

Anglický kapitán Marlow se vydá na dramatickou pouť parníkem proti proudu řeky Kongo do samého středu Afriky, aby vyhledal přednostu Kurtze, o něhož má společnost vážné obavy. Skutečně ho najde v krajně zbědovaném stavu, otřeseného, zděšeného a na pokraji šílenství. Zpáteční cestu Kurtz nepřežije. Když se Marlow setká s Kurtzovou snoubenkou zapře jí jeho skutečná poslední slova a tvrdí, že pronesl pouze její jméno. Co vlastně umírající přednosta řekl a proč? Hrůzostrašný, hypnotizující příběh dá čtenáři zapomenout na celý vnější svět... (Založil/a: Yellow)

vladislaus
  14. 11. 2012, 17:12
Proč tady jsou jen pozitivní komentáře, když má tato kniha i horší ohodnocení! Pro mne to byl již druhý pokus strávit dílo Conrada. Lorda Jima jsem vzdal. Tuto knihu jsem dočetl, ale téměř jsem se unudil k smrti.

achilles
  3. 7. 2015, 10:34
Tato kniha, ačkoliv je mi tématem blízká, ačkoliv je vcelku kultovní, ačkoliv jsem ji zkoušel číst 2x mi moc k srdci nepřirostla, ačkoliv jsem ji chtěl mít oblíbenou. Bohužel. Možná, kdyby to napsal Ken Follett, vypadalo by to jinak. :-)
HPL
  18. 9. 2013, 23:46
Knížka super, filmová adaptace jakbysmet! Finální Kurtzova slova jsou legendární! (hlavně když si u nich představíte Brandův hlas!). Výborné budování atmosféry a hlavně hra se slovy (musím si sehnat anglickou verzi). Jedinou menší výhradou budiž fakt, že konec je až příliš komorní, i když to byl pravděpodobně autorův záměr.
Scarlett
  15. 8. 2013, 12:11
Věděla jsem dopředu, o čem tento příběh je, viděla jsem i kousek filmu Apokalypse Now (jo, vím, že je to hodně volné zpracování), ale když jsem dočetla poslední větu, nemohla jsem pochopit, že je už konec. Pořád jsem otáčela stránku a hledala pokračování. Proč dostal Kurtz v příběhu tak strašně málo prostoru?! Čekala jsem něco mnohem temnějšího.
Mahoney
  8. 9. 2012, 23:19
Conrad výborně buduje napětí, tim že nechá Marlowa vyprávět svoje putování do nitra divočiny. Probouzí ve čtenáři dychtivost, když jenom útržkovitě a z druhé ruky vykresluje osobnost Kurtze. Bohužel jsem měl dojem, že ve chvíli kdy dojde k onomu očekávanému setkání Marlowa s až mýtickou postavou přednosty Kurtze ztrácí knížka veškerou svojí přitažlivost, narozdíl od filmové Apokalypsy, kde právě rozhovory mezi Willardem a Kurtzem dosahují geniality. I přes to se vyplatí přečíst, už proto že je Conrad skvělý vypravěč a příběh má neobvyklou kompozici vyprávění příběhu vnořeného ve vyprávění.
koriandr
  17. 8. 2012, 11:58
Heart of darkness je brilantně napsaná kniha. (ostatně jako všechna Conradova díla) Líbí se mi, že děj není zbytečně rozvleklý. Všechno, co se v knize stane má svůj smysl. Popisy jsou stručné, ale výstižné natolik, že si člověk barvitě dokáže představit divokou africkou džungli. Tohle je přesně ta kniha, ke které se budu ráda vracet.
We live, as we dream - alone.....
Radka Mácová
  7. 9. 2016, 19:20
Ačkoliv je práce překladatelská neuvěřitelně náročná a obdivuhodná, tak je v tomto případě originál naprosto nepřekonatelný. Ne nadarmo je Conrad označován po jazykové stránce za jednoho z nejlepších autorů britské literatury navzdory tomu, že angličtina nebyla jeho rodným jazykem. Frustrující, dechberoucí a vzhledem k původu knížky nesoudící pohled na kolonialismus - chloubu tehdejšího britského impéria.
Stanley K
  13. 2. 2015, 14:42
Chtělo to víc Kurtze. O hnusu je tam toho dost, ale pro lepší kontrast by prostě bylo fajn nepojímat ho jen tak "mýticky", ale opravdu ho nechat něco dělat a mluvit. Jinak ale poctivě vylíčený obraz absolutní zvrácené hrabivosti a prospěchářství...
EliškaK
  12. 7. 2014, 16:57
Jako celek je Heart of Darkness výborná kniha. Začátek je trochu rozvleklý, ale jakmile se Marlow vydává hledat Kurtze, napětí je tu a vydrží až do konce. Knihu jsem četla v angličtině a možná jsem se ochudila o krásu Conradova jazyka, třeba ji v budoucnu zkusím v češtině. Čtyři hvězdičky.
Aleister
  15. 8. 2011, 15:51
Novela Josepha Conrada, používající žánrové postupy dobrodružného románu s filozofickým přesahem, pracuje s řadou narativních zkratek, kombinuje ironii a temně lyrický jazyk Příběh v příběhu se tématicky dotýká fascinace charismatickou osobou a obecných důsledků kultu osobnosti, nekritického oslavování samozvaného vládce a nastoluje množství morálních a etických problémů. Postava vypravěče-pozorovatele (námořník Marlow) zprostředkovává subjektivním pohledem mýty obestřenou osobnost Kurtze, obchodníka se slonovinou, avšak bez přístupu k vnitřnímu myšlenkovému a emočnímu světu zkoumané postavy. Ta zůstává vzdálena, nehmotná, na hranici přeludu. Funguje pouze jako předmět představy (s použitím řady anticipací, které udržují napětí), či ve stadiu odchodu, kdy je postava již jen stínem. Fyzické tělo nefunguje ale síla kultu, moc ideologie, zůstává. Cíl Kurtze samotného je též nehmotný, fakticky jde o slonovinu a bohatství, ale závěr textu napovídá tomu, že ani majetek není hlavní motivací, slouží jako záminka k horečnaté honbě za objektem touhy, jímž může být v podstatě cokoli. Je zdůrazněna destruktivní povaha tohoto usilování, které nerespektuje žádné hodnoty (lidský život, vlastní nevyjímaje). V situacích, kdy je centrem dění charismatická osoba, která dokáže ovládnout manipulativní silou okolí, jsou pak následky dalekosáhlé (viz princip despotických režimů obecně, vyvražďování, genocidy). Myšlenky a motivy textu krátké novely 80. let po jejím prvním vydání rozpracoval Francis Ford Coppola ve filmovém opusu Apokalypsa (1979) do formálně i myšlenkově rozsáhlé, sugestivní, hypnotické vize „konce světa“, obohacené o historicko-politický kontext mj.války ve Vietnamu. Další takové „Kurtze“ lze identifikovat např. v postavách vizionářů a despotů ve filmech Wernera Herzoga (především Aguirre, hněv boží, částečně Fitzcarraldo).
Pete.
  24. 7. 2011, 22:58
naprosto vynikající zobrazení modernismu. Při plavbě lodí do pralese je cítit sílící napětí a stále větší znechucení moderní společností. Ještě jedna zajímost je že Conrad dostal za knihu Pulitzerovu cenu a právem. Má neuvěřitelně vytříbený jazyk a tak se čtenáři může celou dobu zdát že maluje obraz. Měli jsme to číst v originále v angličtině, ale to se zdálo i po patnácti letech studia angličitny skoro nemožné, tak vytříbený a obrazný je Conradův jazyk