Noc nožů

Noc nožů Originální název: Night of Knives

Talpress - 2009
ISBN: 978-80-7197-357-7

Talpress (2009) 978-80-7197-357-7 232

První kniha série Malazská říše.\r\n\r\nMalý ostrov Malaz a jeho město daly jméno celé velké říši, ale dnes je zde jen ospalý, zapadlý přístav. Tato noc však bude jiná. Dnes v noci panuje ve městě vzrušení, horečnatá činnost, občas násilí. Občané zavírají dveře a okna a vyhýbají se cizincům, protože této noci má dojít ke sbíhání, události, jaká nastane jednou za pokolení - východ stínového měsíce - kdy dobré lidi Malazu ohrožují démoničtí ohaři a horší stvoření... Bylo také předpovězeno, že se této noci vrátí císař Kellanved, a někteří lidé jsou připravení udělat cokoliv, aby tomu zabránili. Frakce v celé říši soupeří o říšský trůn a stínový měsíc povolává k útoku na ostrov mnohem starobylejší a mocnější bytosti, než jsou lidé. Tyto děsivé události sleduje Kiska, dívka toužící vymanit se z okovů města, a Kalen, prošedivělý veterán, jenž se pouze snaží uniknout své minulosti. Oba hrají jistou úlohu v konfliktu, který nejenže určí další osud města Malaz, ale zároveň i celého okolního světa...\r\nNoc nožů rozvádí události, o nichž se Steven Erikson jen okrajově zmínil v úvodu ke své působivé fantasy Měsíční zahrady. Noc nožů je důležitou kapitolou v rozvíjejícím se příběhu fantasticky vymyšleného světa Malazské říše. (Založil/a: Parm)

Ian C. Esslemont Ian C. Esslemont
*??.??.1962

Všivák
  11. 2. 2016, 15:33
Na začátku jsem se zařekl, že už konečně budu k tomuhle světu trochu přísnější. Jenže kniha mi nedala prostor. Jak je krátká, tak je dost akční. Kniha odsýpala a já si užíval děj, který by mi asi nedával tolik smysl, kdybych si nepřečetl tu desetiknihovou ságu. Nový spisovatel rozhodně nezklamal. Super doplněk, který je zcela nenásilně naroubován.
Ciba
  30. 7. 2015, 14:58
Esslemont se mi Nocí nožů do vkusu úplně netrefil. Nějak jsem v jeho řádkách tonul a kupředu se posouval s úsilím. Celé je to podle mě moc zamotané do sebe a místy i trochu zavádějící. Hlavní linky se někdy potkají, někdy skočí daleko do minulosti a někdy se ztratí ve zrádných chodbách plných osob a věcí, které neznáte. Tím však neříkám, že je to knížka ke spálení. Především Kalen do starého železa rozhodně nepatří a jako postava funguje dobře. S Kiskou je to pak bohužel úplně jiný příběh, ta mě už od začátku naprosto ničím nezaujala. Hodnotí se mi tak poměrně těžko. Zatím nechám šedou střední cestu.
Parm
  14. 2. 2010, 17:53
Příběh zasazený do světa Eriksonovy Malazské knihy Padlých.
Jedna noc. Jeden ostrov. Jedno město. Několik soupeřících stran, kdy mezi sebou bojují obyčejní rváči, vojáci, váleční veteráni, kultisté Stínu i říšští asasíni. Ale vše má být jen zástěrka pro daleko důležitější bitvy na pozadí. Regentka říše Mrzena se stane císařovnou. A poslední císař Kellanved? Ten má daleko smělejší plány, chce se stát se svým společníkem Tanečníkem vládcem dómu Stínu.
Vše je nezávisle popisováno z pohledu dvou postav. Kisky, slečny, která by se chtěla stát asasínem. A Kalenem, válečným veteránem, který si opět musí obléci zbroj.
Neptun
  22. 8. 2016, 18:29
Zatím to nebudu hodnotit, pač bych to musel ohodnotit špatně. Četlo se mi to blbě a bylo to pro mě celkem zmatené. Prý by člověk měl přečíst prvně knihy od Eriksona a až poté tuto sérii. Takže uvidíme, seženu knihy od Eriksona a pak se k tomuto vrátím. Uvidím,jestli se něco změní.
Valentak
  17. 11. 2016, 11:42
Pekny uvod k Malazu, ktery hezky doplnuje jak se staly nektere veci lehce zminovane v knihach Eriksona. Mel jsem puvodne trochu obavy, ale mile me to prekvapilo a predcili ocekavani..
Ailinel
  29. 10. 2016, 18:34
Po přečtení celé MKP jsem se těšila, čím mne "překvapí" lahůdky od Esslemonta. Ano, svět je stejný, což těší srdce každého milovníka světa Malazu. Styl je ale od Eriksona odlišný. Nedá se říct, že horší, prostě jiný. Ze začátku se mi těžko skousával a déle mi trvalo se do knihy začíst. Ke konci mne už ale nemohl nikdo od knihy odtrhnout.
Kiska i Kalen mne zaujali a povedl se efekt - chci o nich vědět víc :)
Riokai
  9. 9. 2015, 15:22
Kniha se četla dobře, když už má člověk něco přečteného z Malazu, těší se na vysvětlení některých věcí (např. ascendenci Kellanveda). Co mi kapánek nesedělo, bylo zasazení Kisky do děje. Tak úplně jsem nepochopil její význam, přišlo mi, že tam je jen pro to, aby nám autor mohl vysvětlit některé věci. Každopádně linka Kalena a hlavně část, kdy vzpomíná na poslední boj po boku Dassema, je skvělá. Jsem zvědav, jak se mu povede Návrat rudé gardy.