Originální název: Un Capitaine de Quinze Ans

Návrat (2006) 80-7174-609-6 399
Albatros (1989) 310
Albatros (1983) 324
Mladá fronta (1973) 171

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Román se odehrává v roce 1873 a vypráví dobrodružný příběh o patnáctiletém plavčíkovi americké velrybářské lodi Poutník Dicku Sandovi. Dick byl jako nemluvně nalezen na ulici v New Yorku a byl vychován majitelem lodi, sanfranciským rejdařem Weldonem, který ho bral jako své vlastní dítě.
Při dramatickém lovu velryby v dalekém oceánu zahyne téměř celá posádka plachetní velrybářské lodi Poutník, a naživu zůstane jen Dick, paní Weldonová se synem a bratrancem, pár černošských pomocníků, Dingo a tajuplný lodní kuchař. Odvážný chlapec se bez váhání postaví na kapitánský můstek a stává se pánem nad celou lodí i její posádkou.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

LadysR2
  26. 1. 2013, 14:04
Pro mě velké zklamání. Všude samá chvála, ale mě to prostě zklamalo. Naivní rozdělování na klaďase a záporáky a okaté odsuzování rasizmu (což je jinak vpořádku). Ve své době byl Verne určitě novátor, ale teď aspoň za mě - nuda. Sorry. Ale je fakt, že jsem to četl loni a měl číst jako dítě.
VaclavB
  22. 1. 2015, 14:54
Jedna z nejlepších verneovek - první část odehrávající se na moři, druhá v Africe. Kniha o morální síle, která není závislá na věku a zkušenostech, přináší nezvykle propracované charaktery, i když zachovává klasické klaďasy a záporáky. Autor ve své době nězvykle silně a naturalisticky upozornil na problém rasismu a otrokářského trhu v rovníkové africe.
honzik10
  10. 2. 2013, 17:33
Kniha se mi líbila. Sice tam byly psány některé staré výrazy, kterým jsem nerozuměl, ale dokázal jsem to odvodit. Není to poslední ,verneovka' kterou budu číst. Asi si přečtu Pět neděl v balóně. Dábám čtyři hvězdičky.
vladimirju
  30. 11. 2013, 20:37
Další dětský hrdina. Tedy z mé strany určitá odtažitost.V knihovně mi sedí, ale do rukou ji neberu. Není důvod.
teddy
  11. 1. 2014, 17:18
Pěkně psané, čtivé. Jednu hvězdu dolů za příliš černobílé vykreslení dobra a zla. Taky mi bylo divné, že loď doplula až do Afriky a nikoho nenapadlo, že plují nějak dlouho.