Písař Bartleby

Originální název: Bartleby the Scrivener

Odeon - 1990
ISBN: 80-207-0150-8

Odeon (1990) 80-207-0150-8 110

Psychologická novela o podivném písaři z Wall Streetu, člověku hluboce osamoceném a rezignujícím na život, a jeho advokátovi, který se mu marně snaží pomoci.

Písař vykonává svou jednotvárnou činnost k plné spokojenosti svého zaměstnavatele, odmítá však jakoukoli spolupráci a komunikaci s ostatními i s advokátem, který ho zaměstnává. Po zrušení kanceláře zůstává v budově, dostane se do problémů a je odsouzen do vězení, kde zakrátko umírá. Advokát, který je vypravěčem příběhu, se jeho jednání snaží pochopit a pomoci mu, neuspěje však. Překvapivě moderně pojatý příběh, v jehož podtextu se skrývá symbol odcizení člověka ve společnosti.

Zdroj: mlp.cz (Založil/a: Yellow)

Vera Silent
  12. 7. 2011, 9:17
Tato nevola neni k pobaveni, ale k premysleni. Pribeh ma kouzlo; nuti ctenare, po tom, co prekona pocatecni popisy prostredi a postav a konecne se dostane k jadru pudla, tedy k Bartlebymu, aby cetl dal a nezastavil se az do posledni stranky. To je vlastnost, kterou by do svych knih meli ve vlastnim zajmu dostat vsichni spisovatele. Bartleby navic poskytuje spousty prostoru k vlastnimu uvazovani.
mbaaron
  5. 10. 2010, 22:21
Četl jsem to v AJ a Bartlebyho hláška " I would prefer not " je pro mě nesmrtelná :) určitě jedno z nejzajímavějších Melvillových děl, knížka oddychová a zábavná.
idego
  30. 10. 2012, 12:31
Četl jsem jako povinnou literaturu v angličtině. Ze začátku nic moc, ale nakonec se mi líbilo vyznění i symbolika postavy Bartlebyho. Tragikomické, místy až trochu kafkovské. "I would prefer not to."