Originální název: The Anubis Gates

Laser-books - 2005
ISBN: 80-7193-204-3

Laser-books (2005) 80-7193-204-3 512
Najáda (1996) 80-85632-36-5 460

Když je literární vědec Brendan Doyle dotázán, zda by nechtěl mít přednášku o Samuelu Tayloru Coleridgeovi, netuší, že jde o začátek dobrodružství, ve kterém se přenese časem na počátek devatenáctého století - do roku 1810. A už vůbec nepředpokládá, že jeho pobyt zde bude delší, než je mu milé. K tomu, aby zachránil svou kůži a naplnil osud, musí podniknout strastiplnou cestu mezi nástrahami londýnských stok plných morbidních karikatur člověka a čelit úkladům nesmrtelných egyptských mágů.
Děj se odehrává od Londýna po Káhiru, přeskakuje ze století do století. Dobrodružství, fantasy a horor se v Powersově románu mísí do skvělého příběhu dýchajícího dickensovskou náladou a kniha nechává čtenáře na pochybách, kde končí dobová realita a začíná autorova jiskřivá fantasie.

Román obdržel prestižní P. K. Dick Memorial Award a cenu Apollo. (Založil/a: Parm)

Tanmut
  14. 7. 2013, 1:12
V mistrně vykreslených kulisách starého Londýna a Egypta se hlavní hrdina jako Forrest Gump stává klíčovým protagonistou historických událostí; bojuje s egyptskými mágy, aby vždy v okamžiku své smrti znovu povstal jako Nick Slaughter, a vypořádává se s časovými paradoxy ála "Sám sobě v patách" (R. A. Heinlein). Nejsilnější vedlejší linku (Horrabin a Trasořitka) autor odbyl zkrátka, snad aby mohl přihodit několik okatých samoúčelností.
Ambiciózní román, ale mám pocit, že větší dobrodružství se odehrávalo v Powersově hlavě a na papíře je jen jeho slabší odvar.
Myrddin33
  15. 9. 2014, 21:25
Obsahuje spoiler spoiler 4,5/5, nejsem si přesně jistý svým hodnocením. Je fascinující, jak Powers čtenáři bortí hranici mezi realitou a fantazií. Jeho velká znalost je ohromující a člověk občas zapomene že už opět přešel z realit do fantazie. Skvělá kompozice a alespoň pro mě velmi originální kniha. Brendan Doyle mi byl ze začátku lehce nesympatický, ale to se brzy změnilo a jeho celá cesta a proměna v několik dalších postav byla skvělá. Celkově se mi velmi líbilo nastínění celého prostředí, sociální poměry v skupinách žebráků a kouzelníků, popisy míst a celek, pod jaký to autor shrnul. Lehce mi přišlo odbyté putování v Egyptě a naopak poměrně natažený konec, ale finální pocit z knihy je velmi pozitivní a mohu ji vřele doporučit.
Pend
  1. 8. 2012, 19:03
Vynikající fantasy. Powers tradičně prokázal velkou znalost reálií (přirovnání k Dickensovi není od věci), krásně přeskakuje ze současnosti do 19. století, z Anglie do Egypta.
Tardis
  14. 7. 2015, 20:42
Přes rozpačitý začátek jsem dočítala nadšená. Velmi poutavé, příběh obsahuje zajímavé využití reálií a časté změny prostředí a žánrů, během kterých prožijete s hlavní postavou téměř nezapomenutelnou jízdu dějem.
Borghal
  20. 4. 2011, 12:24
Výborné "fantasy" - ono to vlastně ani fantasy není, spíš žánrová směs fantastických prvků, hororu, viktoriánského prostředí a trochu indianajonesovského dobrodružství.