Hellraiser

Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Mustang - 1996
ISBN: 80-7191-070-8

Mustang (1996) 80-7191-070-8 142

Clive Barker (1952) patří k nejoriginálnějším autorům současného hororu. Spolu s Jamesem Herbertem vyvedl tento žánr v druhé polovině 80. let ze slepé uličky pouhého zobrazování násilí a prolévání krve tím, že jej obohatil o originální vize a bombastické obrazy, které se vyskytovaly spíše v žánru mystery nebo vůbec jen v avantgardní postmoderně. Barkerova fantazie může být ve své vynalézavosti a spektakulárnosti pro některé čtenáře šokující, ale ti, kdo již znají autorovu ambiciózní Imagiku či romány Věčné zatracení a Cabal, rádi přijmou dvě "drobnosti" v podobě povídek Hellraiser a Věk touhy.
První z nich - Hellraiser - je z roku 1985 a jmenuje se vlastně Hellbound Heart (Srdce propadlé peklu). Povídku proslavil právě film Hellraiser ze stejného roku, který byl natočen v režii samotného Cliva Barkera.
Druhý příběh - Věk touhy - se poprvé objevil ve čtvrté z šesti Knih krve, vydaných v letech 1984 - 1985. Povídky šokovaly mnoho čtenářů svým otevřeným přístupem k tabuizovaným tématům a zavržením jakýchkoliv hranic při výběru a zpracování hororových námětů. Tato povídka má pro zajímavost v sobě jako jediná zřetelné prvky science fiction. je to s účastí vylíčený portrét "monstra", které omyl svého lidského tvůrce pochopí dřív než on sám. Povídku je možné číst jako příspěvek k jinému kdysi kontroverznímu dílu na pomezí science fiction a hororu - románu Frankenstein Mary Shelleyové. (Založil/a: Yellow)

Barabura
  19. 8. 2013, 16:04
Nemůžu říct jestli se mi více líbila první povídka nebo druhá. Obě byly svým způsobem skvělé. O vášni, která jde za hranice lidského chápání a o tom, kam až je člověk ochoten zajít kvůli rozkoši a prožití vášně, která spaluje duši. Chvílemi jsem se přistihla jak jim závidim, v hlouby duše, ve svém zvráceném kousíčku srdce. Ale že bych z toho měla nějaký špatný pocity? To ne, pánové si to užili do poslední vteřiny ;)
HPL
  4. 2. 2014, 22:19
Bylo to moje první setkání s Barkerem a myslel jsem si, že vím, do čeho jdu. Ale ukázalo se, že jsem neměl ani ponětí! První kapitola na mě zapůsobila asi přesně tak, jak autor zamýšlel. A to neskutečným přívalem hnusu a perverze, který mě doslova odzbrojil (naneštěstí jsem při její četbě jedl…). Nato mě zaplavila obava, že jestli je takto napsaná celá knížka, tak na to asi nemám (a to si troufnu tvrdit, že nejsem žádnej citlivka). Naštěstí se vše v další kapitole "uklidní" a příběh se teprve začne rozvíjet.
Rozhodně nemůžu tvrdit, že bych byl zklamaný. Navzdory tomu, že se tvrdí že teprve film z Hellraisera udělal kult, musím říct, že novela ho jednoznačně předčí. Že by ale jak samotný Hellraiser, tak Clive Barker naplnili moje (asi příliš vysoká) očekávání, bohužel nemohu také konstatovat.
Přijde mi, že (stejně jako u hodně těch nejlepších povídek, co jsem četl) by Hellraiser lépe fungoval jako román. Celá zápletka s kostkou-hlavolamem, jako branou do jiné dimenze (skvělá myšlenka) a světem cenobitů by si epičtější zpracování rozhodně zasloužily. (4* a kousek)
Věk touhy překvapivě nebyl zas tak špatný, jak se tvrdí, i když mi stejně přijde, že potenciál tu byl mnohem vyšší a hororová část opět ustupuje nadbytečné nechutnosti. Strašně mi to připomínalo epizodu z Akt X :D (3a1/2*)
PS: Proti gore nic nemám, ale že by tohle měla být "budoucnost hororu"? Nemyslím si… Budu doufat, že Barker napsal i něco převratnějšího, neboť mám v plánu si od něj přečíst více věcí.
Pend
  7. 8. 2012, 19:53
Slavný horror, který byl rovněž zfilmován a stal se základem celé série. První díl režíroval sám Barker. Nápad s kostkou, která otevírá bránu, je perfektní. Vůbec atmosféra v celém příběhu je brilantně popsána.
G8
  19. 2. 2013, 18:05
Americká gore scéna mě docela baví a tahle její literární poklona ji rozhodně nedělá ostudu. Když si chcete užít, musíte být připraveni na to, že ostatní mohou mít trochu jinou definici rozkoše.
kingmaker
  18. 12. 2011, 10:22
Hellraiser je prostě klasika. Skvěle nahozený nápad se světem, kde rozkoš a bolest jsou zaměnitelné, spolu s jejími strážci Cenobity, to je jednoduše úžasné. A to, že tento svět a tito tvorové nejsou popsáni dopodrobna je ještě přitažlivější. Naopak druhá povídka je o dost slabší. Námět není zrovna nosný a celková délka je prostě přílišná. Zklamání
hanka24
  9. 1. 2016, 16:54
Tento žánr a takový typ povídek jsem četla úplně poprvé. První mě opravdu bavila a dokonce jsem se při ní občas i bála. Druhou jsem sice přelouskala za jedno odpoledne, nicméně ničím mě neobohatila a navíc i nudila.
agent_R.M.
  3. 10. 2015, 18:05
Vcelku zajímavá kniha tenhle "Hellraiser" :D příběh muže, který zkusil všechny možné pozemské rozkoše chtějící víc a víc až přesáhl hranice ......
zdeny99
  5. 2. 2015, 20:05
Hellraiser - tak tohle je horor se vším všudy... Cenobité jako hrůzná monstra, spousta krve, vraždy, sex, popisy hnijícího masa, prostě samá perverze a hnus. Těch zhruba 90 stran je ideální délka knihy.
Druhý příběh Věk touhy je o poznání slabší.
[103. přečtení, 70. hodnocení, 10. komentář, 82%]
citroon5
  5. 12. 2013, 21:20
Tak po přečtení první povídky musím říct ,že takhle nějak si představuji hororové čtení,bylo to skvělé od začátku do konce.Nemělo to chybu.Skvělej krvák :-D
Druhá povídka je taky celkem krvák,postupně to přechází ve slušnou úchylárnu,čte se to celkem dobře,ale tak nějak mi tam chyběla nějaká překvapivá pointa.Jo a vůbec to není o pekle ani cenobitech :-( Je to o séru,který z vás udělá nadrbance :-D
haoken
  22. 3. 2012, 21:41
První povídka dobrá, druhá horší. Nápad celkem dobrý, vše se dalo víc rozpracovat a udělat z toho dokonalý román/horor.
Stanley4King
  26. 10. 2014, 15:43
Tak to byla opravdu zajímavá kniha. Četl jsem ji na doporučení kamaráda, a stále se nemohu rozhodnout, jestli jsem udělal dobře nebo špatně.
S Clivem Berkerem jsem se zde setkal poprvé a nejspíše jsme si moc nesedli :). Přestože oba příběhy jsou velmi zajímavé, kniha se mi velmi obtížně četla. Možná už jsem zmlsaný "králem hororu" Kingem, ale něco na Clivově stylizaci příběhu mi přišlo divné. Během vyprávění jsem si neuměl představit podobu ani jedné z postav a má fantazie zcela stagnovala. Často jsem se v příběhu zastavil a říkal si, o čem vlastně byla předchozí stránka.
Každopádně originalita se oběma krátkým povídkám upřít nedá. Mnohem více se mi líbil Hellraiser, protože zatímco Věk touhy byl především o základních primitivních instinktech, sexu a o tom, co se stane když se jím nechá člověk zcela ovládnout, Hellraiser mi přišel víc než na sex zaměřený na lásku. Obě povídky jsou o touze, ale jedna o touze mysli, a druhá o touze těla. Oba příběhy pracují s protiklady a to se mi líbí (Kristy, která se vždy řídí rozumem vs. po touze bažící Julie; sexuální zvíře, ale jinak morální Jerome X ctižádostivý a sobecký doktor Wellese). Mimoto na stránkách najdete i mnohé podobnosti s klasickým životem a já miluji knihy, nad kterými mohu přemýšlet. Hellraiser mohl být klidně rozpracován na román, a vůbec by mi to nevadilo. Jen kdyby byl trochu čtivější...
horry87
  5. 4. 2012, 19:43
CSFD: Rory Cotton se stěhuje se svou manželkou Julií do starého rodinného domu. Na půdě naleznou důkazy, že stavbu nějaký čas obýval Larryho delší dobu nezvěstný bratr Frank, který je protikladem svému možná až příliš slušnému sourozenci. Julia kdysi Larryho s Frankem podvedla, dal jí něco, co se svým zákonným manželem nikdy nepoznala. Nikdo nemá potuchy, že se Frank spojil s peklem a vrátit zpět ho může krev dopadající na podlahu prázdné místnosti v patře staronového domu. Stará láska nerezaví...

PS: Inženýr forever!